search

Sendecki & Spiegel: Solace

66,99 zł
Brutto

SKIP Records anonsuje drugi krążek muzycznego duetu Sendecki & Spiegel. "Solace" ukazuje się na CD i na limitowanym winylu.
Pewna skłonność do romantycznie klasycznych i rytmicznych ekstrawagancji daje o sobie znać w kreacjach jazzowych. Z drugiej strony nie ma długich improwizowanych eskapad; w ich miejscu jest pełna szacunku, uważna, twórcza gra doprawiona ciekawymi łukami fonicznymi i zmysłowymi, ale równie pięknymi melodiami.
Z jednym wyjątkiem ("Don't Give Up" - Petera Gabriela), płyta zawiera wyłącznie autorskie kompozycje Sendeckiego i Spiegela i eksponuje unikalny zmysł jazzowego dialogowania. Mamy tu zarówno momenty elegijne, melodyjne perełki, wielokrotne zwroty akcji, czystą porywającą energię i zniewalającą radość z wspólnego grania...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
18.02.2022,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

Opis wydawcy:
SKIP Records anonsuje drugi krążek muzycznego duetu Sendecki & Spiegel. "Solace" ukazuje się na CD i na limitowanym winylu.

Pierwsza płyta duetu Sendecki & Spiegel „Two In the Mirror” została wysoko oceniona przez publiczność i media: “Pewna skłonność do romantycznie klasycznych i rytmicznych ekstrawagancji daje o sobie znać w kreacjach jazzowych. Z drugiej strony nie ma długich improwizowanych eskapad; w ich miejscu jest pełna szacunku, uważna, twórcza gra doprawiona ciekawymi łukami fonicznymi i zmysłowymi, ale równie pięknymi melodiami. Muzyka otwiera spektrum, które jest atrakcyjne nie tylko dla słuchaczy jazzu. Ma zdolność przemawiania do szerszego grona odbiorców” – napisał Heino Walter w Cdstarts.de.

Amerykański gigant wokalistyki jazzowej Al.. Jarreau powiedział o Sendeckim "He is highly ranked among the great pianists of the last 100 years, with Herbie, Chick and Duke and Jarrett". Teraz ten poeta fortepianu wraz z motorem rytmicznym słynnego Tingvall Trio prezentuje drugi akt ich zjawiskowej kooperacji. Z jednym wyjątkiem ("Don't Give Up" - Petera Gabriela), płyta zawiera wyłącznie autorskie kompozycje Sendeckiego i Spiegela i eksponuje unikalny zmysł jazzowego dialogowania. Mamy tu zarówno momenty elegijne, melodyjne perełki, wielokrotne zwroty akcji, czystą porywającą energię i zniewalającą radość z wspólnego grania.

Vladyslav „Adzik” Sendecki to jeden z najwybitniejszych światowych pianistów jazzowych (uznany przez „New York Village Voice za „obecnie jednego z pięciu najistotniejszych pianistów na świecie“). Był współzałożycielem i współliderem kultowego dziś zespołu Extra Ball. W 1978 roku założył grupę Sun Ship, szybko uznaną przez krytyków za jedną z czołowych formacji jazzowych w Polsce. W 1981 r. wyemigrował do Europy Zachodniej, najpierw do Szwajcarii, potem do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Od 1996 roku na stałe związany z NDR Big Band jako kompozytor oraz pianista, z którym gościł m.in… W Warszawie w zainicjowanym przez siebie projekcie z Bobbym McFerrinem (Sala Kongresowa 2010). Współpracował z największymi światowymi muzykami – m.in…: Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem, Randym i Mikem Breckerami, Alem Jarreau, Lennym Whitem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak. Ostatnie muzyczne projekty Sendeckiego to m.in..: „Le Jardin Oublié“ (2018) z Atom String Quartet” oraz „Two in the Mirror“ (2019), nagrany wspólnie z perkusistą Jürgenem Spiegelem.

Piotr Kałużny – recenzent Jazz Forum – tak określił jego styl: “Adzik gra ekspresyjnie, z dużą dozą romantycznego natchnienia. Jest sobą, ale można w jego wypowiedziach usłyszeć również odniesienia do pianistyki evansowskiej, jarrettowskiej i mehldau’owskiej. Zwłaszcza w tych fragmentach, gdzie najważniejszymi stają się rozwiązania harmoniczne i stylistyczne. Obok jakości jazzowych, bluesowych i soulowych pojawiają się zatem atrybuty twórczości klasycznej”.

Jürgen Spiegel to na co dzień perkusista światowej sławy Tingvall Trio. Jest to jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie jazzowej, a tworzą go: Szwed, Niemiec i Kubańczyk. Zespół powstał w 2003 r. w Hamburgu, a pierwsze koncerty muzycy dali w rozrywkowej dzielnicy Sankt Pauli, gdzie niegdyś zaczynali karierę The Beatles. Obok Tilla Brönnera, Spiegel jest uważany za najważniejszą postać niemieckiego jazzu w kontekście międzynarodowym. Co więcej, w ciągu ostatnich kilku lat Jürgen Spiegel wyrobił sobie również markę jako producent różnych projektów muzycznych i wideo.

Jazz.pl:
Wydawać by się mogło, iż debiutancki album „Two in the Mirror” był swego rodzaju eksperymentem dla wytrawnych artystów, ale zawiązana tam kolaboracja stała się znaczącym i kreatywnym elementem dla tych wybitnych, europejskich muzyków. Doskonałe recenzje, jakie zebrał „Two in the Mirror”, liczne – mimo zarazy i ograniczeń pandemii – koncerty ukazały, że współpraca pianisty i perkusisty jest nie tylko kolejnym epizodem w ich zacnych karierach, ale także pomysłem na tworzenie ważnych, artystycznych odniesień. „Pewna skłonność do romantycznie klasycznych i rytmicznych ekstrawagancji daje o sobie znać w kreacjach jazzowych. Z drugiej strony nie ma długich improwizowanych eskapad; w ich miejscu jest pełna szacunku, uważna, twórcza gra doprawiona ciekawymi łukami fonicznymi i zmysłowymi, ale równie pięknymi melodiami. Muzyka otwiera spektrum, które jest atrakcyjne nie tylko dla słuchaczy jazzu. Ma zdolność przemawiania do szerszego grona odbiorców” – zachwycał się Heino Walter w prestiżowym Cdstarts. Zachwycałem się i ja pisząc, że w „Two in the Morror”” można odnieść wrażenie, że jest to jakieś „tajemne” trio, z ekwilibrystyką pianisty, który z równą elegancją rozgrywa tematy oraz zwinne improwizacje, jak i nienagannie prowadzi linię basu. Jurgen Spiegel jest w tym tandemie niezwykle ważnym odniesieniem, bo buduje przecież cały nastrój, rytm i brzmienie albumu. Jest to o tyle znamienne, bowiem płyta zawiera wyłącznie autorskie kompozycje obu artystów. Subtelność kompozycji, brawura oraz wirtuozeria wykonania stawiają sesję „Two In The Mirror” w najlepszej, światowej lidze akustycznego, rozgrywanego z matematyczną dokładnością, jazzu”.

Vladislav „Adzik” Sendecki jest niekwestionowanym wirtuozem jazzowej pianistyki i bodaj jednym z najciekawszych twórców dzisiejszej, europejskiej „szkoły jazzu”. Jest nadto niezwykle elokwentnym kompozytorem, u którego zamysł twórczy staje się zaczątkiem całej gamy fortepianowych barw i struktur. New York Village Voice zaliczył polskiego artystę do jak „pięciu najistotniejszych pianistów na świecie“. Sendecki był kiedyś współzałożycielem kultowych w Polsce zespołów Extra Ball i Sun Ship ; w 1981 roku wyemigrował do Europy Zachodniej, najpierw do Szwajcarii, potem do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Od 1996 roku na stałe związany z NDR Big Band jako kompozytor oraz pianista. Współpracował m.in.… Z Jaco Pastoriusem, Billy’m Cobhamem, Randy’m i Mikem Breckerami, Al… Jarreau, Lenny’m Whitem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak. Ostatnie muzyczne projekty Sendeckiego to znakomite albumu „Le Jardin Oublié“ z Atom String Quartet” oraz „Two in the Mirror“ , nagrany w duecie z perkusistą Jürgenem Spiegelem, który od lat jest muzykiem Tingvall Trio, jednego ze znaczących zespołów dzisiejszej sceny jazzowej. Spiegel jest uznawany za najważniejszą postać niemieckiego jazzu i niezwykle aktywnym muzykiem i producentem. Jak w tym precyzyjnie zintegrowanym, muzycznym świecie polskiego pianisty odnaleźć ma się jeszcze perkusista ? Ano, tak jak to sobie muzycy zgrabnie zaplanowali: Jurgen Spiegel jest bowiem nie tylko doskonałym instrumentalistą, ale także ciekawym kompozytorem. Z zachwytem słuchałem jego gry w koncertach pianisty Martina Tingvalla; ich wspólne Trio jest dzisiaj jednym z najważniejszych, europejskich zespołów akustycznego jazzu.

„Solace” jest w pewnym sensie kontynuacją pomysłu z „Two in the Mirror”, ale ukazuje wnikliwiej artystyczną koncepcje i wizję tworzonej muzyki : poetyka brzmień spotkała się z dynamiką, wirtuozerskim talentem muzyków oraz ich perfekcyjnym zgraniem i – jakże swobodną tutaj – wymianą i kontrolą emocji. I nie jest ważne, kto jest kompozytorem poszczególnych utworów, bowiem – co niezwykle ciekawe- zlewają się one w jedną zgrabną suitę. Nawet „Don’t Give Up” standard Petera Gabriela, jedyny spoza zestawu Sendecki-Spiegel, wpisuję się w tę poetykę. Precyzja i wirtuozeria gry Adzika Sendeckiego jest modelowa, budowanie subtelności brzmień i elegancję perkusji stawia Jurgena Spiegela w planie najlepszych, wyrafinowanych perkusistów jazzu. Album „Solace” jest syntezą tych zachwytów, niezwykle ważnych i kreatywnych nastrojów, tworzonych pięknym nastrojem muzyki i wirtuozerią gry artystów.
autor: Dionizy Piątkowski

Editor's info:
As the name implies, the debut album of S&S “Two In The Mirror” (SKP 9143) pointed out that two highly profiled jazz musicians whose success mirrors far beyond Germany’s borders had found one another and joined forces in an intriguing and unanticipated dialog.
Vladyslav Sendecki is viewed as one of the most vibrant and creative pianists on the European Jazz scene.
The German newspaper Süddeutsche Zeitung praised him as a “master of emotion who spawns gripping musical virtuosity.”
In New York, the Village Voice named him as one of the 5 currently most significant jazz pianists in the world.
Al… Jarreau’s endorsement: “Vladyslav Sendecki is highly ranked among the great pianists of the last 100 years, with Herbie, Chick and Duke and Jarrett.”
On the flip side of the coin, for more than 15 years Jürgen Spiegel has been the driving rhythmical force and sensitive audiophonic painter in the Tingvall Trio, highly acclaimed worldwide and meanwhile, alongside Till Brönner, regarded as a “figurehead” for German Jazz in an international context. What’s more, over the last few years Jürgen Spiegel has also made a name for himself as producer for a variety of music and video projects.
“Solace” sets this journey forth in a more intensified form: Poetry met dynamics, virtuoso talent jibed with a fine-tuned tête-à-tête, a freedom to exchange emotions. As for the compositions, once again both musicians take part in the dialog.

muzycy:
Vladyslav Sendecki: piano
Jürgen Spiegel: drums, percussion

utwory:
1. Ballerina (Jürgen Spiegel) 5:54
2. New York Streets (Władysław Sendecki) 5:08
3. Contemplation (Władysław Sendecki) 3:55
4. Furioso (Jürgen Spiegel) 6:30
5. Solace (Władysław Sendecki) 5:17
6. Just A Few Chords (Władysław Sendecki) 3:33
7. Don't Give Up (Peter Gabriel) 6:14
8. Still I Rise (Jürgen Spiegel) 4:20
9. Letter To Myself (Jürgen Spiegel) 5:34
10. Partita (Władysław Sendecki) 4:24
11. Punk Talk (Władysław Sendecki) 4:44
12. Exhibition (Władysław Sendecki) 3:28
13. Little People (Jürgen Spiegel) 3:17

wydano: Feb 4, 2022
more info: www.skiprecords.com

SKP91532

Opis

Wydawca
Skip (DE)
Artysta
Sendecki & Spiegel
Nazwa
Solace
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-02-18
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.