search

Hal Galper w/John Scofield: Ivory Forest Redux

66,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * * wiele wspólnych koncertów sprawiło, że muzycy osiągnęli rzadki, nawet jak na takich gigantów stopień integracji, słychać to szczególnie w My Dog Spot, w którym żywiołowe zmiany tempa przychodzą im z lekkością i nieustającym wigorem. Zaszyte gdzieś głęboko echa Giant Steps wisienką na torcie
JAZZ WEEKLY to imponujące nagranie, zachwycające zarówno w zespołowej grze kwartetu, jak i w partiach duetowych i solowych… Ivory Forest Redux to ukryty skarb - nie pozwól by cię ominął!
SOMETHING ELSE! Lektura płyty z łatwością uzasadnia decyzję o wydobyciu ich tych nagrań z zapomnienia. Zachwycają na niej wszyscy muzycy, zarówno ci bardzo znani, jak Scofield, i ci którzy powinni być bardziej znani, jak pozostali

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2023-06-02
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
Pięć dekad jazzowej kreacji sprawiły, że nazwisko Hala Galpera, szczególnie w USA otoczone jest podziwem wśród jazz fanów i respektem wśród dziennikarzy muzycznych i muzyków. W swojej pracy, jako pedagog, Galper legitymuje się rzadkimi osiągnięciami. Jest jednym z założycieli New School of Jazz and Contemporary Music, a jego koncepcja "Forward Motion", po raz pierwszy opublikowana, jako seria artykułów w Downbeat, dająca wgląd w działanie melodii, tajników frazowania i oferująca sposoby ćwiczenia skal w celu doskonalenia wykonawstwa zyskała zainteresowanie w świecie teoretyków i muzyków. Nie przez przypadek Galper na przestrzeni lat trafił do zespołów Cheta Bakera, Stana Getza, Joe Williamsa i Anity O'Day, czy Cannonballa Adderley'a i Phila Woodsa.

Teraz Origin Records, oficyna, z którą Galper związany jest od dawna wydała płytę zarejestrowaną w 1979, w słynnym Tonstudio Bauer, w niemieckim Ludwigsburgu. Ta dwudniowa sesja nagraniowa miała czterech bohaterów, poza liderem na fortepianie gitarzystę Johna Scofielda, basistę Wayne'a Dockery'ego i perkusistę Adama Nussbauma. Na program płyty złożyły się cztery kompozycje Galpera, po jednej Theloniousa Monka "Monk's Mood" i Alana Bernsteina/Alvaro Carrillo "Yellow Days". Nagranie powstało rok po wydaniu płyty "Rough House" kwartetu Johna Scofielda z Galperem i Nussbaumemem w składzie. Wiele koncertów w USA i w Europie sprawiło, że muzycy osiągnęli rzadki, nawet jak na takich gigantów stopień integracji, słychać to szczególnie w "My Dog Spot", w którym żywiołowe zmiany tempa przychodzą im z lekkością i nieustającym wigorem. Zaszyte gdzieś głęboko echa "Giant Steps" wisienką na torcie. Podobnie w "Rapunzel's Luncheonette", kipiącym kanciastą post-bopową energią jazzowym pociskiem, za którym trudno nadążyć.

Nagranie od ponad 20 lat było niedostępne, teraz pod nadzorem Hala Galpera taśmy zostały zremasterowane i wydane pod tytułem "Ivory Forest Redux". Dzięki temu możemy się cieszyć referencyjnym dźwiękiem, w którym każdy instrument ma swoje osobne miejsce.

Tak recenzent JAZZ WEEKLY pisze o płycie:
"… to imponujące nagranie, zachwycające zarówno w zespołowej grze kwartetu, jak i w partiach duetowych i solowych. Wystarczy posłuchać gitary Scofielda, tworzącej bogatą arię efektów w cudownym "Monk's Mood", czy duetu z Galperem w "Continuity", lub współpracy Galpera z Dockerym w bluesowym "Yellow Days", aby w pełni docenić mistrzowski kunszt i niewyczerpaną inwencję muzyków zgromadzonych w studio… "Ivory Forest Redux" to ukryty skarb - nie pozwól by cię ominął!

Z kolei S. Victor Aaron w SOMETHING ELSE! Pisze:
… Lektura "Ivory Forest Redux" Hala Galpera z łatwością uzasadnia decyzję o wydobyciu ich tych nagrań z zapomnienia i poddania ich żmudnemu procesowi remasteringu. Zachwycają na niej wszyscy muzycy, zarówno ci bardzo znani, jak Scofield, i ci którzy powinni być bardziej znani, jak Hal Galper, Wayne Dockery i Adam Nussbaum.
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
During a rich musical period in the late '70s with many performances around New York City and two European tours together, pianist Hal Galper and guitarist John Scofield recorded a pair of legendary albums that demonstrated the well grounded paths they were on, their concepts coalescing in a hub of scorched earth intensity. Scofield's Rough House was followed by Galper's Ivory Forest recorded in October 1979, both originally on the German Enja label and with Adam Nussbaum on drums. Now 40+ years later, and the legacy set with countless thousands of musicians inspired to follow in their steps, the sounds remain modern and vital.

"Galper's dazzling runs are often complemented by his punchy pointillism…stunning…" - DownBeat
"…a pianist of astonishing power and creativity…" - Jazz Chicago


muzycy:
Hal Galper - Piano
Wayne Dockery - Bass
Adam Nussbaum - Drums
John Scofield - Guitar

utwory:
1. Ivory Forest (07:37)
2. Continuity (06:39)
3. My Dog Spot (06:34)
4. Monk's Mood (06:02)
5. Yellow Days (03:47)
6. Rapunzel's Luncheonette (09:34)

wydano: 2023-03
more info: www.originarts.com

ORIGIN82861

Opis

Wydawca
Origin Records (USA)
Artysta
Hal Galper w/John Scofield
Nazwa
Ivory Forest Redux
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-06-02
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.