search

Jamiroquai: Emergency On Planet Earth - 30th Anniversary (180g 2LP Transparent Vinyl)

177,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Nu-Jazz/Acid jazz/Lounge Jazz
premiera polska:
2022-10-14,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

Jubileuszowe wydanie albumu „Emergency on Planet Earth" na dwóch przezroczystych, 180-gramowych winylach z okazji 30-tej rocznicy premiery. Debiutancka płyta Jamiroquai, oryginalnie wydana w 2013 roku była wielkim sukcesem, a pochodzący z niej singiel „When You Gonna Learn" poruszał ważne wówczas, ale także dzisiaj tematy.

Tak o płycie pisała wokalistka, didżejka, kompozytorka i producentka Novika:
… To właśnie ten zespół i ten człowieczek w puchatej czapce z rogami zwrócił moje ucho we właściwym kierunku. Z tej płyty wiele się też nauczyłam. Do bólu śpiewałam na pamięć te – niełatwe – numery, opanowując przy okazji angielską wymowę. Jay Kay był chyba największym idolem mojej młodości…

rageman.pl - ocena: 8,5/10
No dobrze, to teraz czas na coś z porządnym bujnięciem..
Jak wspomnieliśmy rok temu w recenzji wydanego 7 lat temu „Dynamite”, z całym szacunkiem dla ostatnich wydawnictw, ale to tylko i wyłącznie lata 90te należy uznać za złoty okres działalności Jamiroquai’a. Jednak nagrany w tym okresie „Emergency On Planet Earth” też nie do końca można zaliczyć do flagowych dokonań Jay Kay’a. Przede wszystkim dlatego, że był to diametralnie inny projekt (w kontekście niepodzielnej władzy Kay’a niemal od zarania dziejów Jamiroquai, określenie „zespół” średnio mi tu pasuje). Personalnie (największym bohaterem tego dzieła jest grający tu na basie Stuart Zender, Bożżż co ten człowiek tu wyczynia), ideologicznie (wszystkie teksty i mesydż w książeczce nawołują do miłowania Matki Ziemi, dzielenia się z biednymi i tym podobnych patologii; śmieszna sprawa w kontekście typa, u którego stwierdzono posiadanie prawie stu samochodów i dziesięciu łazienek w posiadłości), a przede wszystkim muzycznie. Otóż Stevie Wonder naszych czasów w ramach debiutu nagrał jedno z najważniejszych dokonań acid jazzu.

Już umieszczony na początku „When You Gonna Learn” daje dobre pojęcie o klimacie całości. Wprawdzie zamyka się w 4 minutach, jednak o singlowatości znanej z późniejszych dokonań można zapomnieć (choć de facto to był singiel, i to taki który znacznie rozpropagował markę zespołu). Poprzedzony dźwiękiem didgeridoo, jest właściwie zapisem jamu, ze względu na objętość płyty znacznie skróconym. Zresztą podobną genezę ma jeszcze parę innych kawałków – winylowa wersja albumu tak drastyczna dla tych kawałków nie była, przez co trwa aż 10 minut dłużej. Tutaj tylko „Blow Your Mind” i „Revolution 1993” mają okazję porządnie wybrzmieć, trwając łącznie prawie 20 minut. I też one najpełniej pokazują, o co w tym wszystkim chodzi. Rozpasany aranżacyjnie groove niczym z „Bitches Brew”, choć brzmienia jak najbardziej współczesne („Revolution” napędzany jest kłującą w uszy baterią mrocznych niemalże synthów), a i wokalizy oraz melodie każą wspomnieć o soulu i disco. Zresztą – taki „Too Young To Die”, choć spełnia powyższe warunki, ma jednocześnie tak obłędny refren, że z miejsca brzmi jak popowy klasyk.

Nie ma co jednak ukrywać – przebojowość „Too Yound To Die” to incydentalna tu sprawa. I chyba żaden fan Jamiro nie zaprzeczy, że najlepszą muzykę miał zespół jeszcze przed sobą. Z drugiej strony – „Emergency” to najrówniejsza, najspójniejsza pozycja w dyskografii tej dość singlowej załogi. I za to chociażby warto wywindować ocenę w górę.
by r@gem@n

Editors's info:
30th Anniversary Edition 180g Transparent Vinyl 2LP!
Special transparent 180g heavyweight double vinyl edition of Jamiroquai's ground-breaking (1993) debut album, Emergency On Planet Earth, in celebration of 30 years since the formation of the record-breaking funk-soul band and their first single, "When You Gonna Learn."
Presented in a gatefold sleeve with spot gloss embellishments, printed inner sleeves and 12" insert featuring Jay Kay's 2013 and 2017 liner notes.

Features:
180g Vinyl
Transparent Vinyl
Double LP
Gatefold Sleeve with Spot Gloss
Printed Inner Sleeves
12" Insert with Jay Kay's 2013 & 2017 Liner Notes

muzycy:
Jay Kay – vocals, production
Wallis Buchanan – didgeridoo
Toby Smith – keyboard, string arrangements, production
Stuart Zender – bass
Nick Van Gelder – drums
Gary Barnacle – flute, saxophone, brass arrangement
Simon Bartholomew – guitar
Glen Nightingale – guitar
DJ D-Zire – turntables
Kofi Kari Kari – percussion
Maurizio Ravalico – percussion
Richard Edwards – trombone
John Thirkell – trumpet, flugelhorn
Andrew Levy – additional bass
Gavin Dodds – additional guitar
Additional musicians
Linda Lewis – additional background vocals
Vanessa Simon – additional background vocals
Mike Smith – additional saxophone, flute
Mike Nielsen – production
The Reggae Philharmonic Strings – strings

utwory:
A1. When You Gonna Learn?
A2. Too Young To Die
B1. Hooked Up
B2. If I Like It, I Do It
B3. Music Of The Mind
C1. Emergency On Planet Earth
C2. Whatever It Is, I Just Can't Stop
C3. Blow Your Mind
D1. Revolution 1993
D2. Didgin' Out

wydano: 2022-10-14
more info: www.legacyrecordings.com

19658702311

Opis

Wydawca
Legacy Recordings
Artysta
Jamiroquai
Nazwa
Emergency On Planet Earth - 30th Anniversary (180g 2LP Transparent Vinyl)
Zawiera
Vinyl 2LP
Data premiery
2022-10-14
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.