search

Cecil Taylor, Tony Oxley: Cecil Taylor Conversations With Tony Oxley

72,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Dziesięć lat przed śmiercią wizjoner awangardowego jazzu wystąpił w kameralnej sali berlińskiej filharmonii. Był wtedy w życiowej formie.
Cztery części koncertu, lakonicznie nazwane "Berlin Conversation 1, 2, 3 i 4" sięgają w swojej istocie od liryki do brzmieniowej potęgi.
Fortepian Taylora, potężnie ekspresyjny ani na chwilę nie gubi własnego poczucie rdzenia – z autonomicznym, wewnętrznym poczuciem rytmu i logiki. Oxley jest idealnym partnerem do tego rodzaju narracji – otwiera swoją perkusję na niemal melodyczne granie.
...Lektura płyty pozostawia słuchacza oszołomionego i zachwyconego uduchowionym, ale też iście "pirotechnicznym" pokazem fortepianowo-perkusyjnej mocy!

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-01-09
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
Dziesięć lat przed śmiercią wizjoner awangardowego jazzu wystąpił w kameralnej sali berlińskiej filharmonii. Był wtedy w życiowej formie. Jego współpraca z Tonym Oxley'em trwała przez wiele lat, czego świadectwem jest kilka duetowych płyt.
Do dzisiaj Cecil Taylor budzi kontrowersje, dla jednych gigant jazzu, dla innych szarlatan gatunku. Z upływem lat słabną kontrowersje na jego temat, a ze względu na niezwykłą moc, tempo i intensywność swej gry częściej trafia do wąskiego grona wielkich wirtuozów jazzowego fortepianu XX wieku niż do jazzowego czyśćca. W końcu obok Ornette'a Colemana powszechnie uznawany jest za ojca free jazzu.

Cztery części koncertu, lakonicznie nazwane "Berlin Conversation 1, 2, 3 i 4" sięgają w swojej istocie od liryki do brzmieniowej potęgi. Obaj bohaterowie wieczoru dopełniają się artystycznie i charakterologicznie. Cecil Taylor, rasowy lider, samiec alfa prący do przodu z rzadko spotykaną bezkompromisowością, która czasami była jego przekleństwem. Ileż to pozostawił po sobie nagrań o małej wartości, ale z drugiej strony, niewielu jazzmanów ma na swoim koncie tyle nagrań genialnych. "Conversations With Tony Oxley" z pewnością do tego grona należy.
Kreatorem i wyznaczającym kierunki narracyjne jest tutaj Cecil Taylor, Tony Oxley to mistrz reaktywnej perkusji, słucha każdym porem swojej skóry, odpowiada tylko na temat. Obydwaj to muzycy atakujący swoje instrumenty z podobną fizycznością, obydwaj zanurzeni w świecie mrocznej awangardy.
Fortepian Taylora, potężnie ekspresyjny ani na chwilę nie gubi własnego poczucie rdzenia – z autonomicznym, wewnętrznym poczuciem rytmu i logiki. Oxley jest idealnym partnerem do tego rodzaju narracji – otwiera swoją perkusję na niemal melodyczne granie.

Lektura płyty pozostawia słuchacza oszołomionego i zachwyconego uduchowionym, ale też iście "pirotechnicznym" pokazem fortepianowo-perkusyjnej mocy!
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Cecil Taylor, who died on April 5, 2018 in his hometown of Brooklyn, had a style all his own. With Ornette Coleman (1930 – 2015) he began in the 1960s to develop a music dominated by tone clusters and staccato notes that we later came to know as free jazz. The style icon on piano always began his concerts softly, slinking up to the instrument, murmuring texts to himself, almost dance-like, until the entire force of his playing style let the music’s unique power resound.
Here we have one of his last concerts from 2008, performed in the Chamber Music Hall of the Berlin Philharmonie. Jazzwerkstatt had already begun impressively documenting the era of free jazz with the last recordings of Ornette Coleman (jw. 090 'For The Love Of Ornette').
We hear the last sound cascades from Cecil Taylor in 'Conversations with Tony Oxley'.

muzycy:
Cecil Taylor - Piano
Tony Oxley - Drums

utwory:
1. Berlin Conversation 1 (37:18)
2. Berlin Conversation 2 (18:53)
3. Berlin Conversation 3 (17:04)
4. Berlin Conversation 4 (04:50)

wydano: 2022-10-10 (2018)
nagrano: Recorded February 20, 2008 at Kammermusiksaal der Philharmonie Berlin

more info: www.jazzwerkstatt.de

JW198

Opis

Wydawca
Jazzwerkstatt (DE)
Artysta
Cecil Taylor, Tony Oxley
Nazwa
Cecil Taylor Conversations With Tony Oxley
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-01-09
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.