search

John Coltrane: A Love Supreme: Live In Seattle

61,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jazz / Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska: 2021-10-22
opakowanie: Gatefold
opis:
Opis Wydawcy:
2 października br. Ukaże się nieznane wcześniej nagranie Johna Coltrane’a jego wiekopomnej suity

Po prawie sześciu dekadach od powstania, światło dzienne ujrzy historyczne nagranie z występu Johna Coltrane’a. Materiał „A Love Supreme: Live In Seattle” został zarejestrowany pod koniec 1965 roku, podczas ostatniego wieczoru serii koncertów w The Penthouse w Seattle. To muzyczne objawienie o historycznym znaczeniu. Dokumentuje moment, w którym Coltrane poszerza swój kwartet o drugi saksofon Pharoah Sandersa i drugi bas Donalda Garretta, przechodząc tym samym w ostatnią fazę swojej kariery.

Album „A Love Supreme Live In Seattle” pojawi się w sprzedaży 8 października nakładem Impulse! Records/Ume.

Już dziś można posłuchać A Love Supreme, Part IV – Psalm wraz z wizualizacją https://JohnColtrane.lnk.to/ALSPIV

Wyjątkowe znaczenie „A Love Supreme: Live In Seattle” podkreśla fakt, że Coltrane rzadko wykonywał swoją czteroczęściową suitę po nagraniu jej w studiu w 1964 roku. Materiał skomponowany i stworzony jako swoiste wyznanie przepełnione duchowością stał się bestsellerem, a także otrzymał nagrodę GRAMMY. Przez ponad sześć dekad panowało przekonanie, że jedyne zarejestrowane publiczne wykonanie A Love Supreme miało miejsce podczas francuskiego festiwalu w Juan-Les-Pins w lipcu 1965 roku. Nagranie to zostało wydane ponad dwadzieścia lat temu. Natomiast nagranie zawierające występ z października 1965 roku znajdowało się w prywatnej kolekcji saksofonisty Joe’go Brazila. Do tej pory ten materiał mogli wysłuchać jedynie jego przyjaciele i kilku muzyków – szczęśliwców.

„A Love Supreme: Live In Seattle” jest fascynującym i niespotykanym wykonaniem pełnej suity, charakteryzującym się luźniejszym i bardziej improwizowanym podejściem oraz poczuciem wspólnoty, podobnym do tego jakie odczuwają wierni podczas nabożeństwa. W nagraniu można usłyszeć zespół w składzie: John Coltrane i Pharoah Sanders na saksofonach, McCoy Tyner na fortepianie, Elvin Jones na perkusji oraz Jimmy Garrison i Donald (Rafael) Garrett na basach. Pojawił się tu również Carlos Ward, wówczas młody saksofonista, który stawiał swoje pierwsze kroki na scenie.

Jak ujął to historyk muzyki Ashley Kahn, „A Love Supreme: Live In Seattle” „to świadectwo, jak mistrz duchowej ekspresji wykonuje swoje dzieło w ciasnych wnętrzach klubu jazzowego. […] W sobotę, 2 października 1965 r. w Seattle, idealnie połączyły się niezbędne elementy: muzyka, muzycy, miejsce, duch wspólnoty i manifest światopoglądowy. Coltrane zdecydował się nam to przekazać i na szczęście ta chwila została uwieczniona.”

Materiał „A Love Supreme: Live In Seattle” został zarejestrowany ze sceny za pomocą dwóch mikrofonów podłączonych do magnetofonu Ampex, a jedyne kopie taśm zostały bardzo dobrze zachowane, co dało niezwykle wyraźne i wolne od zniekształceń nagranie. „Niesamowite jest to, że taśmy z tej epoki często ulegają uszkodzeniom spowodowanym przez ciepło lub wilgoć lub po prostu są układane poziomo, jednak te taśmy są w doskonałym stanie […] W rezultacie, są to najlepsze amatorskie nagrania Johna Coltrane’a, nad którymi mieliśmy przyjemność pracować” – pisze inżynier Kevin Reeves, producent wydania.

Suita A Love Supreme to historia Johna Coltrane’a, jego muzycznej podróży i duchowej ścieżki. To jedno z najbardziej znaczących nagrań kanonu jazzu, wielokrotnie analizowane przez muzyków, nie tylko jazzowych. Magazyn Rolling Stone konsekwentnie wymienia go wśród najlepszych albumów wszechczasów. „Ze swoich wielu muzycznych kreacji Coltrane patrzył na A Love Supreme w bardzo szczególny sposób” – pisze Kahn w booklecie do albumu. „Nazwał A Love Supreme pokorną ofiarą dla Boga. Żadna inna jego kompozycja ani nagranie nie miały takiego przekazu […] Album A Love Supreme był zarówno osobistym, jak i publicznym oświadczeniem – kazaniem uniwersalistycznej wiary”.

Editor's info:
This newly discovered live-recording of a performance of the Love Supreme suite is a revelation. Recorded at The Penthouse in Seattle on October 2, 1965, this recording transports the listener to a prime seat for piece of musical history. While not studio-quality audio, the power of the performance shines through. This version is also of the full suite and features an expanded band that includes the same Classic Quartet and Pharoah Sanders in his first official gig as part of Coltrane's group.

muzycy:
John Coltrane, Pharoah Sanders: Tenor Saxophone, Percussion
Carlos Ward: Alto Saxophone
McCoy Tyner: Piano
Donald Rafael Garrett, Jimmy Garrison: Bass
Elvin Jones: Drums

utwory:
1. A Love Supreme, Pt. 1 – Acknowledgement (Live in Seattle/1965)
2. Interlude 1 (Live in Seattle/1965)
3. A Love Supreme, Pt. II – Resolution (Live in Seattle/1965) Interlude 2 (Live in Seattle/1965)
4. A Love Supreme, Pt. III – Pursuance (Live in Seattle/1965)
5. Interlude 3 (Live in Seattle/1965)
6. Interlude 4 (Live in Seattle/1965)
7. A Love Supreme, Pt. IV – Psalm (Live in Seattle/1965)

wydano: 2021-10-22

nagrano: Recorded by Joe Brazil at The Penthouse, Seattle, WA on October 2, 1965

3849997

Opis

Wydawca
Impulse (USA)
Kompozytor
John Coltrane
Artysta
John Coltrane
Nazwa
A Love Supreme: Live In Seattle
Instrument
tenor saxophone
Zawiera
1CD
Data premiery
2021-10-22
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.