search

Myra Melford's Fire and Water Quintet: For the Love of Fire and Water

66,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * ½ …Są muzycy, którzy niosą uniwersalne posłannictwo prawdy, piękna i dobra w prosty i naturalny sposób. Taką osobą jest Myra Melford… Nowy zespół składa się z piątki wybornych improwizatorek, obok liderki usłyszymy Mary Halvorson na gitarze, Ingrid Laubrock na sopranie i tenorze, Tomekę Reid na wiolonczeli i Susie Ibarra za perkusją... To fascynujące nagranie, na którym pozornie trudne do pogodzenia zainteresowania układają się w fascynujące, wyrafinowane konstrukcje, nasycone znakomitymi improwizacjami i współbrzmieniami… Melford i jej fortepian są jednością, słychać to każdym momencie, gdy dołożymy do tego potężne stężenie inspiracji i osobowości, wszystko ujęte w zupełnie niezwykły obraz, otrzymujemy arcydzieło muzyki improwizowanej

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2022-07-15,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Uśmiechnąłem się, gdy przeczytałem, że jedna z moich ulubionych jazzowych pianistek zamierza z miłością godzić ogień z wodą. Mój uśmiech był tym większy, gdy w wywiadzie powiedziała, że przygotowuje premierowy materiał, który ma być hołdem dla Cy'a Twombly’ego - zmarłego w 2011 roku amerykańskiego abstrakcjonisty. Był ikoną abstrakcyjnego malarstwa XX wieku, od charakteryzujących się surową formą i dziką ekspresją prac z lat 50-tych, poprzez sensualne i zmysłowe obrazy z wczesnych lat 60-tych, malowane bielą na czarnym tle ekspresyjne wzory z drugiej połowy lat 60-tych, po coraz bardziej podążające w stronę figuratywności, żywiołowe, pełne koloru dzieła z ostatnich lat życia.

Są muzycy, którzy niosą uniwersalne posłannictwo prawdy, piękna i dobra w prosty i naturalny sposób. Taką osobą jest Myra Melford. Jej krąg zainteresowań wykracza daleko poza idiom akademickiego jazzu, od pism 13-wiecznego perskiego poety Rumiego, urugwajskiego dziennikarza Eduardo Galeano, mądrości buddyzmu zen, czy Indian Huichol w Meksyku, muzyki Henry’ego Threadgilla, Dona Pullena, po malarstwo Cy'a Twombly’ego właśnie. Jej nieoczywiste środowisko instrumentalne obejmuje harmonium, instrumenty elektroniczne, amplifikacje ledwo słyszalnych dźwięków z wnętrza fortepianu. Jej muzyczny wszechświat wypełniają elementy muzyki indiańskiej, kubańskiej, bliskowschodniej, afrykańskiej, europejskiego i amerykańskiego jazzu, eksperymentalnej muzyki współczesnej i swoich bluesowych chicagowskich korzeni.

Jej nowy zespół składa się z piątki wybornych improwizatorek, obok liderki usłyszymy Mary Halvorson na gitarze, Ingrid Laubrock na sopranowym i tenorowym saksofonie, Tomekę Reid na wiolonczeli i Susie Ibarra za perkusją. Na pomysł stworzenia zespołu Melford wpadła podczas planowania rezydencji w nowojorskim klubie The Stone, w czerwcu 2019 r. Tam właśnie miał miejsce koncertowy debiut kwintetu, jednorazowy występ, sztuka akcyjna z ramowymi zasadami dotyczącymi interakcji i kolektywnej improwizacji, niewiele czasu na ogranie zespołu - efekt wedle recenzentów był doskonały. Później spadła na nas pandemia COVID-19, stąd prace nad materiałem były rozciągnięte w czasie. Teraz możemy wreszcie cieszyć się fascynującym nagraniem, na którym pozornie trudne do pogodzenia zainteresowania układają się w fascynujące, wyrafinowane konstrukcje, nasycone znakomitymi improwizacjami i współbrzmieniami. Niełatwo je zapomnieć, z każdym odsłuchem odsłaniają swe coraz to nowe oblicza.
Kolega, po pierwszym odsłuchu odrzucił płytę mówiąc, że "brakuje jej kulminacji, rozwiązania". To jest właśnie akademizm, z którym amerykańscy abstrakcjoniści spod znaku Rothko i Twombly’ego mieli niewiele wspólnego. Taka jest właśnie koncepcja, nieoglądającej się na jakiekolwiek kanony Myry Melford, próżno szukać w jej nagraniach klasycznej jazzowej struktury, kadencji granych na zasadzie: temat - improwizacja - temat. Melford i jej fortepian są jednością, słychać to każdym momencie, gdy dołożymy do tego potężne stężenie inspiracji i osobowości, wszystko ujęte w zupełnie niezwykły obraz, otrzymujemy arcydzieło muzyki improwizowanej.
autor: MAd
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
In the world of improvised music, so-called supergroups sometimes feel almost quotidien. After all, there are so many remarkable artists in the space and understandably, they often want to collaborate.
Yet the group that acclaimed pianist and composer Myra Melford has assembled here — with Mary Halvorson on guitar, Ingrid Laubrock on soprano and tenor saxophone, Tomeka Reid on cello and Susie Ibarra on drums and percussion — invigorates that tired cliche? With fresh meaning. Each has an impressive catalog as a bandleader and collaborator, and Melford had worked with all of them previously, but never together. The result is a gathering of some of the most compelling improvisers working today.
Natalie Weiner

muzycy:
Myra Melford (piano, melodica)
Mary Halvorson (guitar)
Ingrid Laubrock (tenor and soprano saxophones)
Tomek Reid (cello)
Susie Ibarra (drums, percussion)

utwory:
I (7:53)
II (2:11)
III (3:17)
IV (5:21)
V (2:40)
VI (4:26)
VII (6:25)
VIII (2:56)
IX (4:16)
X (4:50)

wydano: 2022
nagrano: Recorded by Nick Lloyd and Greg DiCrosta on July 20st and 21st 2021 at Firehouse 12, New Haven, CT, USA

more info: www.roguart.com

ROG0119

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Myra Melford's Fire and Water Quintet
Nazwa
For the Love of Fire and Water
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-07-15
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.