search

Motorpsycho: Ancient Astronauts

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Psychodelia / Experimental Rock / Prog Rock
premiera polska:
2022-08-19
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

esensja.pl:
Gwoli ścisłości: to nie jest tak, że zespół Motorpsycho nabrał rozpędu i rozmachu dopiero wtedy, gdy do dwóch Norwegów – Hansa Magnusa Ryana (głównie gitara solowa i klawisze) oraz Benta Sæthera (śpiew, bas i kilka innych instrumentów) – dołączył szwedzki perkusista Tomas Järmyr. Grupa już wcześniej wykazywała się nadzwyczajną pracowitością. Ale nie da się ukryć, że po zmianie składu rozkręciła się jeszcze bardziej. Po wyśmienitej tak zwanej „trylogii Gullvåga” (od nazwiska autora obrazów, jakie uświetniły okładki), na którą złożyły się krążki „The Tower” (2017), „The Crucible” (2019) i „The All is One” (2020), zespół nie zrobił sobie – jak wielu się spodziewało – dłuższego odpoczynku, lecz niemal z biegu nagrał jedną z najlepszych w swej przebogatej dyskografii płyt – „Kingdom of Oblivion” (2021). Ucieszywszy nią fanów, muzycy… zamiast udać się na urlop, po paru miesiącach ponownie weszli do studia, choć tym razem na upublicznienie owocu ich pracy kazali czekać przez rok.
Album zatytułowany „Ancient Astronauts” powstał w czasie kolejnego lockdownu. Nagrany został (przynajmniej jeśli chodzi o ścieżki instrumentalne) w ciągu zaledwie pięciu dni – pomiędzy 9 a 13 sierpnia ubiegłego roku – w studiu Amper Tone w Oslo. W sesji wziął udział tylko podstawowy skład Motorpsycho, co oznacza, że z powodu ograniczeń w podróżowaniu nie mógł przybyć do stolicy Norwegii szwedzki gitarzysta Reine Fiske, którego można było usłyszeć na kilku wcześniejszych albumach tria (między innymi „Behind the Sun” i „The Motorpnakotic Fragments”, ale również „The All is One” i „Kingdom of Oblivion”). We wrześniu i październiku natomiast, już w innym miejscu (studiu Cheese Factory Kommun’), Bent, Hans Magnus i Tomas dograli wokale. A potem odłożyli gotowy już materiał na półkę na prawie rok. Do sprzedaży trafił on bowiem– tradycyjnie za sprawą Rune Grammofon – dopiero 19 sierpnia tego roku.

W porównaniu z poprzednikami „Ancient Astronauts” to zaskakująco krótka płyta, w zasadzie przycięta do wymiaru longplayów sprzed czterech dekad. Trafiły na to wydawnictwo zaledwie cztery utwory; całą stronę B, jeśli oczywiście ktoś zdecyduje się na zakup wersji winylowej, zajmuje dwudziestodwuminutowa suita „Chariot of the Sun / To Phaeton on the Occasion of Sunrise (Theme from an Imagined Movie)”, będąca, jak twierdzą znawcy, najdłuższym instrumentalnym numerem w dorobku Motorpsycho. Przyznam, że nie sprawdzałem, wierząc tym sensacyjnym doniesieniom na słowo. Można się tylko zastanawiać, czy teorii tej nie psuje fakt, że pojawia się tam jednak wokaliza. Uznajmy jednak, że byłoby to zwykłe czepialstwo, wszak rzecz nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Liczy się, że to po prostu świetny numer. Ale za nim do niego dotrzemy, czekają nas trzy kolejne, które dla niektórych z wielbicieli norwesko-szwedzkiego tria mogą być pewnym zaskoczeniem.
Cała opowieść zaczyna się od niemal siedmiominutowego „The Ladder”. I nie jest to wcale wesoły wstęp. Moment, w którym Motorpsycho pracowało nad „Ancient Astronauts” nie nastrajał optymizmem, trudno się więc dziwić, że smutek i niepokój przeniknęły do ich muzyki. Często zmienia się tu forma narracji; zespół płynnie przechodzi od fragmentów nastrojowych (kiedy do głosu dochodzi śpiewający Sæther) do mocno energetycznych (podkreślanych partiami gitary Ryana). Najkrótszy w zestawieniu ambientowo-industrialny, oparty głównie na elektronice „The Flower of Awareness” jest de facto wstępem do rozbudowanego „Mona Lisa / Azrael”. Przyznam, że to właśnie ten utwór zrobił na mnie największe wrażenie, również z tego powodu, że za jego sprawą trio wkracza na zupełnie nowe dla siebie terytorium. Otwarcie brzmi, jakbyśmy mieli do czynienia z kompozycją klasyczną (w znaczeniu muzyki poważnej), w czym dodatkowo utwierdzają słuchacza dobiegające z głośników dźwięki skrzypiec, na których gra Hans Magnus.

Po tak nietypowej introdukcji Skandynawowie serwują, kojarzący się z latami 70. XX wieku, fragment stricte rockowo-symfoniczny, by dojść do momentu, w którym „Mona Lisa / Azrael” w warstwie melodycznej zaczyna przypominać… „Epitaph” King Crimson. Grubo, prawda? A to dopiero początek. Dalej także nie brakuje atrakcji: od powłóczystych smyczków i majestatycznej gitary, aż po elektroniczne pogłosy, które zresztą wieńczą całość. Kiedy już otrząśnięcie się po tych sensacyjnych niespodziankach, weźcie głęboki oddech, ponieważ teraz czeka Was podróż najdłuższa, czyli wspomniany już wcześniej soundtrack do „wyimaginowanego filmu” pod postacią „Chariot of the Sun / To Phaeton on the Occasion of Sunrise (Theme from an Imagined Movie)”. To suita skomponowana według podstawowych zasad gatunku. Najpierw mamy więc kilkuminutowe nastrojowe wprowadzenie (z subtelnymi syntezatorami i gitarą akustyczną oraz eteryczną wokalizą), następnie część dynamiczniejszą (z nałożonymi na siebie partiami gitar) przechodzącą w pełen smaczków psychodeliczny trans, wreszcie zakończoną powrotem do idyllicznego punktu wyjścia. Co najważniejsze: w każdej minucie tego numeru słychać przede wszystkim ogromną radość wspólnego grania. I to jest chyba – od wielu już lat – główny komponent sukcesu artystycznego Motorpsycho. I gwarant tego, że kolejne płyty tria będą równie udane (a niektóre pewnie i lepsze), jak „Ancient Astronauts”.
autor: Sebastian Chosiński

Editor's info:
Considering the tight run of albums since the first part of the “Gullvåg Trilogy” in 2017 – three double and a single album in less than four years – the 16 months wait for Ancient Astronauts must feel like an eternity for the fans. And once again we are amazed at the creative forces and consistently high quality at work here.

Much of the music here somehow continue in the manner of the band’s popular long form “N.O.X.” suite from The All Is One (2019) album, including “Mona Lisa/Azrael” and “Chariot Of The Sun – To Phaeton On The Occasion Of Sunrise (Theme From An Imagined Movie)”, the latter clocking in at 22 minutes, being the band´s longest instrumental track to date. Most of Ancient Astronauts was recorded in Amper Tone studio in Oslo during five days in August with old compadre Deathprod at the helm as producer. All four tracks are basically the band playing live in the studio, with the odd keyboards, bits of guitar and the vocals added afterwards. Some of it is in turns pretty frantic and angular or grandiose and hypnotic and is mined from the same sources as the band’s more explorative music from recent years. Meaning there aren’t many choruses to hang on to here, but plenty of mouthwatering music for fans and progheads alike. The album was mixed by Andrew Scheps.

muzycy:
Hans Magnus Ryan – gitara elektryczna (solowa), gitara akustyczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, mandolina, skrzypce, chórki
Bent Sæther – śpiew, gitara basowa, gitara elektryczna (rytmiczna), instrumenty klawiszowe, mellotron
Tomas Järmyr – perkusja, instrumenty perkusyjne

gościnnie:
Helge Sten – elektronika, produkcja, mastering

utwory:
1. The Ladder
2. The Flower Of Awareness
3. Mona Lisa / Azrael
4. Chariot Of The Sun - To Phaeton On The Occasion Of Sunrise (Theme From An Imagined Movie)

wydano: Aug 19, 2022
more info: www.runegrammofon.com

MPCD106

Opis

Wydawca
Rune Grammofon (NO)
Artysta
Motorpsycho
Nazwa
Ancient Astronauts
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-08-19
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.