search

Janusz Skowron: Polish Radio Jazz Archives vol. 35

33,99 zł
Brutto

Zmarły w 2019 roku Janusz Skowron był w polskim jazzie postacią wyjątkową. Niewidomy pianista z Zakładu dla Niewidomych w Laskach, który tuż po maturze w połowie lat 70. ubiegłego wieku trafił na jazzowe warsztaty w Chodzieży, a stamtąd do panteonu polskiej muzyki jazzowej, przez cztery dekady swojej działalności wziął udział w nagraniu ponad 70. płyt nie tylko jazzowych. Grał i nagrywał w najistotniejszych dla polskiego jazzu przełomu XX i XXI wieku składach: Kwartecie Kazimierza Jonkisza, String Connection, Freelectronic Tomasza Stańki, Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego.
Nagrania umieszczone na płycie pochodzą z lat 1981-1998 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. W większości dotychczas nie były publikowane na płytach.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2022-05-13
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
13 maja 2022 roku pojawiła się w sprzedaży już 35 płyta w serii Polish Radio Jazz Archives wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Zmarły w 2019 roku Janusz Skowron był w polskim jazzie postacią wyjątkową. Niewidomy pianista z Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, który tuż po maturze w połowie lat 70. ubiegłego wieku trafił na jazzowe warsztaty w Chodzieży, a stamtąd do… panteonu polskiej muzyki jazzowej.
Janusz Skowron był jednym z najbardziej poszukiwanych tzw. Sidemanów w Polsce. Przez cztery dekady swojej działalności wziął udział w nagraniu ponad 70. płyt nie tylko jazzowych. Był człowiekiem zafascynowanym nowymi technologiami, z których skrzętnie korzystał. Znany był też z nieprzeciętnego poczucia humoru i skłonności do czynienia kolegom-muzykom psikusów.
Janusz Skowron grał i nagrywał w najistotniejszych dla polskiego jazzu przełomu XX i XXI wieku składach: Kwartecie Kazimierza Jonkisza, String Connection, Freelectronic Tomasza Stańki, Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował z tuzami polskiego jazzu: Zbigniewem Lewandowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Maciejem Strzelczykiem, Piotrem Rodowiczem, Zbigniewem Jaremką, czy Zbigniewem Wegehauptem, ale także wybitnym performerem Andrzejem Mitanem.
Skowron nagrywał też z przedstawicielkami muzyki rozrywkowej jak Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Łucja Prus, Ewa Bem, a nawet rockowymi grupami Lady Pank i Perfect.
Nagrania umieszczone na płycie „Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35” pochodzą z lat 1981-1998 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. W większości dotychczas nie były publikowane na płytach. Każdy z utworów został opisany barwnie przez Tomasza Tłuczkiewicza w towarzyszącym albumowi tekście, a opisy uzupełniają cytaty z wypowiedzi o Januszu kolegów muzyków: Kazimierza Jonkisza, Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Tomasza Stańki, Witolda Szczurka, Cezarego Konrada i Piotra Wojtasika.
Ten album, to w istocie wyjątkowe podsumowanie działalności Janusza Skowrona w ostatnich dwu dekadach XX wieku.
W serii „Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in.. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

muzycy:
Tomasz Stańko – Janusz Skowron, Kwartet Tomasza Stańko, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Kazimierza Jonkisza, String Connection, Kwintet Zbigniewa Lewandowskiego, Carte Blanche

utwory:
01. Ascendent
02. Kill the Raven
03. Z mojej strony
04. Do ciebie szłam
05. Ha, ha, ha
06. Without A Talk
07. Five in One
08. Doin' the Thing
09. Here's That Rainy Day
10. Cicho sza
11. Sleep Save and Warm [Rosemary's Baby]

wydano: 2022-05-13

PRCD2322

Opis

Wydawca
Polskie Radio (PL)
Artysta
Janusz Skowron
Nazwa
Polish Radio Jazz Archives vol. 35
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-05-13
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.