search

BBM (Jack Bruce, Ginger Baker and Gary Moore): Around The Next Dream [Vinyl 2LP 180gram]

174,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Blues & Rock/Rythm & Blues
premiera polska:
2021-06-18
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

artrock.pl:
No i zwinęło chłopa. A trzeba przyznać, że trzymał się życia solidnie: wielokrotne zrywanie z heroiną i powrót do nałogu, palenie paru paczek fajek dziennie, dość ryzykowny styl życia (m.in. granie w polo)… Jak wiedzą ci, co widzieli „Beware Of Mr. Baker”, mimo POChP i chodzenia o lasce, jeszcze po siedemdziesiątce potrafił przy kamerach złamać dziennikarzowi nos. 6 października, półtora miesiąca po osiemdziesiątych urodzinach, pożegnaliśmy Petera Edwarda „Gingera” Bakera.

Płyt z jego udziałem było sporo (oj, trzeba wreszcie skończyć cykl o Cream…), ja wybrałem coś nieco mniej znanego. Ginger i Jack Bruce – oj, niewiele było bardziej wybuchowych duetów w dziejach popkultury. Wszak rzadko się słyszy, by jeden muzyk atakował drugiego nożem, czy zdzielił go w głowę hotelową gaśnicą. Nawet biorąc poprawkę, że sporo opowieści o starciach Jacka i Gingera to zapewne apokryfy. Tak czy siak, po rozejściu się Cream, Baker i Bruce poszli swoimi drogami. Niby tu i tam z Claptonem gdzieś się spotykali, nawet coś nieoficjalnie razem zagrali, ale na pełnowymiarowy powrót trzeba było czekać trzy i pół dekady. A tu w pierwszej połowie lat 90. panowie założyli sobie power trio, jako gitarzystę biorąc innego cenionego blues-rockowego muzyka – Gary’ego Moore’a. Wydali płytę, zagrali trochę koncertów i… tyle. Swoje zrobiła prasa muzyczna, która od razu potraktowała BBM jako odcinanie kuponów od Cream i próbę zarobienia kasy na ciągle żywej legendzie klasycznego zespołu. A i Bruce z Bakerem też ponoć woleli w jednym pomieszczeniu za wiele nie przebywać… Choć tym razem obyło się bez specjalnych ekscesów.

Po BBM pozostała przede wszystkim płyta. W duchu mocno creamowa, choć miejscami dość wygładzona. Czemu w sumie trudno się dziwić: Jack i Ginger mieli już po półwieczu za sobą, Moore był po czterdziestce… Choć nie brakowało tu creamowskiej ekspresji i energii, choćby w otwierających całość „Waiting In The Wings” i „City Of Gold” – opartych na solidnych riffach, z rzetelną, energicznie napędzającą całość sekcją rytmiczną. Moore krzesał iskry w tych bardziej przechylających się na bluesową stronę utworach – „Can’t Fool The Blues”, „I Wonder Why”, „High Cost Of Loving”. Nie zabrakło też, jak za czasów Cream, wycieczek w bardziej melodyjną, liryczną stronę. Choćby w urokliwie wzbogaconym wiolonczelą „Where In The World” czy wieńczącym całość, bardzo nastrojowym, „wieczornym” „Wrong Side Of Town”. Choć w balladzie „Naked Flame” wdało się nieco banału – ale akurat Moore takie lekko przesłodzone utwory lubił tworzyć… W „Glory Days” BBM nawiązali do czasów creamowego „Wheels Of Fire” za sprawą barokowej trąbki, ciekawie wzbogacającej dynamiczny, rockowy utwór. Najlepszy zaś na płycie „Why Does Love (Have To Go Wrong)” intrygował dość złożoną konstrukcją, ciekawym połączeniem kilku różnych motywów muzycznych i efektownym gitarowym popisem Moore’a.

I na jednej płycie się skończyło. Co prawda na zremasterowanej reedycji wypłynęło parę nagrań koncertowych, ale pełnowymiarowego albumu koncertowego nigdy nie wydano, kolejnego studyjnego albumu formacja już nie zarejestrowała. Po prostu, po kilku miesiącach razem panowie poszli każdy w swoją stronę… Jako pierwszy pożegnał nas niespodziewanie Gary, który niestety przesadził z alkoholem. Niespełna cztery lata później podążył za nim dość mocno schorowany (m.in. przeszczep wątroby) Jack. A w końcu września do szpitala w stanie krytycznym trafił Ginger… Tym niemniej po BBM pozostała udana, bardzo solidna płyta, której mimo wszystko ciut brakuje jakiejś większej dawki szaleństwa.
autor: Piotr „Strzyż” Strzyżowski

Editor's Info:
Super Trio Featuring Jack Bruce, Ginger Baker & Gary Moore!
180g Audiophile Double Vinyl LP!

BBM (Baker Bruce Moore) was a short-lived super group consisting of Ginger Baker and Jack Bruce (Cream) and Gary Moore. As a power trio (a group consisting of one electric guitarist, one bass player and one drummer) they released just one album, Around the Next Dream. It was released through Virgin Records in 1994 and was met with generally positive reviews from music critics. Moore wrote most of the material, to which Bruce and Baker contributed. Baker is also featured on the album cover. The album reached the top 10 in the UK Albums Chart, and the band went on a short UK tour (including some major rock festivals) in support of the release, but broke up shortly after.

Features
180g Audiophile Double Vinyl LP
Expanded Edition - 4 Vinyl-Only Bonus Tracks
Insert - Song Lyrics & Credits
Made in the Netherlands

muzycy:
Ginger Baker – drums, percussion
Jack Bruce – bass guitar, cello, keyboards (on track 10), vocals
Gary Moore – guitars, keyboards, vocals

Plus:
Ian Taylor – engineer, co-producer with BBM
Tommy Eyre – keyboards
Arran Ahmun – drums on "Where in the World"
Morris Murphy – trumpet on "Glory Days"

utwory:
A1. Waiting In The Wings
A2. City Of Gold
A3. Where In The World
A4. Can't Fool The Blues
B1. High Cost Of Loving
B2. Glory Days
B3. Why Does Love (Have To Go Wrong?)
C1. Naked Flame
C2. I Wonder Why (Are You So Mean To Me)
C3. Wrong Side Of Town
C4. Danger Zone (Bonus Track)
D1. The World Keeps On Turnin’ (Bonus Track)
D2. Sittin’ On Top Of The World (Live) (Bonus Track)
D3. I Wonder Why (Are You So Mean To Me?) (Live) (Bonus Track)

wydano: 2021-06-18

MOVLP2871

Opis

Wydawca
Music On Vinyl
Artysta
BBM (Jack Bruce, Ginger Baker and Gary Moore)
Nazwa
Around The Next Dream [Vinyl 2LP 180gram]
Zawiera
Vinyl 2LP
Data premiery
2021-06-18
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.