search

Piotr Schmidt Quartet: Saxesful vol. II

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2021-07-28
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Liner Notes:
Tajemnicą poliszynela jest fakt, że podczas nagrywania płyty producent często “myśli o przyszłości” i wykorzystuje studyjną sesję by nagrać dużo więcej materiału, niż to co jest stricte potrzebne na jeden album. Tak też było z nagrywaniem “Saxesful”, płyty z 2018-go roku polskiego trębacza, kompozytora, lidera, wydawcy i producenta płytowego Piotra Schmidta.

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, a także po niedawnej śmierci swego ojca, ikony polskiego jazzu, profesora Andrzeja Schmidta, którego miałem zaszczyt spotkać nie raz, Piotr powrócił do niewydanych nagrań z sesji “Saxesful” i wydał kontynuację owej płyty, częściowo w hołdzie pamięci swego ojca.

Ideą “Saxesful” była prezentacja serii polskich saksofonistów jazzowych, z których każdy grał po utworze. Część druga powtarza ten schemat, prezentując sześć standardów, z których każdy grany jest przez kwartet plus goszczący saksofonista. A lista gości to konstelacja gwiazd polskiego jazzu i hołd złożony samej polskiej tradycji jazzowej. Mamy tu cztery pokolenia jazzowych sław - od Jana “Ptaszyna” Wróblewskiego (urodzonego w 1936-tym roku), przez Zbigniewa Namysłowskiego (rok 1939-ty), Henryka Miśkiewicza (ur. 1951 r.), Macieja Sikałę (ur. 1961 r.), Adama Wendta (ur. 1962 r.), aż po Grzegorza “Grzecha” Piotrowskiego (ur. 1974 r.) - reprezentujące potęgę i stylistyczną różnorodność polskiej sceny jazzowej. Sam kwartet jest nie mniej wart uwagi, począwszy od Schmidta na trąbce, przez wybitnego pianistę Wojciecha Niedzielę, a na najlepszej polskiej sekcji rytmicznej (Maciej Garbowski na basie i Krzysztof Gradziuk na perkusji) skończywszy; a wszyscy zasłużeni dla sprawy jazzu.

Moja babcia częstokroć powtarzała ludowe porzekadło, “Kto zjada ostatki, ten jest piękny i gładki”. Wartość tych “ostatków” z oryginalnych nagrań “Saxesful” jest tu jasna: są one równie dobre co pierwsze wydanie, i naprawdę byłoby żal tego materiału nie wydać.

Po raz kolejny mamy tu ucztę wspaniałego, klasycznego jazzu i pierwszorzędnych wykonań: prawdziwy hołd dla historii i tradycji polskiego jazzu i wspaniałe muzyczne doświadczenie. Miłego słuchania!
autor: Adam Baruch

muzycy:
Piotr Schmidt - trumpet
Wojciech Niedziela - grand piano
Maciej Garbowski - double bass
Krzysztof Gradziuk - drums

feat:
Jan Ptaszyn Wróblewski: baritone sax track 02
Zbigniew Namysłowski: alto sax on track 05
Henryk Miśkiewicz: alto sax on track 01
Maciej Sikała: tenor sax on track 03
Adam Wendt: tenor sax on track 04
Grzech Piotrowski: soprano sax on track 06

wydano: 2021-07-28

SJR056CD

Opis

Wydawca
SJ Records (PL)
Artysta
Piotr Schmidt Quartet
Nazwa
Saxesful vol. II
Data premiery
2021-07-28
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.