search

Sharon Jones & Dap-Kings: Soul of a Woman

67,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Soul / Funk
premiera polska:
27.04.2022
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

polifonia.blog.polityka.pl:
Dokładnie rok temu w tym miejscu żegnałem zmarłą na raka Sharon Jones, opowiadając, dlaczego taka ważna – nie tylko dla mnie, ale dla całego renesansu R&B i starego soulu. Na pierwszą rocznicę śmierci koledzy z The Dap-Kings skończyli i wydali ostatni album, nad którym Jones jeszcze pracowała. Do samego końca. I ta płyta, zatytułowana Soul of a Woman, jest kolejnym – po pożegnalnych albumach Bowiego i Cohena – przykładem łączenia się z Mocą wykonawcy muzycznego świadomego, że zaraz odchodzi. Ćwiczeniem z odchodzenia. I owszem, zestawiać je ze sobą można, nawet należy, bo przy okazji jest to najlepszy album w całej neosoulowej dyskografii Sharon Jones and the Dap-Kings.

Ani na moment Sharon Jones nie daje w stosunku do siebie zastosować taryfy ulgowej – a jeśli ktoś widział dokument Miss Sharon Jones (dostępny wciąż na Netfliksie), ten wie, że ostatnie miesiące życia Jones należały do dość dramatycznych. Nie słychać tego całego życiowego znoju. Tak jak nie było go nigdy słychać w lekkich liniach wokalnych, nawiązujących – jak cała reszta – do tradycji klasycznego soulu z przełomu lat 60. i 70. Nie słychać też, mówiąc brutalniej, umierania. Można Jones mierzyć choćby miarką energii, żywotności i tradycji opisywanej przed kilkoma godzinami Jackie Shane. Archaizmy Matter of Time czy balladowego Just Give Me Your Time nawiązują do tworzonej wówczas muzyki. Tylko powracający w tytułach czas można rozumieć na kilka sposobów – jako sygnał, że to muzyka duchem z innej epoki, nagrania oddające wszechobecną atmosferę retromanii, albo jako sygnał, że jakaś zupełnie osobista walka z czasem mogła się toczyć podczas sesji nagraniowych.

Płyta nie jest długa, trwa ledwie 36 minut, ale bardzo dopracowana – zresztą podobnie jak poprzednie wydawnictwa nagrywane z The Dap-Kings, w wypadku których zawsze ważna była perfekcyjna stylizacja na starocie, widoczna od okładki, przez klasyczny longplayowy czas, aż po ostatnie wejście sekcji dętej, organów czy brzmienie basu kluczowej postaci zespołu, Gabriela Rotha. Ten wsłuchiwał się w koncert Marvina Gaye’a z Los Angeles Philharmonic i w pewnym sensie dopracował rzecz na poziomie produkcji nawet mocniej niż poprzednie płyty – wykorzystując orkiestrę smyczkową i chór gospel ze zgromadzenia, do którego sama Jones należała.

Kończy ten album Call on God – refleksyjne gospel, piosenka napisana przez samą Jones jeszcze w latach 70., w pewnym sensie przełamująca cały ten dorobek płytowy, bo tym samym Dap-Kings sięgają po oryginalną piosenkę z przeszłości, w dodatku jeszcze przy okazji oryginalnego, własnego doświadczenia. Ale nie jest to, mimo otwarcie religijnej tematyki, żałobne zatrzaśnięcie dorobku wyjątkowej, powoli rozwijającej się i pnącej ku szczytom wokalistki (nie zdążyła zagrać w Białym Domu, choć było zaproszenie). Bo wcześniej jest przecież pogodne, lekko funkujące Searching for a New Day z wdzięcznym, rozmarzonym refrenem. Jest Rumours ze swoją ulotną naiwnością. Najbardziej uderzające pozostaje dla mnie to, żen album jest najbardziej niezwykłą celebracją życia, na jaką ostatnio trafiłem.
autor: Bartek Chaciński

Editor's Info:
Sharon Jones & the Dap-Kings' final studio album, Soul of a Woman is a lush, orchestral masterpiece. A true testament to the life and career of Daptone's fearless leader and one of the world's greatest performers.

In the year prior to her death from pancreatic cancer in 2016, Sharon Jones toured and performed tirelessly, and was also the subject of Miss Sharon Jones!, an acclaimed documentary by Oscar-Winning director Barbara Kopple. Yet somehow, the beloved and heroic soul singer found time to complete a studio album. Soul of a Woman features eleven songs which reveal that the emotion, dynamics, and drama of Jones' voice remained at full power until her final days.

muzycy:
Binky Griptite, Joe Crispiano, Thomas Brenneck: Guitar
Bosco Mann: Bass
Brian Wolfe: Drums
Victor Axelrod: Organ
Fernando Velez: Percussion
Chris Davis, Sharon Jones: Piano
Cochemea Gastelum: Saxophone
Ian Hendrickson-Smith, Neal Sugarman: Tenor Saxophone
Brian Floody: Timpani
Chris Davis, Dave Guy: Trumpet
Alex Kadvan , Anja Wood , Peter Sachon: Cello
Homer Steinweiss: Drums
Kevin Keys , Saundra Williams, Starr Duncan-Lowe*, The Universal Church Of God Choir: Backing Vocals
Ann Lehmann , Antoine Silverman , Christopher Cardona , Entcho Todorov , Hiroko Taguchi , Rachel Golub: Violin

utwory:
1. Matter of Time 03:22
2. Sail On! 03:00 video
3. Just Give Me Your Time 02:29
4. Come and Be a Winner 02:56
5. Rumors 02:33
6. Pass Me By 03:20
7. Searching For a New Day 03:14
8. These Tears (No Longer For You) 03:35
9. When I Saw Your Face 03:23
10. Girl! (You Got To Forgive Him) 04:09
11. Call On God 03:37

wydano: 2017
nagrano: Recorded At Daptone's House of Soul

more info: www.daptonerecords.com

DAP050CD

Opis

Artysta
Sharon Jones & Dap-Kings
Nazwa
Soul of a Woman
Instrument
vocal
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-04-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.