search

Fire! Orchestra: Echoes [Vinyl 3LP]

399,99 zł
Brutto

NowaMuzyka.pl
Niewiele jest na świecie takich Big-bandów jak Fire! Orchestra, które by w obecnych czasach dokonywały tak potężnej syntezy i spoglądały w twórczy sposób na dorobek muzyczny minionych dekad. „Echoes” nie jest wyjątkiem, ale potwierdzeniem pewnej reguły. Jakiej? A no takiej, że wciąż można pisać i wykonywać niebywale świeżą muzykę...
Fire! Orchestra płytą „Echoes” wyrzucili swoją poprzeczkę gdzieś daleko poza ziemską sferę, aż głowię się, czy da się ją w ogóle doścignąć, a co innego przeskoczyć. Monstrualna wizja Fire! Orchestry rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, w połączeniu z perfekcyjnym wykonaniem i złożonością. Kolektyw złapał różne kultury/tradycje w garść i ostatecznie rozsypał je nad jakimś gigantycznym oceanem wyobraźni...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-04-14
kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: Triplefoldowe etui
opis:

nowamuzyka.pl
Potrząsnąć wszechświatem.
Trudno w to uwierzyć, że w tym roku mija dziesięć lat od wydania pierwszego albumu Fire! Orchestry, orkiestry pod wodzą Matsa Gustafssona (dyrygent, saksofon barytonowy, flet), Johana Berthlinga (bas elektryczny, kontrabas) i Andreasa Werliina (perkusja). Skład tej grupy zmieniał się od początku i zmienia nadal, ewoluuje i rozrasta – nie sprawiając nigdy wrażenia przerośniętego dziwoląga, który lubiłby przesiadywać na mieliźnie.
Fani tej skandynawskiej supergrupy doskonale znają układ chronologiczny opublikowanych przez nich płyt, więc pozwolę sobie tylko je przypomnieć, bo jest co przypominać: „Enter” (2014, recenzja), „Ritual” (2016, recenzja), „Arrival” (2019, recenzja) i „Actions” (2020, recenzja). No i fantastyczny koncerty Orchestry w 2018 roku podczas katowickiego Jazz Artu (relacja), gdzie wykonali premierowo materiał z albumu „Arrival”.
Początkowo Fire! Orchestra zamieszczała na swych albumach po dwie długie kompozycje, co z czasem uległo zmianie, przechodząc na przykład w krótsze formy. Nowe i podwójne (3LP) wydawnictwo „Echoes” to z kolei prawie dwie godziny (!) muzyki. I bez wątpienia Orchestra powraca z największym jak dotąd międzynarodowym składem, liczącym 43 członków! Słyszymy tu dobrze znany kobiecy głos Mariam Wallentin, np. w „ECHOES: to gather it all. Once”. Zdziwiłem, że w tak dużej obsadzie nie znalazła się tak świetna wokalistka jak Sofia Jernberg. Tym razem są też męskie głosy reprezentowane przez Davida Sandströma (np. w „ECHOES: lost eyes in dying hand”), Tomasa Öberga i… Joe McPhee. Głos mistrza słychać w drugiej części „Echos”, zaś saksofon tenorowy w pierwszych kompozycjach.
Kogo jeszcze można spotkać na „Echoes”? A proszę bardzo takich wspaniałych instrumentalistów jak Josefin Runsteen (skrzypce), Anna Lindal (skrzypce), My Hellgren (wiolonczela), Amalie Stalheim (wiolonczela), Goran Kajfeš (trąbka, trąbka wysuwana), Niklas Barnö (trąbka), Susana Santos Silva (trąbka), Tobias Wiklund (trąbka), Mats Äleklint (puzon), Maria Bertel (puzon), Per Åke Holmlander (tuba), Heiða Karine Jóhannesdóttir Mobeck (tuba), Per Ruskträsk Johansson (saksofon sopranowy, flet basowy), Anna Högberg (saksofon altowy, flet), Signe Krunderup Emmeluth (saksofon altowy), Julia Strzalek (saksofon altowy, flet), Lars Göran Ulander (saksofon altowy, flet), Mette Rasmussen (saksofon altowy, flet), Fredrik ljungkvist (saksofon tenorowy), Elin Forkelid (saksofon tenorowy), Alberto Pinton (saksofon barytonowy, klarnet, flet basowy), Daniel Gahrton (saksofon barytonowy, flet), Dror Feiler (saksofon altowy, saksofon sopranowy, saksofon wysuwany, flet, dzwonki), Per Texas Johansson (obój, fagot, klarnet basowy, klarnet kontrabasowy, flet), Christer Bothén (klarnet basowy, guembri, donso n´goni), Isak Hedtjärn (klarnet), Andreas Röysum (klarnet basowy, klarnet, flet), Martin Hederos (fender rhodes, organy), Alex Zethson (fortepian, syntezator), Sten Sandell (fortepian), Kjell Nordeson (wibrafon, glockenspiel), Mats Lindström (elektronika), Reine Fiske (gitara), Niklas Fite (bandżo), Elsa Bergman (kontrabas) i Juan Romero (instrumenty perkusyjne, berimbau).
Niewiele jest na świecie takich Big-bandów jak Fire! Orchestra, które by w obecnych czasach dokonywały tak potężnej syntezy i spoglądały w twórczy sposób na dorobek muzyczny minionych dekad. „Echoes” nie jest wyjątkiem, ale potwierdzeniem pewnej reguły. Jakiej? A no takiej, że wciąż można pisać i wykonywać niebywale świeżą muzykę. Materiał z „Echoes” miał swoją premierę w październiku 2022 roku podczas sztokholmskiego Festiwalu Jazzowego. Główna szwedzka gazeta „Dagens Nyheter” opisała to wydarzenie jako ucztę dla oczu i uszu. Należy też dodać, że tytuły zawarte na „Echoes” były inspirowane twórczością Erika Lindegrena (1910-1968) – szwedzkiego pisarza, poety, krytyka, tłumacza.
Transowe wprowadzenie w postaci „ECHOES: I see your eye, part 1” o rozkołysanych aranżacjach instrumentów perkusyjnych i smyczkowych z filmowym uniesieniem, oszczędnych dźwięków fortepianu bliskich wrażliwości niedawno zmarłego Ryuichiego Sakamoto (co za strata!), aż do wynurzenia się świetnych i długich solówek saksofonowych!
Jeden z pierwszych afrykańskich wątków objawił się w „ECHOES: forest without shadows”, choć tu jest wszystko tak płynne i „oznaczone” niewidzialną granicą, że w pewnym momencie plemienna motoryka spotyka krajobrazy malowane instrumentami smyczkowymi, które przenoszą w rejony Dalekiego Wschodu. Przynajmniej przed moimi oczami wyrosła dramaturgia i poetyka ścieżek dźwiękowych do filmów Akira Kurosawy, m.in. autorstwa Masaru Satō do „Straży przybocznej” czy Fumio Hayasakakiego do „Siedmiu samurajów”. A trąbka w tej kompozycji ma ewidentnie punkowego ducha Jaimie Branch. To tylko dwa pierwsze nagrania, a pomysłów tabuny! Ten japoński sznyt nie bez znaczenia pulsuje, ponieważ miksem zajął się nie kto inny jak sam Jim O’Rourke.
Ponad piętnaście minut absolutnej hipnozy „ECHOES: to gather it all. once” z udziałem eterycznego głosu Wallentin i rozmaitych solówek, a filmowe smyczki tym razem kierują nas do Ameryki Północnej – jednocześnie gdzieś w okolice bluesa z Delty Missisipi oraz do wnętrza nocnej nowojorskiej taksówki przy dźwiękach muzyki Bernarda Herrmanna. Nic innego jak kwadrans poza orbitą ziemską. Klarnet smakujący orientalnie w drobnym fragmencie „sliding whisper of pain” stara się zahipnotyzować muzykę współczesną.
Wciąż jest bardzo spokojnie jak na Fire! Orchestrę, więc zastanawiałem się kiedy nadejdzie pier… i nadeszło wraz z „ECHOES: lost eyes in dying hand”. Tutaj dziedzictwo Sun Ra i Art Ensemble of Chicago aż kipi. Afro-futurystyczni kosmici ze Szwecji – i nie tyko – zamieszali w tym rozgrzanym kotle. Znakomitym kontrapunktem okazał się też męski głos Sandströma. Dotychczas wokalnie dominował żeński śpiew. Wydawcy przy opisie sugerują, że Fire! Orchestra kultywuję tradycję zespołów prowadzonych przez Carlę Bley, George’a Russella i Keitha Tippetta. Trudno się z tym nie z godzić, ale nie zapominałbym o wspomnianych wyżej Sun Ra i Art Ensemble of Chicago, a także o wkładzie Billa Dixona, Moondoga i Roberta Wayatta. Tę część płyty zamyka „welcoming you. drinking your dream.” ze świetną i noise’ową gitarą Friske’ego przypominającą brawurowe faktury Keiji Haino.
Prawie kwadrans z „ECHOES: a lost farewell” otwiera drugą płytę z tego zestawu. Funkująca pulsacja aż rozsadza muzyków, wokół tego krążą bardzo gęste, świetnie dopracowane aranże smyczków i dęciaków, doprowadzając do kolektywnej i dzikiej improwizacji. Smyczki miejscami brzmią tu jak u Pendereckiego w „Trenie – Ofiarom Hiroszimy”. Po czym napięcie nieco opada, tłustym krokiem sunie tuba i zwiastuje nadciągnięcie fal rozkołysanych jazzem. A elektroniczne wstęgi niczym niewidoczne prądy coś tam sobie mruczą. Kolejny świetny fragment „Echoes”!
Organy Hammonda Hederosa i transowe brzmienie berimbau w rękach Romero (instrument wykorzystywany podczas capoeiry) w „nothing astray. all falling.” stwarzają trudno definiowalną muzykę, do tego smyczki ewidentnie zanurzone w muzyce współczesnej. Podobnymi kontrastami operują muzycy w „in those veins. a silvernet.”, gdzie prowadzący rytm na congach stapia się z sonorystyką, muzyką współczesną i ambientem. „ECHOES: cala boca menino” wjeżdża z mocnym groove’em i rozpoznawalną dzikością harmoniczną głównie reprezentowaną przez wszelakie dęciaki i smyczki. Fortepian brzmi tu miejscami jak u Theloniousa Monka, syntezatory/organy bliższe frazowania Joe Zawinula, a w powietrzu afro-futurystyczne pachnidło, wolność i odpłynięcie.
Sonorystyczno-drone’owa miniatura „double loneliness” zazębia się z „respirations” na instrumenty smyczkowe. Wiolonczelowe skojarzenia lgną tutaj do dwóch znakomitych islandzkich artystek, czyli Hildur Guðnadóttir i Gyðy Valtýsdóttir. Jeszcze raz spotykamy północno-zachodnią Afrykę za sprawą brzmienia lutni guembri, na której gra 81-letni Bothén. Marokańska tradycji nie została odczytana wprost, ponieważ dostała eksperymentalno-improwizowany oddech. Na sam koniec wraca dobrze już nam znany motyw rozwijany w „ECHOES: I see your eye, part 2” z recytowanym tekstem/śpiewem McPhee i rykiem barytonowego saksofonu Gustafssona. Tutaj – i nie tylko – Fire! Orchestra idealnie pasuje do kontestacyjnej filozofii chicagowskiej International Anthem.
Rzadko mi się to zdarza, ale trudno było się pozbierać po „Echoes”. Jeśli by szukać innych podobnych przykładów z niedalekiej przeszłości to z całą pewnością podobne emocje towarzyszyły mi przy ubiegłorocznej i doskonałej płycie Makayi McCravena „In These Times” oraz albumie szwajcarskiej grupy Ikarus „Plasma”. W tym roku pojawił się z kolei nietuzinkowy materiał Rob Mazurek Exploding Star Orchestra „Lightning Dreamers”.
Fire! Orchestra płytą „Echoes” wyrzucili swoją poprzeczkę gdzieś daleko poza ziemską sferę, aż głowię się, czy da się ją w ogóle doścignąć, a co innego przeskoczyć. Monstrualna wizja Fire! Orchestry rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, w połączeniu z perfekcyjnym wykonaniem i złożonością. Kolektyw złapał różne kultury/tradycje w garść i ostatecznie rozsypał je nad jakimś gigantycznym oceanem wyobraźni.
autor: Łukasz Komła

Editor's Info:
Now in its 14th year, the unique and constantly evolving Fire! Orchestra is back with their largest line-up so far, counting an international cast of no less than 43 members that includes mainstay singer Mariam Wallentin as well as newcomers David Sandström and Joe McPhee, both on vocals, McPhee also on tenor sax. The popular and widely praised Arrival is a highlight in both our and the band's catalogue, but this epic triple album ups the ante. While following in the great tradition of ensembles led by the likes of Carla Bley, George Russell and Keith Tippett, Echoes is firmly placed in 2022 and takes in elements of rock, jazz, folk, electronic, classical and contemporary music.
Starting out with the working title Big Bang, the near two-hour piece had its concert premiere at Stockholm Jazz Festival in October to rapturous applause from a full house, with major national newspaper Dagens Nyheter calling it a feast for eyes and ears in their ecstatic review. The core elements of Echoes are the seven self-titled parts, each mostly over 10 minutes in duration, interspersed with shorter pieces where we find a string quartet, an "African" stretch and generally music of an exploratory and experimental nature. Considering the size of the orchestra and the somewhat intimidating working title, this is a very open, breathing, organic, detailed and dynamic recording with a lot of space. As previously, a defining base element in the music is the repetitive and hypnotic grooves from the main rhythm section of bassist Johan Berthling and drummer Andreas Werliin. Needless to say, the hand-picked musicians are all on a very high level and on top of their game, conducted by Mats Gustafsson but given free reign when it's called for. And Jim O'Rourke was given free reign when it came to the selections and the mix and is a big part in how the final album turned out. The album closes with a vigorous tribute from Joe McPhee to one of the late, great masters, McPhee being a pretty decent finger wiggler himself, to say the least.
Echoes was mostly written by Fire! Founders Mats Gustafsson, Johan Berthling and Andreas Werliin and recorded at the legendary Atlantis studio in Stockholm in March last year.It was mixed by Jim O'Rourke in Japan in the course of two autumn months. The mastering and vinyl cut was done by loop-o mastering in Berlin, making for a fantastic sounding album, especially the vinyl edition is a real treat.

muzycy:
Mats Gustafsson - instr. dęte
Per Johansson - saksofon sopraninowy, obój, fagot, klarnet basowy, klarnet kontrabasowy, flet, flet basowy
Dror Feiler - saksofon altowy, saksofon soprillo, saksowon suwakowy, flet, dzwonki
Anna Hogberg - saksofon altowy, flet
Signe Emmeluth - saksofon altowy
Julia Strzalek - saksofon altowy, flet
Lars Ulander - saksofon altowy, flet
Mette Rasmussen - saksofon altowy, flet
Fredrik Ljungkvist - saksofon tenorowy
Alberto Pinton - saksofon barytonowy, klarnet, flet basowy
Daniel Gahrton - saksofon barytonowy, flet
Isak Hedtjam - klarnet
Andreas Roysum - klarnet, klarnet basowy, flet
Christer Bothen - klarnet basowy, guembri, donso n goni
Goran Kajfes - trąbka, trąbka suwakowa
Niklas Barno - trąbka
Susana Santos Silva - trąbka
Tobias Wiklund - trąbka
Mats Aleklint - puzon
Maria Bertel - puzon
Per Ake Holmlander - tuba
Heida Mobeck - tuba
Martin Hederos - organy
Alex Zethson - pianino, syntezator
Sten Sandell - pianino
Mats Lindstrom - elektronika
Joselin Runsteed - skrzypce
Anna Lindal - skrzypce
My Hellgren - wiolonczela
Amalie Stathem - wiolonczela
Niklas Fite - bandżo
Reine Fiske - gitara
Johan Berthling - gitara basowa, kontrabas
Elsa Bergman - kontrabas
Andreas Werliin - perkusja
Kjell Nordeson - wibrafon, dzwonki
Juan Romero - instr. perkusyjne

Gościnnie: Joe McPhee - saksofon tenorowy (5), wokal (20)
Mariam Wallentin - wokal (3)
David Sandstrom - wokal (5)
Tomas Oberg - wokal (10)

utwory:
A1. Echoes: I See Your Eye, Part 1 9:47
A2. Echoes: Forest Without Shadows 12:09
A3. Echoes: To Gather It All. Once 15:45
B1. Sliding Whisper Of Pain 3:48
B2. Echoes: Lost Eyes In Dying Hand 13:57
B3. Welcoming You. Drinking Your Dream 3:34
C1. Echoes: A Lost Farewell 14:30
C2. Nothing Astray. All Falling 4:16
C3. In Those Veins. A Silvernet 3:40
C4. Echoes: Cala Boca Menino 10:49
D1. Double Loneliness 2:07
D2. Respirations 2:32
D3. Not Yet Born. The Blind Courage Of Life 5:47
D4. Echoes: I See Your Eye, Part 2 7:25

wydano: Apr 14, 2023
more info: www.runegrammofon.com
more info2: matsgus.com

RLP3231

Opis

Wydawca
ROPEADOPE (USA)
Artysta
Fire! Orchestra
Nazwa
Echoes [Vinyl 3LP]
Zawiera
Vinyl 3LP
Data premiery
2023-04-14
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.