search

Sam Rivers Trio: Archive series. Volume 6 - Caldera

66,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Sam Rivers na tenorze, sopranie, flecie i fortepianie, Doug Mathews na kontrabasie, gitarze basowej i klarnecie basowym. Za perkusją Anthony Cole, który także sięga po saksofon tenorowy i siada za fortepianem. Taka rotacyjna obsada wybornych instrumentalistów to rzadkość, lecz w przypadku Riversa nic nie dzieje się przypadkiem...
...otwarte free jazzowe granie, niestroniące od jazzowej tradycji i zupełnie pozbawione ograniczeń tradycyjnej jazzowej formy zachwyca po latach. Pomimo pozornych sprzeczności, brzmi zaskakująco spójnie. To muzyka uniwersalna, ponad wszelkimi podziałami stylistycznymi, a również przykład tego, jak muzycy zupełnie od siebie różni mogą się nawzajem inspirować i tworzyć nową jakość.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2022-06-21
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
Kontynuacja wspaniałej serii oficyny NoBusiness, dokumentującej nieznane nagrania nieżyjącego już mistrza awangardowego jazzu, jakim bez wątpienia był Sam Rivers. Muzyk zmarł w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia 2011, w wieku 88 lat. Szósta część serii zawiera późny koncert jego trio w składzie Sam Rivers na tenorze, sopranie, flecie i fortepianie, Doug Mathews na kontrabasie, gitarze basowej i klarnecie basowym. Za perkusją Anthony Cole, który także sięga po saksofon tenorowy i siada za fortepianem. Taka rotacyjna obsada wybornych instrumentalistów to rzadkość, lecz w przypadku Riversa nic nie dzieje się przypadkiem. Z wielką konsekwencją budując przez dziesięciolecia swoją koncepcję jazzu, telepatycznie wyczuwał sytuacyjny potencjał współplemieńców. Już od pierwszych bluenote’owskich autorskich płyt, czy też tych, które nagrywał jako sideman, czy to z Bobby'm Hutchersonem, Andrew Hill'em i Tonny'm Williamsem, jego obecność mobilizowała do wzmożonej kreatywności, także liderów poszczególnych projektów. Nie inaczej jest i tym razem, trójka muzyków, którzy zagrali w 2002 roku we Freeport-McMoRan Theatre - Centrum Sztuki Współczesnej w Nowym Orleanie uruchomiło całą swoją wolnomyślicielską wyobraźnią. Rivers zawsze otaczał się muzykami z kręgu artystów podobnie myślących o muzyce. Dlatego jego nagrania trzymają bardzo wysoki poziom.
Szósta część serii nosi tytuł Caldera i rozpoczyna się od pięknej, odważnej i ponad 17-minutowej improwizacji – następnie słyszymy kilka krótszych utworów, z fantastycznymi zmianami w brzmieniu i podejściu. Druga część koncertu to kolejne dwie długie kolektywne improwizacje z dużymi zmianami w obsadzie instrumentów, przedzielone osadzoną w bluesowej tradycji kompozycją Riversa - "Offering".
"Caldera" nagrana została 9 lat przed śmiercią Riversa, był wtedy w doskonałej formie, otwarte free jazzowe granie, niestroniące od jazzowej tradycji i zupełnie pozbawione ograniczeń tradycyjnej jazzowej formy zachwyca po latach. Pomimo pozornych sprzeczności, brzmi zaskakująco spójnie. To muzyka uniwersalna, ponad wszelkimi podziałami stylistycznymi, a również przykład tego, jak muzycy zupełnie od siebie różni mogą się nawzajem inspirować i tworzyć nową jakość.
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
Continuing NoBusiness' archive series of late reed & wind player Sam Rivers, this wild and sophisticated concert from 2002 was recorded at the Freeport-McMoRan Theatre in New Orlean's Contemporary Arts Center, by the long-standing Sam Rivers Trio with Doug Matthews on upright & electric bass and bass clarinet, and Anthony Cole on tenor sax & piano.

muzycy:
Sam Rivers - tenor & soprano saxophone, flute, piano, vocals
Doug Mathews - upright & electric bass, bass clarinet
Anthony Cole - drums, tenor saxophone, piano

utwory:
1. Improvisation I 17:20
2. Bass solo 2:11
3. Unity 4:09
4. Beatrice 5:30
5. Drum solo 2:58
6. Improvisation II 11:19
7. Offering 8:47
8. Improvisation III 18:25

wydano: 2022-04
nagrano: Recorded on March 9, 2002 at Freeport-McMoRan Theatre, Contemporary Arts Center, New Orleans

more info: www.nobusinessrecords.com
more info2: www.rivbea.com

NBCD155

Opis

Wydawca
NoBusiness Records
Artysta
Sam Rivers Trio
Nazwa
Archive series. Volume 6 - Caldera
Instrument
flute
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-06-21
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.