search

Johnny Dyani With John Tchicai & Dudu Pukwana: Witchdoctor's Son

74,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *
Jestem przekonany, że gdyby Johnny Dyani mieszkał w USA, jego pozycja w historii jazzu byłaby wyższa. Są tacy, którzy porównują Dyani'ego do Charlesa Mingusa i nie ma w tym żadnej przesady, bo zarówno, jako kontrabasista i lider był artystą kompletnym.
..."Ntyilo Ntyilo" to rozpisany na gitarę klasyczną Alfredo Do Nascimento i głos i kontrabas Dyaniego pieśń o małym, zwinnym afrykańskim ptaku. Muzycy tkają dyskretną narrację z nitek babiego lata i robią to po mistrzowsku. Druga z kolei to ekstatyczna, brawurowa, 13-minutowa "Magwaza". Transowa struktura, "zapętlony" kontrabas Dyaniego jest tutaj fundamentem, na którym Tchicai i Pukwana "śpiewają" niezwykłą pieśń. Zaryzykuję twierdzenie, że "Magwaza" jest dla Dyaniego tym, czym dla Coltrane'a była "A Love Supreme"...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Soul Jazz / Avant Jazz
premiera polska:
2022-12-09
kontynent: Afryka
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *
Jestem przekonany, że gdyby Johnny Dyani mieszkał w USA, jego pozycja w historii jazzu byłaby wielokrotnie wyższa. Są tacy, którzy porównują Dyani'ego do Charlesa Mingusa i nie ma w tym żadnej przesady, bo zarówno, jako kontrabasista i lider był artystą kompletnym.
Historia jednak potoczyła się inaczej i dzisiaj Dyani'ego poza grupką zapaleńców nie zna prawie nikt, jeśli już to za sprawą kilku płyt, które nagrał z Dollarem Brandem/Abdullahem Ibrahimem.

Dwie płyty, które powstały w odstępie czterech miesięcy na początku 1978 roku zajmują szczególne miejsce w dorobku tego kontrabasisty. Obie nagrane z gigantami kreatywnego jazzu, pierwsza to "Witchdoctor's Son" z udziałem Johna Tchicaia, doskonale znanego z płyty "Ascension" Johna Coltrane'a, druga to "Song For Biko" z wieloletnim partnerem Ornette'a Colemana, czyli Donem Cherry'm.

Na "Witchdoctor's Son" Dyani skompletował międzynarodowy skład, poza wspomnianym Tchicai'em usłyszymy kolegę lidera z legendarnego zespołu The Blue Notes - saksofonistę Dudu Pukwanę, dwóch brazylijskich muzyków, gitarzystę Alfredo Do Nascimento i perkusistę Lueza "Chuim" Carlosa De Sequaira i perkusjonistę Mohameda Al.-Jabry'ego. Taki skład 15 marca 1978 roku wszedł do studio nagraniowego w Kopenhadze i nagrał płytę znakomitą i wielonurtową. Pierwotnie ukazała się na winylu, zawierającym sześć utworów, reedycja kompaktowa zawiera ich dziesięć.

Te 45 lat, które dzieli nas (2023 rok) od daty nagrania płyty są wystarczającą cezurą, abym jednoznacznie stwierdził, że mamy do czynienia z arcydziełem. Wystarczy wspomnieć zawrotne, budują napięcia interakcje pomiędzy oboma saksofonistami, surowe, ale przekonujące kompozycje Dyaniego i Pukwany, doskonała współpraca członków zespołu. Ale o wyjątkowości płyty świadczą dwa tradycyjne afrykańskie tematy "Ntyilo Ntyilo" i "Magwaza", które dostają tutaj nowe życie. Pierwszy z nich "Ntyilo Ntyilo" to rozpisany na gitarę klasyczną Alfredo Do Nascimento i głos i kontrabas Dyaniego pieśń o małym, zwinnym afrykańskim ptaku. Muzycy tkają dyskretną narrację z nitek babiego lata i robią to po mistrzowsku. Druga z kolei to ekstatyczna, brawurowa, 13-minutowa "Magwaza". Transowa struktura, "zapętlony" kontrabas Dyaniego jest tutaj fundamentem, na którym Tchicai i Pukwana "śpiewają" niezwykłą pieśń. Zaryzykuję twierdzenie, że "Magwaza" jest dla Dyaniego tym, czym dla Coltrane'a była "A Love Supreme", i tak jak "A Love Supreme" mogłaby trwać w nieskończoność!

Johnny Dyani na "Witchdoctor's Son" i "Song For Biko" jawi się jako artysta kompletny, który panuje nad czasem, gatunkami muzycznymi i historią. Stworzył wielowymiarową jazzową opowieść, o złożonej narracji, przesyconą afrykańską tajemnicą. Tylko dlaczego nikt o nim dzisiaj nie pamięta?
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

allmusic.com * * * *
Since his arrival in England as a South African expatriate in the early '60s and as a member of the Blue Notes, bassist Johnny Dyani served as a powerful and creative component of innumerable ensembles (including those led by Abdullah Ibrahim and Chris McGregor) before releasing a series of albums under his own name in the late '70s and '80s. Witchdoctor's Son is certainly one of the best of these, featuring the wonderful dual reed frontline of John Tchicai and fellow ex-pat Dudu Pukwana. The pieces reflect Dyani's upbringing in the township style prevalent in South Africa, a joyous, surging music which seeks to transcend the horror of everyday life as experienced by the native majority. None of the compositions give a better example of this than the superb concluding number, "Magwaza," a traditional song arranged by Dyani with a grooving, elastic bassline that is absolutely irresistible and which provides fertile ground for inspired solos by Tchicai and Pukwana. Dyani would die far too early in 1986, but his warmth and utter musicality happily found expression in several small group recordings made in the prior ten years, of which Witchdoctor's Son is a sterling example. Highly recommended.
by Brian Olewnick

muzycy:
John Tchicai: Alto Saxophone, Soprano Saxophone
Dudu Pukwana: Alto Saxophone, Tenor Saxophone
Johnny Dyani: Bass, Piano, Vocals
Mohamed Al-Jabry: Congas, Percussion
Luez "Chuim" Carlos De Sequaira: Drums
Alfredo Do Nascimento: Guitar

utwory:
1. Heart With Minor's Face (J. Dyani) 4:17
2. Ntyilo Ntyilo (J. Dyani, Trad.) 5:13
3. Radebe (Dudu Pukwana) 6:23
4. Mbizo (J. Dyani) 4:45
5. Eyomzi (J. Dyani) 6:56
6. Magwaza (J. Dyani, Traditional) 13:05
7. Radebe, Take 1 (Dudu Pukwana) 8:04
8. Heart With Minor's Face, Take 2 (J. Dyani) 4:22
9. Ntyilo Ntyilo, Take 1 (J. Dyani, Traditional) 3:55
10. Magwaza, Take 1 (J. Dyani, Traditional) 10:03

total time - 01:07:03
wydano: 1987
nagrano: Recorded March 15, 1978; tracks 7-10 previously unissued

SCCD31098

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Johnny Dyani With John Tchicai & Dudu Pukwana
Nazwa
Witchdoctor's Son
Instrument
Double Bass
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-12-09
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.