search

Wojciek Karolak: Polish Radio Jazz Archives vol. 34

35,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2021-11-19
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Oto kolejna, już 34 płyta w serii Polish Radio Jazz Archives wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz we wkładce do sygnowanego nazwiskiem tego artysty wydawnictwa, Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 1950-tych do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu.
Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.
Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition, oraz Karolak, Szukalski, Bartkowski Time Killers. Ale nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce, przy czym tylko na kilku z nich zostało umieszczone na froncie okładki. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio, albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.
Nagrania umieszczone na płycie „Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34” pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, organach i syntezatorze oraz na fortepianie. Ponad połowa płyty, to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w „Stablemates” z Tomaszem Stańką i utworze finałowym.
Na płycie jest pięć utworów tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, w tym trzy z płyty „Time Killers”. Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.
Wojciech Karolak zawsze interesował się kompozycją. Na studiach, na własny użytek, poznawał „Osnowy Orkiestrowki” Rimskiego-Korsakowa. Komponował niemal wszystko dla siebie i wiele dla innych, a jego bigbandowe aranże uchodzą za wyjątkowe. „Time Killers” to majstersztyk „orkiestrowki”, w kalejdoskopie stylów od Counta Basiego po Zawinula.
W serii „Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in.. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

muzycy:
Wojciech Karolak/Zbigniew Wegehaupt, Trio Tomasza Stańko, Trio Wojciecha Karolaka, Kwartet Wojciecha Karolaka

utwory:
01. In A Sentimental Mood
02. Anniversary Blue
03. Gem
04. Trata Tata
05. Time Killers
06. All The Things You Are
07. Stablemates
08. 64 takty
09. Blues na zespol instrumentalny

wydano: 2021-11-19

PRCD2377

Opis

Artysta
Wojciek Karolak
Nazwa
Polish Radio Jazz Archives vol. 34
Instrument
hammond
Zawiera
1CD
Data premiery
2021-11-19
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.