search

Pipe Dream - Hank Roberts, Filippo Vignato, Pasquale Mirra, Giorgio Pacorig, Zeno di Rossi: Blue Roads

59,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2:
… Zespół w składzie Hank Roberts - wiolonczela i głos, Giorgio Pacorig - fortepian, organy Fendera i live electronics, Pasquale Mirra - wibrafon, Filippo Vignato - puzon i Zeno De Rossi za perkusją, z ascetyczną czułością i taneczną frywolnością konstruują swoją wielobarwną opowieść, na w pełni demokratycznych zasadach. Najbardziej utytułowani w zespole - Hank Roberts i Zeno De Rossi ani na chwilę nie zdominowali formy, wymienność ról jest tutaj realizowana wzorcowo. Akademicki porządek nie jest tu ważny, raczej wypełnianie bieżącej narracji własnymi emocjami, przemyśleniami, warsztatem i doświadczeniem. W każdym z tych czterech walorów mamy do czynienia z prawdziwymi osobowościami.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2022-07-01
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Debiutancka płyta prowadzonej przez amerykańskiego wiolonczelistę formacji Pipe Dream ukazała się w 2018 roku. Hank Roberts - bo o nim mowa, był wtedy członkiem kwartetu Billa Frisella, który wydał dla Blue Note Records doskonałą płytę "Harmony" (pierwszą w historii płytę Frisella w katalogu tego labela). Z Frisellem Hank Roberts współpracował wielokrotnie, wystarczy wspomnieć album "Big Sur" z 2013 roku, czy "Everything Is Alive" z 2011.
Traktowałem Pipe Dream, jako artystyczny odprysk kwartetu z "Harmony". Po lekturze nowej płyty, wydanej właśnie w barwach włoskiej CamJazz Records, zostałem boleśnie sprowadzony na ziemię. Bowiem Pipe Dream to zupełnie autonomiczne przedsięwzięcie, owszem wpisuje się w długą karierę artysty cross gatunkowego, na którego drodze Billa Frisella spotykamy niemalże od początku kariery Robertsa w 80-tych latach, lecz przez rozpiętość gatunkową, charakterystykę brzmieniową instrumentalistów i głębokie zakorzenienie we współczesnej muzyce improwizowanej stawiają Pipe Dream w innym miejscu niż kwartet Harmony.
Zespół w składzie Hank Roberts - wiolonczela i głos, Giorgio Pacorig - fortepian, organy Fendera i live electronics, Pasquale Mirra - wibrafon, Filippo Vignato - puzon i Zeno De Rossi za perkusją, z ascetyczną czułością i taneczną frywolnością konstruują swoją wielobarwną opowieść, na w pełni demokratycznych zasadach. Najbardziej utytułowani w zespole - Hank Roberts i Zeno De Rossi ani na chwilę nie zdominowali formy, wymienność ról jest tutaj realizowana wzorcowo. Akademicki porządek nie jest tu ważny, raczej wypełnianie bieżącej narracji własnymi emocjami, przemyśleniami, warsztatem i doświadczeniem. W każdym z tych czterech walorów mamy do czynienia z prawdziwymi osobowościami.
Posłuchajcie „Extended Human Potentials”, którą rozpoczyna abstrakcyjna pianistyka Giorgio Pacoriga. Gdy dołącza puzon Filippo Vignato robi się burzowo, pojawia się motyw melodyczny przewijający się przez całą kompozycją. Z czasem w bieg narracji włączają się pozostali muzycy, wzmacniając rolę Filippo Vignato. To kompozycja rozpięta pomiędzy dwoma ośrodkami - Giorgio Pacorig konsekwentnie wędruje po klawiszach nieoczywistymi ścieżkami, zespół wariacyjnie powtarza motyw melodyczny, od czasu do czasu schodząc się w jedną linię.
Albo „The Free Man”, w którym puzon, wibrafon i wiolonczela tęsknie łypią na siebie, Hank Roberts ubarwia całość kapitalną wokalizą, wchodzi reszta zespołu, mocny rytm napędza narrację, muzyka dostaje szwungu, Pasquale Mirra na wibrafonie wyczynia cuda. Gdy ścieżki puzonu i wiolonczeli schodzą się w jeden głos robi się pięknie, za chwilę każdy śpiewa osobnym, ale jednak kolektywnym głosem, znowu soczysta improwizacyjna energia zagarnia opowieść. Wiolonczela Hanka Robertsa dodaje od siebie mocne akcenty.
Doskonale brzmi „Living Paradox”, w którym zdecydowanym bohaterem jest Pasquale Mirra i jego wibrafon. Ponowny zamysł co w "Extended Human Potentials", dwie połówki jednej całości dopasowują się do siebie, słyszę tutaj i Angles 9 Martina Kuchena i Lounge Lizards Johna Luriego, wydaje mi się, że to "ojcowie chrzestni tego zespołu".
Współczesna muzyka improwizowana to nieograniczone terytorium, a muzycy czerpią inspiracje z przeróżnych źródeł - także pozamuzycznych. Po wiekach akademizmu wróciliśmy niejako do źródeł, i w cenie jest zgodność prezentowanej muzyki z osobowością jej wykonawcy i autora – określenie muzyki własnymi emocjami, koncepcjami, warsztatem i praktyką. Dlatego siadając do słuchania muzyki reprezentującej świat improwizacji, nie można skupiać się na pojedynczych punktach czy pomysłach. Strategia muzyków polega raczej na budowaniu spójnej narracji, uwzględniającej różne artefakty. To rozbudowywana opowieść, puzzle składane z wielu różnych elementów. W tym właśnie zasadza się oryginalność Pipe Dream, dlatego po wielokrotnej lekturze najnowszej płyty Hank Roberts z zespołem zostawia nas ze sprawami do przemyślenia, a tak nie dzieje się wcale często!
autor: Witek Leśniak
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
The music of Pipe Dream is a deeply human meeting of voices that speak together and alone, sometimes wistfully, sometimes with dancing energy. The unusual instrumentation includes vocals, cello, trombone, vibraphone, piano and drums. The musical material of "Blue Roads" from jazz, chamber music and folklore comes from all five band members, who thus present themselves as a true collective. The recording was made under the direction of CAM Jazz mastermind Ermanno Basso for the label's 20th birthday in 2020.

muzycy:
Hank Roberts: cello, vocals
Filippo Vignato: trombone
Pasquale Mirra: vibraphone
Giorgio Pacorig: piano
Zeno di Rossi: drums

utwory:
01. Blue Roads /June 9
02. Extended Human Potentials
03. Living Paradox
04. Siamo Ragazzi
05. Mu Do Rial 4
06. The Free Man
07. Tecumseh
08. Pretty Boy Tom
09. Mahoning
10. Jmt
11. Corale / Restlessness
12. Crew Cut
13. Ani Emo
14. Dialoghi Annodati

wydano: 08.07.2022
nagrano: recorded in January 2020, mixed in July 2020 and mastered by Stefano Amerio at Artesuono Recording Studio in Cavalicco (UD), Italy

more info: www.CamJazz.com

CAMJ79612

Opis

Wydawca
CAM Jazz (I)
Artysta
Pipe Dream - Hank Roberts, Filippo Vignato, Pasquale Mirra, Giorgio Pacorig, Zeno di Rossi
Nazwa
Blue Roads
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-06-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.