search

Wernyhora: Toloka

38,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Folk / Polish Folk
premiera polska:
2022-06-24
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
O muzyce bojkowskiej zawsze mówiło się mniej niż o łemkowskiej czy huculskiej, choć przed II wojną światową Bojkowie stanowili przeważającą większość mieszkańców Bieszczad.
Sanockie trio WERNYHORA przywraca swoją nową płytą głównie zapomniany świat Bojków i ich muzycznej kultury, ale też muzykę ich sąsiadów. Artyści proponują nową interpretację i wykonanie tradycyjnych pieśni, choć z zachowaniem ducha oryginału.
W maju 2021 roku zespół zdobył I nagrodę w XXIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, w którym wokalistkę grupy, Darię Kosiek uhonorowano dodatkowo Nagrodą im. Czesława Niemena za wyjątkowy talent i osobowość artystyczną. Nagranie wydawanej właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płyty zatytułowanej „Toloka” stanowiło zaś nagrodę Programu 2 Polskiego Radia.
WERNYHORĘ stworzyła w roku 2019 trójka sanockich muzyków. Grająca na skrzypcach, wiolonczeli i historycznych instrumentach smyczkowych Anna Oklejewicz poznała grającego na lirze korbowej i kobzie Macieja Harnę. Maciej spotkał śpiewającą Darię Kosiek i jesienią cała trójka połączona miłością do tradycyjnych pieśni z Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Zakarpacia i Podola ruszyła na pierwszy wspólny koncert, na Słowację.
Wiosną 2020 roku Daria Kosiek otrzymała Stypendium MKiDN „Kultura w sieci” i tak zrodził się pierwszy muzyczny projekt WERNYHORY, „Bojkowski głos Bieszczadu”. Dwie nagrody na „Mikołajkach Folkowych” w tym samym roku były naturalną konsekwencją dobrze przepracowanego czasu pandemii. A potem nadeszła „Nowa Tradycja” w roku 2021.
W nagraniu płyty, która powstawała w styczniu i marcu 2022 roku, w Studiu Polskiego Radia S-4 im. Jerzego Wasowskiego, do zespołu WERNYHORA dołączyli Wojciech Lubertowicz grający na bębnach i duduku oraz gitarzysta basowy Marcin Pospieszalski, który całość wyprodukował muzycznie. Za stołem mikserskim w czasie nagrywania, miksowania i masterowania materiału zasiadł Tadeusz Mieczkowski.
Tytuł „Toloka” nawiązuje do ukraińskiego określenia formy sąsiedzkiej pomocy na wsi, zwykle kończonej wspólną zabawą i śpiewem. Muzycy WERNYHORY mówią: „W tym szczególnym czasie, gdy u naszych sąsiadów w Ukrainie trwa krwawa wojna chcielibyśmy by nasze interpretacje ukazywały piękno pieśni z pogranicza w pełnym nadziei oczekiwaniu na wspólne, sąsiedzkie spotkanie i śpiew.”
Wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płytę promuje zadedykowana walczącej Ukrainie pieśń z Podola zatytułowana „Żurba” („Smutek”). Choć została zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż jest niestety aktualne.

utwory:
1. А я собі на горбочку / A Ja Sobie Na Góreczce 2:30
2. Було не копати / Było Nie Kopać 2:34
3. Червена ружа / Czerwona Róża 4:09
4. На високій полонині / Na Wysokiej Połoninie 5:44
5. Марія Діва / Maryja Czysta 3:07
6. Як Божа Мати по світу ходила / Gdy Boża Mateńka Po Świecie Chodziła 6:14
7. Щандрий вечор / Szczodry Wieczór 3:37
8. Не бий мене / Nie Bijże Mnie 3:57
9. Ой, собосю, собосейко / Oj, Sobótko, Sobóteńko 3:57
10. Ой, у ночі / Oj, W Nocy 5:32
11. Журба / Smutek 2:13

wydano: 2022-06-24

PRCD2411

Opis

Wydawca
Polskie Radio (PL)
Artysta
Wernyhora
Nazwa
Toloka
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-06-24
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.