search

Sylvain Kassap Sextet: Octobres

66,99 zł
Brutto

multikulti.com ****1/2 Francuski klarnecista nagrał jedną z najlepszych swoich płyt... gdy słyszymy niemalże bluesową formę, muzycy nie wpadają w pułapkę opętańczego powtarzania fraz. Nagranie cechuje duża zmienność akcji, użytych technik i poziomu nasycenia emocjami. Od minorowego Spartakusa, poprzez Les Eaux Glacées, w którym pobrzmiewają echa davisowskich "In A Silent Way" i "Bitches Brew", po kipiący nowoorleańską uliczną energią The Loop is Looped. Wszystkie kompozycje Kassapa podszyte są nieuchwytnym dramaturgicznym niepokojem oczekiwania na nadejście niemożliwego

Pomiędzy społecznym otępieniem a zaangażowaniem, od melancholii do świetlistej nadziei, muzyka płynie naprzód niczym niepowstrzymana fala. Znakomici soliści w zdecydowanie kolektywnym dziele - świetna muzyka Xavier Prevost

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-01-23,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Francuski klarnecista, który ma we Francji mocną pozycję, co w kraju, w którym grają wyborni klarneciści jak Michel Portal czy Louis Sclavis, nagrał jedną z najlepszych swoich płyt. Ta wysoka ocena ma kilka źródeł.

Po pierwsze, jakość kompozycji, z jednym wyjątkiem (La Semaine Sanglante) autorstwa lidera. Trzeba wiedzieć, że Kassap to kolega chociażby Luca Ferrariego, którego poznał podczas wykładów na University of Paris-Vincennes. Wykonuje współczesną muzykę Bernarda Cavanna, Luca Ferrariego, Jacques'a Rebotiera czy Françoisa Rossé. Z Hélène Breschand i Franckiem Masquellierem prowadzi zespół Laborintus, skupiony w swojej pracy na prawykonaniach open classical. W swoich wielogatunkowych peregrynacjach ma za sobą współpracę z aktorami, jak Jacques Bonnaffé i Philippe Duquesne, pisarzami - François Bon i Jacques Darras, czy ikonami eketroakustyki, jak éRikm i Thierry Balasse. Ten nie jazzowy background wyznacza otwarte wektory, którymi podąża jego wyobraźnia. Wszystko to słychać w ośmiu oryginalnych kompozycjach, które poświęcił Rewolucji Październikowej 1917 roku.

Po drugie wielopokoleniowa obsada, wyzwalająca dodatkową energię. Siła amerykańskiego jazzu bierze się między innymi z pozbawionej koniunkturalności ciągłości, która objawia się wielopokoleniowymi projektami, grupami, jammowaniami… Tylko w takich warunkach tworzone są dzieła zachowujące to, co najwspanialsze z tradycji, nieodrzucające równocześnie tego, co najbardziej wartościowe z "tu i teraz". Europa pod tym względem jest bardziej pozamykana, by nie powiedzieć klasowa. Te bańki generacyjne, akademickie, geograficzne, środowiskowe - mające wiele wykluczających mechanizmów stoją w ostrej sprzeczności z uwalnianiem kreatywnego potencjału. Kassap mający za sobą współpracę z Nicole Mitchell, czy Larry'm Ochsem, konsekwentnie unika "bańkowej" pułapki. W jego zespole znajdziemy muzyków reprezentujących dwa lub trzy pokolenia, których poza jazzem znaleźć można w składach rockowych, nowo brzmieniowych czy akademickich.

Po trzecie "procesowa" formuła zespołu, tutaj przychodzą mi na myśl inne podobne projekty, jak kolejne odsłony Angles Martina Kuchena, czy Fire!/Fire! Orchestra Matsa Gustafssona, które właśnie dzięki tej "procesowości" utrzymują bardzo wysoką temperaturę swojej muzyki. Oczywiście osobowość lidera także odgrywa tutaj niepoślednią rolę, Kuchen, Gustafsson i Kassap mają wiele wspólnego. Szukanie swojego miejsca na zróżnicowanej jazzowej scenie jest trudnym, ale jakże inspirującym zadaniem, z którego każdy z wymienionej trójki wywiązuje się po mistrzowsku.

Od powstania w 1985 roku Saxifrages Octet Kassap rozwija polistylistyczny język czerpiący garściami z różnych źródeł. Zawsze jednak utrzymujący balans między tym, co inspiracją, a kreacją. Dlatego też, gdy słyszymy niemalże bluesową formę, muzycy nie wpadają w pułapkę opętańczego powtarzania fraz. Nagranie cechuje duża zmienność akcji, użytych technik i poziomu nasycenia emocjami. Od minorowego "Spartakusa", poprzez "Les Eaux Glacées", w którym pobrzmiewają echa davisowskich "In A Silent Way" i "Bitches Brew", po kipiący nowoorleańską uliczną energią "The Loop is Looped". Wszystkie kompozycje Kassapa podszyte są nieuchwytnym dramaturgicznym niepokojem oczekiwania na nadejście niemożliwego. To niemożliwe spełnia się tutaj w świetnej komunikacji wzajemnej. Dodatkowym atutem jest to, że słuchamy skomplikowanych kompozycji, które brzmią bardzo prosto, taki efekt mam miejsce wtedy, gdy mamy do czynienia z instrumentalistami o wielkich możliwościach technicznych, wysokim stopniu muzykalności i głębokiej wiedzy teoretycznej.

Tak Xavier Prevost w liner notes tak puentuje nagranie:
"Pomiędzy społecznym otępieniem a zaangażowaniem, od melancholii do świetlistej nadziei, muzyka płynie naprzód niczym niepowstrzymana fala. Znakomici soliści w zdecydowanie kolektywnym dziele - świetna muzyka!"
Nic dodać, nic ująć.
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
An extension to a cycle of recordings that started in 1985 with his Saxifrages Octet, clarinetist Sylvain Kassap leads his sextet through original compositions that integrate jazz, compositional and avant rock structures into a unique chamber jazz form, a sophisticated approach to writing as Kassap commemorates the 1917 October Revolution in Russia.

""Between resignation and social struggles, from melancholy to a shining hope, the music moves forward, like an unstoppable wave. Brilliant soloists in a resolutely collective work: great music!""-Xavier Prevost, liner notes

muzycy:
Sylvain Kassap (clarinets)
Sophia Domancich (piano, Fender Rhodes)
Christiane Bopp (trombone)
Aymeric Avice (trumpet, flugelhorn)
Hélène Labarrière (double bass)
Fabien Duscombs (drums)

utwory:
1. La Coda du Début (1:06)
2. Spartakus (9:12)
3. Canterbury (6:28)
4. Oktiabr (10:27 ) Play
5. Crinière (4:07)
6. DMZ (7:39)
7. Les Eaux Glacées (8:31)
8. La Semaine Sanglante (2:40)
9. The Loop is Looped (5:38)

wydano: 2022-12
nagrano: Recorded by Maïkôl Seminatore (assistant Arthur Gouret) on November 6th and 7th 2021 at Studio Sextan – La Fonderie, Malakoff, France

more info: www.roguart.com

ROG0121

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Sylvain Kassap Sextet
Nazwa
Octobres
Instrument
clarinet
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-01-23
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.