Hold Tight The Ropes

57,90 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Indie Pop / Avant Pop / Muzyka alternatywna
premiera polska:
2008-08-14
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Nowojorskie avant-folkowe trio Elk City swoim drugim albumem 'Hold Tight The Ropes' prezentuje swą własną, dziwną wizję muzyki rockowej.
Psychodelia późnych lat 60-tych, folk wczesnych lat 70-tych i independent-rock drugiej połowy lat 80-tych. Gitarzysta Peter Langland-Hassan łączy punkty między Neilem Youngiem i Johnny Marrem.
Basistka Renee Lobue śpiewa z siła i pasją przypominającą Patti Smith i Grace Slick, a gra na Fender Rhodes Piano-Bass (a la Ray Manzareck z The Doors) zamiast konwencjonalnego strunowego basu.

Tajną bronią zespołu jest producent i perkusista w jednej osobie Ray Ketchem, który studio uczynił dodatkowym instrumentem nadającym tym utworom zapach, mroczną atmosferę i charakterystyczne, rozpoznawalne tła. Nie tylko zwolennicy takich zespołów jak GUIDED BY VOICES, MAZZY STAR, YO LA TENGO, czy nawet THROWING MUSES znajdą w tej muzyce coś dla siebie. Elk City tworzą ujmujące, przepiękne piosenki, pełne pasji, energii i uczucia.

'Hold Tight The Ropes' to drugi album Elk City dla francuskiego Talitres Records.

Porcys
No i oto jest kolejna fajna płytka. Zdaje się, że byliśmy (a właściwie jeszcze jesteśmy) świadkami dobrego roku dla muzyki. Nie wystąpił wyjątkowy urodzaj, ale i susza naszym domostwom nie zagroziła. Oto kolejny dowód: Elk City. Amerykańskie trio wydało solidny, momentami ciekawy album, który - choć średnio oryginalny - jest świeży i przyjemny.

W skład zespołu Elk City wchodzi dwóch panów (nazwisk nie będę wymieniał, wystarczy, że będziecie kojarzyć sam zespół) zajmujących się perkusją, organkami, harmonijką, wokalami i gitarami oraz jedna pani - jej zadania to bas oraz wokale. Zestaw nie jest więc ubogi, ludzie uzdolnieni, a przede wszystkim - pomysłowi, bez problemu potrafiliby za pomocą powyższych składników coś miłego nagrać. Muzycy Elk City bez wątpienia legitymują się talentami: są dobrymi songwriterami, umieją świetnie sprzedać swoje pomysły, nawet, jeśli nie są one porywające.

Piosenki z Hold Tight The Ropes nie są niczym więcej niż folk-rockiem, często ocierającym się o pop. O pop dobry, na tyle wymagający, by nie przebojowy: muzyka zespołu taka nigdy nie będzie. Jest lekka, jest melodyjna, jest przejrzysta, ale wyciąga od przeciętnego radiowego słuchacza zbyt dużo, nie wpada od razu w ucho i nie ma zrozumiałych dla angielskich pierwszoklasistów tekstów. Wniosek? Płyta ta nadaje się na przykład dla ludzi słuchających na co dzień alternatywy, którzy czasem chcą się oderwać od zawiłości koncept-albumów, lub stukań elektroniki i pragną pomarzyć o komercyjnym radiu z dobrą muzyką.

Najoryginalniejszym punktem zespołu jest wokal Renee LoBue (no niech będzie, jedno nazwisko podam). Pani Renee śpiewa głosem dojrzałym (na taką zresztą na okładce płyty wygląda), wpasowanym w stylistykę kapeli. Nie jesteśmy wzywani do buntu, czy też do rozpaczy, właściwie LoBue nic od nas nie chce. Spokojnie i bez skrajnych emocji wykłada nam, co jej leży na sercu, a z czego się cieszy, i tyle. Czy zawsze chcemy czegoś więcej? Nie, choćby w środkach komunikacji miejskiej wystarczy nam sama ładnie śpiewana melodia, nic więcej (zresztą hałas zazwyczaj nie pozwala na jakieś urozmaicenia).

Oczywiście są i zrywy, natężenia poziomu decybeli, ale za każdym razem w swoim umiarkowaniu nie przekraczają one pewnej granicy. To znaczy spokojnie możecie sprezentować ten album rodzicom lubiącym rocka (czy raczej tego, co oni mają w zwyczaju nim zwać), nie obwołają was mianem "łobuza" czy też "wariata". Zbliżają się święta, Elk City możecie wrzucać pod choinkę bez obaw, szykując się na raczej pewny pozytywny odbiór. Hm, no tak, tylko zapomniałem, że Hold Tight The Ropes się w Polsce nie ukazał. W takim razie trudno, musicie wykpić się składanką Cohena albo, hehe, "największym wydarzeniem muzycznym 2002 roku" - Upojeniem Anny Marii Jopek i Pata Metheny'ego. Pech.
autor: Jędrzej Michalak

muzycy:
Peter Langland-Hassan (vocals, guitar, melodica, accordion, synthesizer)
Rene Lobue (vocals, synthesizer, bass)
Ray Ketchem (synthesizer, drums, percussion, samples)

utwory:
01. Indiana (3:23)
02. Once and For all (4:28)
03. Smile (4:17)
04. Don't fight what you've Become (Sammy's Song) (5:02)
05. Athens Botanical (1:08)
06. Rosemary (6:17)
07. Football (3:37)
08. K-mart (5:20)
09. Crimson (5:14)
10. Summer Song (4:56)
11. Back Into My Life (4:21)
total time - 48:03
wydano: 2000
more info: www.talitres.com
more info2: www.elkcity.net
TAL005

Opis

Wydawca
Talitres (FR)
Artysta
Elk City
Nazwa
Hold Tight The Ropes
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.