search

URUK (Hautzinger/Duthoit/Drake/Zerang): Ame: Live at Artacts

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2022-09-26
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

jazzarium.pl
Kwartet Uruk powstał w wyniku fuzji dwóch improwizatorskich duetów działających po dwóch stronach Atlantyku. Reprezentację Starego Kontynentu stanowią: klarnecistka i wokalistka Isabelle Duthoit oraz trębacz Franz Hautzinger. Przedstawicielami Nowego Świata jest tandem zakorzenionych w Chicago perkusistów: Hamida Drake’a i Michaela Zeranga. Muzycy połączyli siły, by w 2020 roku odbyć trasę po Europie. Podczas tournée została zarejestrowana muzyka, która trafiła na krążek „Âme (Live at Artacts)”.

Nazwa kwartetu oraz tytuły poszczególnych kompozycji w oczywisty sposób odsyłają słuchacza do starożytnego sumeryjskiego „Eposu o Gilgameszu”. Najbardziej rozpowszechniony wariant tej opowieści, aż kusi by zastanowić się czy aby improwizatorzy nie postanowili odgrywać ról herosów znad Eufratu. Wszak zaprzyjaźnieni od dziesięcioleci Drake i Zerang śmiało mogliby stanowić odbicie pary Gilgamesz-Enkidu, jednak zbyt usilne dopatrywanie się tego rodzaju nawiązań w przypadku muzyki improwizowanej może okazać się bardzo zwodnicze. Zadowólmy się więc stwierdzeniem, że sumeryjski mit dostarczył inspiracji, dzięki której powstała muzyka szczególna. Zaryzykuję stwierdzenie, że mocno wyróżniająca się na urodzajnym przecięciu muzyki etno i free.

Duet perkusistów korzystających prawie wyłącznie z bębnów obręczowych sprawia, że dźwięki z Âme (Live at Artacts) nabierają mocno plemiennego zabarwienia. Szamańską aurę pogłębiają jedyne w swoim rodzaju, zwierzęce wokalizy Isabelle Duthoit. Francuzka używa głosu w sposób bezkompromisowy, czerpiąc m. in. z techniki śpiewu gardłowego, ale czyniąc z niego zaledwie jeden z elementów autorskiego artystycznego języka. Co ciekawe artystka zdaje się zasadniczo nie oddzielać śpiewu od gry na klarnecie. Właściwie czasem ciężko zorientować się czy dźwięki, które dobiegają uszu odbiorców wydobywają się z gardła Duthoit, czy z dzierżonego przez nią instrumentu. W tej konstelacji najbliżej idiomu jazzowego znajduje się grający na trąbce ćwierćtonowej Franz Hautzinger, który raz po raz przedziera się przez gęsto tkane rytmy i mroczne linie wokalne z jasnym, choć nieco chropowatym brzmieniem swojego instrumentu. Połączenie brzmienia trąbki z szamańską rytmiką może budzić skojarzenie z dokonaniami Dona Cherry’ego, co jest w pełni zrozumiałe. Trudno chyba uciec od inspiracji jego twórczością poruszając się w tak bliskim obszarze muzycznym. W przypadku Uruk owa inspiracja choć zauważalna - nie czyni muzyce szkody. Członkowie kwartetu nie stąpają usilnie po śladach poprzednika, a raczej od czasu do czasu wkraczają na wspólny szlak, by za moment zboczyć i z innej perspektywy roztaczać swoją przesiąkniętą pierwotnymi instynktami muzyczną opowieść.
Autor: Rafał Zbrzeski (Radio Kraków)

Editor's info:
Two long-standing duos--Isabelle Duthoit on clarinet & voice and Franz Hautzinger on quarter tone trumpet plus Chicago percussionists Hamid Drake and Michael Zerang, both on percussion and frame drum--joined together in 2020 for a European tour, recording this wildly informed homage to the Mesopotamia city Uruk live at Artacts in Alte Gerberei, St. Johann, Austria.

muzycy:
Michael Zerang: Percussion, Frame Drum
Hamid Drake: Percussion, Frame Drum, Voice
Franz Hautzinger: Trumpet
Isabelle Duthoit: Voice, Clarinet

utwory:
1. Ame
2. Enkidu
3. Gilgamesh
4. Ianna Ishtar

wydano: Apr 8, 2022
nagrano: Recorded live at Artacts, Alte Gerberei, St.Johann, March 7th 2020

more info: www.trost.at

TR219CD

Opis

Wydawca
Trost
Artysta
URUK (Hautzinger/Duthoit/Drake/Zerang)
Nazwa
Ame: Live at Artacts
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-09-26
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.