search

Dexter Gordon: Biting The Apple [Pure Vinyl 1LP 180g]

139,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *:
Bez cienia wątpliwości można uznać tę płytę za jedno z jego najlepszych dokonań fonograficznych. Z mocnym udziałem pianisty Barry'ego Harrisa, kontrabasisty Sama Jonesa i drummera Ala Fostera, Gordon zachwyca w roziskrzonej "I'll Remember April", ciepłej "Skylark" i dwóch własnych "Apple Jump" i "A La Modal". Geniusz interpretatorski kwartetu lśni pełnią barw, Gordon wypracował swój własny styl gry, sprawiający wrażenie pewnej nonszalancji, grania jakby "obok" tematu, ale każdy z jego członków to lider innych muzycznych epizodów, każdy jest niezastąpiony, każdy wnosi całego siebie i wszystko, co w nim swinguje. Muskularny, majestatyczny tenor Dextera Gordona jest niczym ucieleśnienie trwałości i potęgi prawdziwej, ponadczasowej sztuki, której bez wątpienia był

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2022-10-17
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
Pod koniec swojej kariery w 1986 roku Dexter Gordon (w wieku 63 lat) zadebiutował, jako aktor, francuski reżyser Bertrand Tavernier obsadził go w roli głównej filmu "Round Midnight". Gordon wcielił się w postać muzyka jazzowego mieszkającego w Paryżu i zmagającego się z uzależnieniem od alkoholu. Scenariusz nawiązuje do losów Buda Powella i Lestera Younga, ale w jakimś stopniu także do życiorysu samego Gordona. Dzięki tej roli przeszedł do historii, jako muzyk jazzowy, który otrzymał nominację do OSCARA w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy", a nie w kategorii "Autor ścieżki dźwiękowej".
Jednak do historii Dexter Gordon przeszedł już dużo wcześniej, trwająca blisko pięćdziesiąt lat kariera Dextera Gordona, z małymi postojami była nieprzerwanym pasmem sukcesów. Z jednej strony przypisany do grupy wielkich tradycjonalistów, brzmiał zawsze bardzo nowocześnie (sic!). Ten stosujący swoją osobistą artykulację już od początków lat 60-tych saksofonista był punktem odniesienia dla kilku pokoleń muzyków jazowych.
Doświadczenie i rozpoznawalność przyniosły mu występy w orkiestrach Billy'ego Eckstine'a i Louisa Armstronga na początku lat 40. Wkrótce rozpoczął też autorską karierę. Jej pierwszym bardzo mocnym akcentem był kontrakt z Blue Note Records (tuż po wyjściu z nałogu), który zaowocował siedmioma doskonałymi płytami.
Po kilku latach spędzonych w Europie Dexter Gordon w 1977 roku przeprowadził się do USA, w 1978 roku amerykański DownBeat przyznał mu tytuł Jazzowego Muzyka Roku.
Kilka tygodni przed jego faktycznym powrotem do ojczyzny w nowojorskim CI Recording Studios nagrał wyborny album studyjny, wydany w barwach oficyny SteepleChase. Bez cienia wątpliwości można uznać płytę "Biting The Apple" za jedno z jego najlepszych dokonań fonograficznych. Z mocnym udziałem pianisty Barry'ego Harrisa, kontrabasisty Sama Jonesa i drummera Ala Fostera, Dexter Gordon zachwyca w roziskrzonej "I'll Remember April" Raye'a/DePaula, ciepłej wersji "Skylark" Carmichaela i dwóch własnych kompozycjach "Apple Jump" i "A La Modal". Geniusz interpretatorski kwartetu lśni pełnią barw, Gordon wypracował swój własny styl gry, sprawiający wrażenie pewnej nonszalancji, grania jakby "obok" tematu, ale każdy z jego członków to lider innych muzycznych epizodów, każdy jest niezastąpiony, każdy wnosi całego siebie i wszystko, co w nim swinguje. Muskularny, majestatyczny tenor Dextera Gordona jest niczym ucieleśnienie trwałości i potęgi prawdziwej, ponadczasowej sztuki, której bez wątpienia był!
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved

allmusic.com
Many of Dexter Gordon's finest recordings were cut in Europe just prior to his triumphant return to the United States. This album was recorded just weeks before and it is one of the veteran tenor's best. With strong assistance from pianist Barry Harris, bassist Sam Jones and drummer Al.… Foster, Dexter plays exciting solos on "I'll Remember April," a warm version of "Skylark" and his two originals, "Apple Jump" and "A La Modal." It is highly recommended, as are all of Dexter Gordon's SteepleChase recordings from this period.
by Scott Yanow

muzycy:
Dexter Gordon – tenor saxophone
Barry Harris – piano
Sam Jones – bass
Al Foster – drums

utwory:
A1. Apple Jump (Dexter Gordon) 11:29
A2. I'll Remember April (Raye, DePaul) 7:30
B1. Skylark (H. Carmichael) 8:34
B2. A La Modal (Dexter Gordon) 10:07

wydano: 2017 (1977)
nagrano: Recorded November 9, 1976, at CI Recording Studios, NYC

SCS1080

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Dexter Gordon
Nazwa
Biting The Apple [Pure Vinyl 1LP 180g]
Instrument
tenor saxophone
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2022-10-17
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.