search

Chet Baker / Mike Melillo: Symphonically

59,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2:
...Chet Baker, muzyk po wielokroć samobieżny stawiał na intuicyjne podejście do muzyki, stąd jego niechęć do prób, ustalania detali, wygładzania formy. Baker jak Paul Newman w filmie stawał się graną postacią, często partyturę widział po raz pierwszy na koncercie. Tak było i tym razem, zaskakuje w tym kontekście dominacja Bakera, potężne brzmienie trąbki przykuwa uwagę słuchacza. Mam wrażenie, że obecność na estradzie była dla Bakera wyzwalająca, on czuł się tutaj tak swobodnie, tak bezpiecznie – tak właśnie jego geniusz się wyzwalał.
..."Symphonically" to płyta, która mnie pozytywnie zaskoczyła, Bakerowi przyprawiono twarz "jazzi lover boy", z którą nie miał ochoty walczyć. Zapominamy często, że był znakomitym instrumentalistą, co ten album doskonale pokazuje!

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2022-07-01
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Nazwisko Mike'a Melillo mówi coś chyba tylko zapiekłym fanom włoskiego jazzu, inaczej jest z Chetem Bakerem, którego mogą nie kojarzyć chyba tylko zapiekli antyfani światowego jazzu. Nie należąc do żadnej z tych grup, sięgam po płytę "Symphonically" skuszony nazwą oficyny - Soul Note, to obok Black Saint nienaganna włoska marka. Dość powiedzieć, że to właśnie Soul Note wydał płytę "Silence" sygnowaną nazwiskiem Charliego Hadena.
Drugim, a po prawdzie pierwszym argumentem za, jest oczywiście Chet, muzyk, o którym nie sposób myśleć bez sympatii. Za dużo w jego życiu było presji, oczekiwań, narkotyków, cierpienia, samotności… i szczerozłotego talentu!

Wznowiona płyta "Symphonically" to Chet Baker, klasyczne trio Mike Melillo, Massimo Moriconi, Giampaolo Ascolese i Orchestra Filarmonica Marchigiana. Mike Melillo przygotował nowe aranżacje kilku standardów na taką właśnie obsadę. Chet Baker, muzyk po wielokroć samobieżny stawiał na intuicyjne podejście do muzyki, stąd jego niechęć do prób, ustalania detali, wygładzania formy. Baker jak Paul Newman w filmie stawał się graną postacią, często partyturę widział po raz pierwszy na koncercie. Tak było i tym razem, zaskakuje w tym kontekście dominacja Bakera, potężne brzmienie trąbki przykuwa uwagę słuchacza. Mam wrażenie, że obecność na estradzie była dla Bakera wyzwalająca, on czuł się tutaj tak swobodnie, tak bezpiecznie – tak właśnie jego geniusz się wyzwalał.

Partytura Melillo nie chce być rewolucyjna, Orchestra Filarmonica Marchigiana ani razu nie wychodzi przed szereg, programowo pełni miejsce akompaniatora, z tej roli wywiązuje się doskonale. Można podziwiać zmysł aranżerski Melillo, szczególnie w rozbudowanych formach, jak w "Laura" i "Yesterdays", zawsze jednak Chet Baker jest tutaj siłą sprawczą. Na mnie największe wrażenie robi druga na płycie "This Thing by Starlight". To prawdziwe "jajko niespodzianka", gdy słyszymy akordy nieśmiertelnej "What Is This Thing Called Love" Cole’a Portera świat staje w miejscu. Chet Baker tylko raz staje przed mikrofonem, w "My Foolish Heart" wyśpiewuje miłość swoim delikatnym głosem, na uwagę zasługuje też pianistyczny warsztat Mike'a Melillo.

"Symphonically" to płyta, która mnie pozytywnie zaskoczyła, Bakerowi przyprawiono twarz "jazzi lover boy", z którą nie miał ochoty walczyć. Zapominamy często, że był znakomitym instrumentalista, co ten album doskonale pokazuje!
autor: Mateusz Matyjak
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
This symphonic showcase for the romantic musical soul of Chesney H. Chet Baker was conceived and arranged by Mike Melillo, an expatriate American from Newark, New Jersey, who, since the end of 1983, has spent most of his time in the land of his ancestors, working largely as a solo pianist.

muzycy:
Chet Baker: Trumpet
Mike Melillo: Piano, Conductor
Massimo Moriconi: Double Bass
Giampaolo Ascolese: Drums
Orchestra Filarmonica Marchigiana

utwory:
1. Laura (David Raksin, Johnny Mercer) 12:50
2. This Thing By Starlight (Mike Melillo) 12:00
3. Yesterdays (Jerome Kern, Otto Harbach) 8:48
4. My Foolish Heart (Ned Washington, Victor Young) 8:34
5. Dancing In The Dark (Arthur Schwartz - Howard Dietz) 5:03

nagrano: Recorded July 8, 1985 at Arena Gigli, Porto Recanati, under auspices of "Amministrazione della Provincia di Macerata"

more info: www.blacksaint.com

SNGG0042

Opis

Wydawca
Soul Note (I)
Artysta
Chet Baker / Mike Melillo
Nazwa
Symphonically
Instrument
trumpet
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-06-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.