search

Pascal Niggenkemper: Blòc - limited edition of 120 [6CD]

249,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-04-12
kontynent: Europa
kraj: Niemcy
opakowanie: Box Setowe etui
opis:

multikulti.com
Opiniotwórczy magazyn New York City Jazz Records napisał o nim "jeden z najbardziej żądnych przygód kontrabasistów na jazzowej scenie", a Chicago Reader nazwał go "geniuszem eksploracji dźwięku".
Francusko-niemiecki basista i kompozytor Pascal Niggenkemper tworzy muzykę wymykającą się gatunkowym podziałom. Zaciera granice między improwizowizacją a komponowaną, muzyką eksperymentalną a czystym, ascetycznym dźwiękie. Przy tym pełnymi garściami korzysta z nowych technik kontrabasowych.

Jego bogata dyskografia obejmuje własne projekty:
SOUND within SOUND with John Butcher, Steve Dalachinsky, Liz Kosack, Philip Zoubek, Etienne Nillesen, Gunda Gottschalk, Ute Völker, Xu Fengxia, Didier Petit, Sylvain Kassap & Toma Gouband - Wuppertal Diary (double CD) fitschgetau
7ème continent w/ Joris Rühl - cl, Joachim Badenhorst - cl, Philip Zoubek - p, Eve Risser - p, Juliàn Elvira - pronomos flutes, Pascal Niggenkemper - b, comp, ‘talking trash’ (double trio, tripple duo) CD clean feed (March 2016)
Pascal Niggenkemper SOLO ‘look with thine ears‘ CD clean feed (March 2015)
vision7 w/ Eve Risser - p, Christian Lillinger - d, Els Vandeweyer - vibs, Frantz Loriot - viola, Emilie Lesbros - voice, Frank Gratkowski - cls&sax ‘lucky prime’ CD clean feed (Sept 2013)
Pascal Niggenkemper - bass & Simon Nabatov - piano & Gerald Cleaver - drums ‘upcoming hurricane’ CD&LP NoBusinessRecords (Sept 2011)
PNTrio w/ Robin Verheyen - sax & Pascal Niggenkemper - bass, comp & Tyshawn Sorey - drums&piano ‘urban creatures’ JHM 188 (2010)
PNTrio w/ Robin Verheyen - sax & Pascal Niggenkemper - bass, comp & Tyshawn Sorey - drums ‘pasàpas’ Konnex KCD 5214 (2008)

i nagrania m.in.. Z Frantzem Loriot, Joachimem Badenhorstem, Thomasem Hebererem, Joe McPhee, Ståle Liavikiem Solbergiem, Carate Urio Orchestra, Carlo Costa's Acustica, Larry'm Ochsem, Joe Morrisem, Harris Eisenstadt’s Canada Day, Nate'm Wooley'em, Dave'm Rempisem, Chrisem Corsano, Gebhard Ullmann’s Basement Research, Gerald Cleaver’s Black Host, the Pookestra…

Subran Musiques Aventureuses przedstawia 6 płytowe wydawnictwo (nakład 120 sztuk), zawierające nagrania zarejestrowane w latach 2017-2022. Bogactwo składów, interakcji, energii, brzmień i osobliwych dźwieków, wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z wielką osobowością muzyczną.

spontaneousmusictribune.blogspot.com:
Pascal Niggenkemper, kontrabasista o niemieckich korzeniach, na stale osiadły we Francji, to prawdziwy muzyk renesansu! Wielbiciele free jazzu znają go zapewne doskonale z udziału w kilku absolutnie fantastycznych kwintetach i kwartetach Larry’ego Ochsa, czy Nate’a Wooleya (muzyk w ubiegłej dekadzie spędził za Wielką Wodą kilka lat), miłośnicy bardziej wyszukanych, współczesnych, neo-awangardowych ujawnień kompozytorskich cenią wiele jego aktywności po naszej stronie Atlantyku. Artysta, wieczny poszukiwacz ciekawych brzmień, tudzież intrygujących sytuacji dramaturgicznych i konceptualnych, od lat pracuje nad wizerunkiem muzyka, kompozytora i improwizatora definitywnie ponadgatunkowej proweniencji
W ostatnich latach Pascal nie dostarczał nam zbyt wielu nagrań, zatem z ogromną radością donosimy, iż w lutym br. ukazał się zbiór aż sześciu płyt kontrabasisty, zebranych w jeden blok, który reasumuje muzyczne aktywności Niggenkempera ostatnich sześciu lat, dodatkowo pokazuje pełnię kompozytorskiego i po prawdzie dalece konceptualnego podejścia do uprawiania muzyki. W omawianym zbiorze powraca jego formacja le 7ème continent, ale nade wszystko pojawiają się w nim nagrania pokazujące artystę w nowym, niekiedy naprawdę zaskakującym kontekście – w kwartecie amplifikowanych instrumentów strunowych, w nagraniu solowym na … dwa kontrabasy, projekcie z wieloosobowym chorem, dużym składem, który realizuje elektroakustyczny performance na kształt spektaklu teatralnego, wreszcie w trio muzykującym w kościelnej wieży przy użyciu tamże posadowionych kurantów.
Omawiany sześciopak, to niebywała gratka dla słuchaczy, którzy szukają we współczesnej muzyce czegoś więcej. To także ciekawe doznanie akustyczne i elektroakustyczne dla tych, którzy w muzyce komponowanej, niekiedy także improwizowanej zdaje się, że posiedli już wszelką wiedzę i wysłuchali wszystkie płyty świata.
Ladies and gentlemen, the one and only, Pascal Niggenkemper!

Przygodę ze współczesną twórczością Niggenkempera zaczynamy od jego okrętu flagowego, sekstetu le 7ème continent (Siódmy Kontynent), który choć wykonuje precyzyjnie zaplanowane kompozycje kontrabasisty, zdaje się być tworem nad wyraz swobodnym, który łączy wodę z ogniem, post-jazz z kameralistyką, buduje swój artystyczny wizerunek na międzygatunkowym dysonansie.
Kontrabas, który rzadko brzmi tu jak akustyczny strunowiec, flet i dwa klarnety często doposażane w amplifikacje, wreszcie instrumenty klawiszowe w postaci klawikordu i syntezatora, to sekstetowe narzędzia pracy. Dziewięć zmyślnych pomysłów na bystre, zwarte, niekiedy zabawne figury dramaturgiczne, to z kolei zawartość merytoryczna krążka. Po tanecznej introdukcji, która trwa ledwie minutę dość szybko dostajemy się w obszar pracy … maszyny parowej. Wszystko zdaje się tu być dobrze zaplanowane, ale swobodnie ewokujące - niskie klarnety, rozhuśtane struny i szczypta elektroniki w ramach finalnej błyskotki. W kolejnych częściach napotykamy na klimat nerwowego dark chamber, budowanego metodą dronową, a zaraz potem zmysłowego, lekko zdeformowanego brzmieniowo post-baroku, który po kilku pętlach narracyjnych przepoczwarza się w graną niemalże unisono, rytmiczną opowieść godną najlepszych pomysłów kompozytorskich Anthony’ego Braxtona. W piątej części rządzą instrumenty klawiszowe (nie bez akcentów perkusjonalnych), a w szóstej dobrze użyta elektronika i drobne dźwięki akustyczne, krążące wokół niej jak ćmy wokół lampy. Po krótkiej, strunowej miniaturze, w dwóch ostatnich utworach znów napotykamy na wrzący tygiel ponadgatunkowych pomysłów narracyjnych. Nie brakuje w nich rytmu, pewnego post-industrialnego posmaku i całej masy zaskakujących zwrotów dramaturgicznych. W finałowej ekspozycji artyści, inspirowani wyobraźnią kompozytora, ślą nam moc post-folkowych skojarzeń, czerpiąc także siły do życia z uroków muzyki dawnej.

Beat the Odds, to kwartet smyczkowy, wyjątkowo wszakże daleki od estetyki typowej dla muzyki kameralnej. Dwa kontrabasy, dwie wiolonczele, amplifikatory, silniki elektryczne i inne urządzania mechaniczne, których naczelnym zadaniem jest zniekształcanie akustycznego brzmienia. Narracja nie bazuje tu na kompozycjach, tudzież tematach, zdaje się być w dużej mierze improwizowana, jakkolwiek z pewnością została dobrze zaplanowana, innymi słowy – predefiniowana. Artyści pracują na swoich instrumentach głównie wykorzystując smyczki, ale naczelną metodą ich działań jest uderzanie w struny, nie zaś płynne arco narracje.
Już utwór otwarcia stawia nas w obliczu gęstego, niemalże sfuzzowanego brzmienia czterech strunowców. Motoryczna, mechaniczna narracja momentami przypomina tu introdukcję do rockowej eksplozji. W tak zwanym międzyczasie muzycy zdobią opowieść bolesnym piłowaniem strun, które niesie za sobą strzępy zdewastowanych melodii. Mimo swej masywności i gęstości opowieść zdaje się mieć dalece medytacyjny charakter. Niespieszna podróż skupiona na budowaniu twardego, szorstkiego brzmienia. Gdy artyści pracują w niższych partiach, ich opowieść nabiera posmaku muzyki dawnej. W drugiej części znów czujemy swąd rocka i moc smykowej mechaniki. Każdy z artystów ma tu swoją repetytywną marszrutę do pokonania i wkłada w to coraz więcej ekspresji, a także fizycznej siły. Trzecia historia na tle całości wydaje się być nad wyraz delikatna, z kolei w części czwartej muzycy pracują w trybie drobnych, rwanych fraz pizzicato, a ich narracja przypomina pracę uszkodzonych metronomów. W kolejnej odsłonie albumu smyczki nerwowo piłują struny, wokół lecą iskry, a temperatura nagrania rośnie z każdą sekundą. Ale nawet w takim tyglu zdarzeń zostajemy uraczeni post-barokowymi zdobieniami, upchniętymi pomiędzy gęste plamy sfuzzowanego brudu. Finałowa narracja doskonale podsumowuje ów doprawdy wyśmienity album. Akcenty percussion i … niemal gitarowe sprzężenia. Mamy wrażenie, że armia gitar elektrycznych właśnie zaczyna introdukować spektakl ekspresyjnej psychodelii. Trwoga drżących strun, rockowe emocje amplifikatorów i maszynistyczna rytmika o pół kroku od strefy noise music. Zakończenie brzmi jak pomruk stygnącej lawy.

W ramach pogłębiania wiedzy na temat konceptualnych działań kontrabasisty sięgamy po album la vallée de l'étrange. To specyficzny dialog dwóch kontrabasów z wykorzystaniem … jednego muzyka i koncentrycznie rozstawionych ośmiu głośników oktofonicznych, które przekazują dźwięk generowany przez drugi z kontrabasów, zapewne bez wpływu działań samego muzyka. Kontrabasowe frazy akustyczne w opozycji do mechanicznych fonii, czasami brzmiących dość syntetycznie. Żywe frazowanie versus robotyka! Kolejny szalony pomysł Pascala, który w wymiarze czysto fonicznym zdaje się być jego kolejnym sukcesem artystycznym.
Pierwsza z siedmiu przygód zaczyna się od niskiego frazowania smyczka, które zdobione jest strzępami fonii generowanymi przez drugi instrument, przypominającymi brzmienie syntezatora analogowego. Smyczek incydentalnie pnie się tu do góry, śpiewa post-barokiem, a podwójna narracja intrygująco zagęszcza się. W drugiej części smyczek fazuje wysoko napotykając na szumiące i szeleszczą frazy interlokutora. Opowieść toczy się wedle zasady akcja – reakcja. W kolejnej części żywy kontrabas płynie delikatnym strumieniem pizzicato, a akcje drugiego instrumentu, to minimalistyczne plamy post-akustyki. Całość przypomina Jezioro Łabędzie broczące w popromiennym mule. W czwartej części narracja koncentruje się na drganiach i pocieraniu strun, piąta zaś stawia na … syntetyczne emocje. Augmented double bass generuje mnóstwo drobnych fraz, a smukły dron żywego kontrabasu ledwie tli się w dalekim tle. Całość z czasem nabiera pewnej taneczności, zarówno w wymiarze robotycznym, jak i akustycznym. W części szóstej muzyk preparuje instrument smyczkiem i być może perkusyjnymi pałeczkami. Reakcją drugiej strony jest strumień fonii, który przypomina usterkową elektronikę. Dialog prowadzony tu jest metodą call & responce. W finałowej opowieści smyczek dynamicznie uderza w struny, wpada w niemal opętańczy taniec. Drugi kontrabas pulsuje niczym rockowy walec.

Album zatytułowany vèrs revèrs, to zgodnie z opisem rodzaj suity (nie pada tu określenie kompozycja) na kontrabas i ośmioosobowy chór damsko-męski Rhizome. Oba ośrodki dźwiękowe wchodzą tu w bystre interakcje, bywa jednak także, iż każdy z nich prowadzi samodzielną narrację. Kontrabas jest czujny, nie unika mrocznej kameralistyki, ale i post-jazzowych zdobień, z kolei chór przypomina tu trupę teatralną po godzinach, która obok pięknych, wokalnych fraz dobrze też bawi się całą sytuacją sceniczną. Dodajmy, iż spektakl ma także wymiar werbalny, albowiem bogacą go frazy poetyckie.
Przedstawienie otwiera rubaszny wielogłos, pełen swobodnych, ale i zagubionych monosylab. Kontrabas skupia się tu na budowaniu zwartej narracji, najpierw frazuje pizzicato, potem podśpiewuje post-barokowo. W dalszej części utworu chór rozkwita i przejmuje główny strumień opowieści. Część druga, to samotny kontrabas i minimalistyczne uderzenia po strunach, a trzecia, to równie minimalistyczny smyczek, który zdaje się wchodzić w dyskurs poznawczy z rozbudzonym wielogłosem niezobowiązujących rozmów. W czwartej części samotny kontrabasista szarpie za struny, po czasie odnajdując szeptany background chóru. Ów pomruk szeptów kreuje także kolejną część płyty. Tym razem to z niego wyłaniają się głosy i drobne frazy kontrabasowe. W szóstej części ciężar narracji spoczywa na chórze. Tu frazy smyczka zdają się rodzić wprost z głosowych igraszek. W siódmej części pojawia się samotny smyczek – drga, skrzypi, udanie odnajduje dynamikę. W kolejnej odsłonie grę prowadzi jedynie chór, tu wyjątkowo wzbogacony śpiewem operowym i namiętnymi cmokaniami. Ostatnie dwie opowieści dają przykład bardziej intensywnych interakcji pomiędzy kontrabasem, a chórem. Neobarokowe frazy smyczka pięknie korelują tu ze śpiewem i innym wokalnymi zdobieniami. Nie brakuje emocji i bogatych faktur dźwiękowych. Na koniec smyczek wpada w repetycję, a głosy przekomarzają się wzajemnie. Piękny finał albumu nieco zbyt wystudiowanego w środkowej fazie.

Levar Lenga, to w nawiązaniu do muzykowania z chórem, kolejny przykład spektaklu o charakterze teatralnym, tu po części także baletowym. Poza rozbudowanym instrumentarium w przedsięwzięciu biorą bowiem udział tancerze, a w albumowym credits padają także dane personalne reżysera. Jest także warstwa tekstowa. Niggenkemper poza grą na kontrabasie pełni tu rolę kompozytora, tudzież współkompozytora całości. W warstwie instrumentalnej mamy posadowione po środku sceny instrumenty akustyczne (w tym lira korbowa i dudy), a w tak zwanym dalszym plamie całe mnóstwo urządzeń elektronicznych i elektroakustycznych (także gitary elektryczne, niewymienione wprost w prezentacji artystów). Jak to zwykle bywa w przypadku Pascala muzyka, to prawdziwy tygiel międzygatunkowych konotacji, rwana, nerwowa, ale nasycona tysiącami pomysłów opowieść, która mimo swej incydentalnej enigmatyczności pozostawia dużą swobodę dla działań improwizatorskich. Całość szczęśliwie zamyka się w 41 minutach, zatem ani przez moment nie doświadczamy tu problemu nadmiaru, czy przeładowania programu. Piekielny kocioł mnóstwa dźwiękowych i werbalnych (głosowych) niespodzianek, ale nade wszystko przyjemności.
Nie będziemy opisywać każdej z czternastu części (niektóre są doprawdy ledwie kilkudziesięciosekundowe), wskażmy wszakże na najbardziej ekscytujące elementy tego niemalże multimedialnego performansu. W budowaniu poszczególnych narracji duża rola przypada kontrabasowi i są to bardzo często obowiązki rytmicznego demiurga. Głosy i wokalizy dobrze lepią się z potokiem dźwiękowych narracji. W wielu kluczowych dla dramaturgii całości momentach świetnie wkomponowana w sferę akustyczną jest warstwa elektroniczna, tudzież elektroakustyczna. Wreszcie swoją ważną rolę pełnią tu akustyczne instrumenty folkowe, które zwłaszcza pod koniec spektaklu dają efektowny zastrzyk emocji. Kilka ważnych chwil niemal free jazzowej ekspresji zapewnia nam też klarnet basowy. Wreszcie nie brakuje rozbudowanych partii perkusji i perkusjonalii, a w jednym z istotnych momentów dramatu - ekspresji rockowej gitary. What ever you want!

Ostatnim z omawianych epizodów sześciopaku Niggenkempera jest nagranie poczynione w wieży kościelnej. Have you ever wondered, to kontrabas, trąbka, elektronika i wokal skonfrontowane z monumentalnym brzmieniem kurantów. Efekt pod względem akustycznym bywa doprawdy wyjątkowo smakowity, jakkolwiek album nie unika dramaturgicznych znaków zapytania i pewnej konceptualnej nadprodukcji formy nad jego dźwiękową treścią.
Kościelne kuranty efektownie biją zarówno na początku, jak i końcu tej jedenastoczęściowej opowieści. Trąbka udanie pracuje tu czystymi frazami, równie dobrze czuje się też w plamach elektroniki. Kontrabas z kolei zdaje się nie być ograniczonym w jakimkolwiek zakresie. Frazuje smyczkiem, zarówno w estetyce post-barokowej, jak i gęstej magmie dronów, buduje rytmikę, nie stroni od zabrudzonego brzmienia, stawia intrygujące kontrapunkty. Co ciekawe, w kilka momentach opowieść przybiera dalece piosenkowy charakter. Sprzyjają temu możliwości głosowe trębacza, który ze swadą śpiewa zgrabne melodie. W czysto akustyczne narracje wplecione są tu także dźwięki otoczenia, które szczególnie udanie korelują z czystym, masywnym brzmieniem kurantów.
autor: Andrzej Nowak

muzycy:
CD1 - Pascal Niggenkemper et Voix en Rhizome: vèrs revèrs
suite for 8 voices & solo double bass drawing on texts in occitan by Jaumes Privat

1. viri viri 04:34
2. fetge e nèrvis 02:24
3. vèrs revèrs 04:40
4. sansonha d'aiga 03:02
5. far e tornar 04:23
6. amar e blós 05:09
7. talhar camin 03:21
8. pel baticòr 03:14
9. cant vengut 03:19
10. tot polsar 06:11


CD2 - levar lenga: levar lenga
9 musicians, 2 dancers and a poet set into the wild around texts by Privat & Pieyre
François Bessac - électronique et objets
Igor Boyer - électronique et objets
Antoine Charpentier – cornemuses
Isabelle Cirla – clarinette basse
Lore Douziech – danse
René Duran* – voix
Laurence Leyrolles – danse
Nicolas Marmin – électronique et objets
Pascal Niggenkemper - contrebasse
Papillion – percussion et sculpture sonore
Jaumes Privat - texte, voix et visuels
Guy Raynaud – électroacoustique
Fabien Salabert - régie
Jean-Jacques Triby - vielle à roue

1. per los gremos 01:30
2. montanhas 04:03
3. paret e paret de parets 01:55
4. diferent 02:41
5. patana-me 02:34
6. causas salopas 02:19
7. mon paire es poèta 02:00
8. tornar 07:26
9. moralitat 00:40
10. escriure coma se pensa 02:19
11. blòc de dos 02:11
12. usina 03:06
13. pas de dotze 03:08
14. espetada d'uèlhs 04:51


CD3: Pascal Niggenkemper le 7ème continent: .Kipppunkt
collapsing container ship music for double trio or tripple duo
Pascal Niggenkemper - comp. et contrebasse
Julián Elvira - flutes & amp
Liz Kosack & Philip Zoubek - clavichord et synthé
Joris Rühl & Joachim Badenhorst - clarinettes et amp

1. Luiperd-Brulpadda 00:58
2. undercurrent 05:15
3. Okjökull 04:40
4. Kipppunkt 08:16
5. interne Gezeiten 06:14
6. Qanuqtuurniq 06:14
7. waste trade 01:18
8. forêt de varech 10:40
9. internal waves 08:51


CD4: Pascal Niggenkemper la vallée de l’étrange
a face to face between a double bassist and an autonomous augmented double bass in octophonic setting
Pascal Niggenkemper - double bass

1. Doppelgänger 10:17
2. La vallée de l'étrange 08:02
3. choice processes frailty 02:52
4. le faux miroir 02:21
5. fusion 07:04
6. cobonore 03:51
7. human error conquered 09:43


CD5 - Corinne Salles, Ben LaMar Gay, Pascal Niggenkemper: have you ever wondered
chamber music for carillon, trumpet, voice, electronics & double bass

Corinne Salles - carillon
Ben LaMar Gay - trumpet, voice and electronics
Pascal Niggenkemper - double bass and composition

1. 44ºC 02:26
2. juchés 05:17
3. retombées 07:06
4. have you ever wondered 03:50
5. teeter-totter 02:57
6. sona 02:21
7. descente 03:32
8. miralh 05:00
9. montée 01:14
10. escala 05:56
11. torride 04:00


CD6: beat the odds: beat the odds
music for 2 cellos, 2 double basses, amplifiers and motors
Pascal Niggenkemper - double bass
Elisabeth Coudoux - cello
Ricardo Jacinto - cello
Félicie Bazelaire - double bass

1. St Helena 12:57
2. Menuiserie 08:59
3. Caldas da Rainha 03:03
4. Découverte 12:27
5. Ort 05:54
6. Aven Armand 10:12

wydano: 2023-03

BLOC6CD

Opis

Wydawca
Subran Music
Artysta
Pascal Niggenkemper
Nazwa
Blòc - limited edition of 120 [6CD]
Instrument
Double Bass
Zawiera
6CD
Data premiery
2023-04-12
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.