search

Robert Cray Band: Nothin But Love [Vinyl 1LP Blue]

109,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Blues & Rock/Rythm & Blues
premiera polska:
2022-05-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

JAZZ FORUM - Ocena 3.5
Wielu miłośników bluesa i jazzu ma z tym muzykiem wielki kłopot. Już w latach 80. ubiegłego wieku Cray został namaszczony na następcę B.B. Kinga, lecz jego dokonania i sukcesy dowodzą, że gitarzysta wije się jak piskorz aby z taką etykietką nie funkcjonować przez lata na rynku muzycznym.

Na 16 już płycie studyjnej demonstruje w dojrzały sposób własny styl, w którym z aptekarską precyzją stapia bluesa, soul, funky i muzykę popularną. Ta „lekkostrawność’ wielu nagrań Craya bierze się z ciepłej miękkości w jego śpiewie, powściąganej ekspresji bez cienia złości i drapieżności oraz z charakterystycznego vibrata wykańczającego frazę. Źródłem ekspresji w muzyce artysty jest zadziornie atakujący dźwięk gitary i melodyjność gry na instrumencie. W tym względzie Cray bardziej nawiązuje do stylu gry Alberta Collinsa niż B.B. Kinga.

Płyta „Nothin’ But Love” wyciąga te atuty stylu Craya z dawno niesłyszaną klarownością. Uszanował to nawet producent Kevin Shirley, specjalista od nagrań z rockową dynamiką, który zachował w całości znane, naturalne brzmienie muzyki autora bestselleru płytowego „Strong Persuader”. Album jest efektem niespełna dwóch tygodni nagrań z wypróbowanymi przez lata muzykami. Na końcowy rezultat wydatnie zapracowali klawiszowiec Jim Pugh, basista Richard Cousins i perkusista Tony Braunagel. Grupa wytrawnych instrumentalistów wniosła także własne kompozycje. Razem z tym, co skomponował sam lider, ta kolekcja utworów przebija setki współczesnych schematycznych i wyjałowionych płyt bluesowych.

Cray potrafi z bluesa uczynić szlachetny pop, instynktownie wyczuwając granicę dobrego smaku i subtelności. Tak jest w nagraniu Worry, z rytmem pożyczonym od Santany. Z kolei w utworach I’ll Always Remember You i Blues Get Off My Shoulder przeważa bogata faktura jazzowego big bandu, ton nadaje sekcja dęta a blues przybiera wyrafinowaną postać. Side Dish przywołuje stylistykę rock and rolla, natomiast A Memo odwołuje się do melodyjnej formuły soulu. Jednak najtrudniej oprzeć się intymności I’m Done Cryin’, kiedy solo gitary wtapia się w tło sekcji smyczków, a lider śpiewa w najbardziej emocjonalny sposób, nie stosując żadnych nadzwyczajnych środków. W tym nagraniu Cray wykorzystuje sprzężenie śpiewu z dopowiadającą gitarą. I to właśnie gitara częściej płacze i komentuje stonowane partie wokalne.

Wiele z tych piosenek zniewala, inne wzruszają, są i takie, które jedynie pięknie kołyszą. Cray nie ulega pokusie epatowania techniką gry, lubi utrzymywać w utworach symetrię formalną, bawi się pojedynczym dźwiękiem, współbrzmieniem harmonicznym gitary i fortepianu lub niuansem rytmicznym. Dla wielu ta płyta może jawić się jak kolejna, typowa i dobrze skrojona sesja Craya z okolic bluesa, miłośnicy tego artysty wychwycą subtelności i szlachetne brzmienie, jakie gitarzysta wprowadza do muzyki.
Autor: Ryszard Gloger

AllMusic.com:
by Stephen Thomas Erlewine
by Stephen Thomas Erlewine

muzycy:
Robert Cray - vocals, guitar
Jim Pugh - piano, Hammond organ
Richard Cousins - bass
Tony Braunagel - drums

plus:
Jeff Bova - string arrangements
Ron Dziubla - saxophone

utwory:
A1. Won't Be Coming Home
A2. Worry
A3. I'll Always Remember You
A4. Side Dish
A5. A Memo
B1. Blues Get Off My Shoulder
B2. Fix This
B3. I'm Done Cryin'
B4. Great Big Old House
B5. Sadder Days

wydano: 2022-05-06 (2012)

PRD737712

Opis

Wydawca
Provogue
Artysta
Robert Cray Band
Nazwa
Nothin But Love [Vinyl 1LP Blue]
Instrument
guitar
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2022-05-06
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.