search

Joanna Słowińska: Możesz Być

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Piosenka Artystyczna
premiera polska:
2009-01-19
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:
Opis Wydawcy:
1 października 2007 ukazała się nowa, solowa płyta Joanny Słowińskiej. 'Możesz być' - to album, który trudno zdefiniować i zamknąć w jednym gatunku muzycznym - Joanna przekracza granice stylów, łamie konwencje i kanony wykonawcze.

W nieznany dotąd sposób - łączy nowe kompozycje autorskie z elementami muzyki tradycyjnej, Porywająca interpretacja, intrygujące (tradycyjne i współczesne) teksty, nowoczesne aranżacje i niepowtarzalne brzmienie zespołu - wszystko to składa się na album wyjątkowy. Słowińska występuje z własnym zespołem, złożonym z krakowskich instrumentalistów, jest też solistką dużych form oratoryjnych, skomponowanych m.in. przez Zygmunta Koniecznego i Piotra Rubika (Golgota Świętokrzyska, Tu es Petrus, Psałterz Wrześniowy).

Joanna jest laureatką wielu nagród fonograficznych - jej solowa płyta Live in Alchemia nagrodzona została przez Polskie Radio S.A. w plebiscycie krytyków muzycznych i dziennikarzy tyutułem 'Folkowa Płyta Roku 2005' (II nominacja). W 2006 roku - jako solistka Tu es Petrus i Psałterza Wrześniowego - została laureatką 'Multiplatynowej Płyty' Akademii Fonograficznej ZPAV, a w 2007 -jako solistka 'Psałterza...' - laureatką 'Superjedynki' w Opolu.
Została też uhonorowana nagrodą główną GRAND PRIX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2004, Niezależną Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TVP Polonia, a w 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.



wybrane recenzje:

Filip Łobodziński, 'Newsweek' [Joanna Słowińska - Możesz być]
(...) Joanna Słowińska na muzycznym rynku nie jest debiutantką. Do 2003 roku nagrywała w składzie cenionego folkowego zespołu Muzykanci, pojawiała się też w kompozycjach oratoryjnych Zygmunta Koniecznego i Piotra Rubika. 'Możesz być' to jej trzecia solowa studyjna płyta. Obdarzona mocnym, ciekawym, prostym głosem wokalistka i niezła skrzypaczka, jak zwykle inspiruje się tu muzyką ludową (większość repertuaru stanowią pieśni z polskiej wsi). Jest też miejsce na niebanalną poezję śpiewaną. (...) Trafne będzie porównanie do lapońskiej artystki Mari Boine (jeśli jej nie słyszeliście poszukajcie, bo warto) - podobna siła, podobna ciekawość dźwięków i podobne tropy poszukiwań w ludowej twórczości. Puryści folkowi będą pewnie marudzić, że próżno tu szukać wierności wiejskim oryginałom. Że pobrzmiewają jazzowe nuty (świetny Mikołaj Blajda na kontrabasie) i klubowe rytmy. Wielbiciele folku biesiadnego spod znaku Braci Golców odwrócą się z niesmakiem, bo zbyt to wymagające. Ale też Słowińska nigdy nie deklarowała, że chce być dokumentalistką albo przygrywać do wódczanych kołysań. Jest inna - i to chyba definiuje ją najlepiej.


Wojciech Ossowski, Polskie Radio 'Trójka'
Osobowość na miarę Cezarii Evory, Omary, Lila?i Downs (tej, co śpiewała we Fridzie). (...) Konsekwencja w wyborze własnej drogi, no i piękne efekty!


Piotr Iwicki, 'Gazeta Wyborcza', 'infomuzyka.pl' [Joanna Słowińska - Możesz być]
Uwielbiam być zaskakiwany, kocham te momenty, gdy dreszcze przechodzą mi po plecach, a płyta, piosenka bądź jakakolwiek kompozycja, zaskoczą mnie do tego stopnia, że w sposób absolutny skupiają moją uwagę na dziele. Aby nie przeciągać, powiem wprost. Płyta, o której tych kilka słów, taka jest. Wymyka się kompletnie z ustalonych stylistycznych ram, przez co już intryguje.
'Możesz Być' to wielki skok na głęboką wodę w wykonaniu artystki (...) Ten album, to rodzaj artystycznego określenia, stylistycznej deklaracji, która stoi w sprzeczności z ogarniającymi nas trendami. Bywa, że muzyka z 'Możesz być' wchodzi w rejony nowoczesnego folku, ale gdy trzeba, skręca z drogi podszytej ludową nutą w klimaty klubowe. To co najbardziej zdumiewa, to akustyczność tej muzyki w chwilach, gdy odnosimy wrażenie, że artyści operują w świecie dźwięków klubowych - elektronicznych. Jedyne wpływy procesorów na ostateczne brzmienie to obróbka dźwięku na etapie zgrania materiału. Tym czymś, co sprawia wrażenie stosowania barw typowych dla elektroniki klubowej, są mikstury barw instrumentów smyczkowych (tu na skrzypcach również bohaterka albumu) i akordeonu (świetny Kuba Mietła) w tradycyjnym temacie ludowym 'U jeziora'. O klubowym zabarwieniu albumu stanowi również świetna gra perkusisty (Tomek Wertz). Raz buduje on fundament typowej sekcyjnej gry na bębnach ('Kalina'), kiedy indziej (np. 'Zaświeć') naśladuje break-beatowe zagrywki typowe dla samplowanych loopów i programowanych partii bębnów w dance'owych produkcjach.
Cóż, podobno pisanie o muzyce jest tak nielogiczne, jak tańczenie o architekturze. Mógłbym tutaj napisać kolejnych kilkadziesiąt wersów. Ale po co?.
Zaufajcie mi! Jeśli macie wydać kilkadziesiąt złotych na nowa Evorę (...) kupcie tę płytę. Może i Wam przejdę ciarki? Reasumując, mój 'pole position' w ranking: 'dźwięki piękne, nie zaszufladkowane, często w klimatach folk, ale nie tak do końca'.


Tomasz Janas, 'Gazeta Wyborcza' [Joanna Słowińska - Możesz być]
Joanna Słowińska jest jedną z najciekawszych postaci polskiej sceny folkowej. Klasa jej artystycznych dokonań wychodzi jedna daleko poza przegródkę z napisem folk. (...)
Po żywiołowym, wielobarwnym, pełnym spontanicznych emocji krążku Live in Alchemia sprzed dwóch lat teraz otrzymujemy album studyjny. Na pozór bardziej chłodny i wystudiowany, w rzeczywistości skrzący się pomysłami i znów tą samą żywą energią. (...) Charyzmatyczny śpiew i gra na skrzypcach liderki podporządkowują sobie, swojej wizji rozmaite style ? i wówczas, gdy bliżej zespołowi do piosenki poetyckiej czy zgoła aktorskiej i wówczas, gdy bliżej niemal do pop, także wtedy, gdy słyszymy niemal jazzujące frazy, jak i wówczas, gdy sekcja rytmiczna zdaje się prowadzić nas w kierunku tzw. nowych brzmień. Wszystko spojone autorską wizją, która sprawia, że tradycyjne utwory brzmią jak własne piosenki Słowińskiej. Swoją drogą, mamy na płycie piosenki napisane przez członków zespołu, np. tytułowy ?Możesz być?, czy ?Znak? - i moim zdaniem, należą one do najciekawszych. Joanna Słowińska odważnie kroczy własną twórczą ścieżką. Warto posłuchać jej najnowszej opowieści.


Wprost - 7 godzin na kulturę [Słowiańska Słowińska - Możesz być]
'Możesz być' - druga solowa płyta obdarzonej fenomenalnym, tradycyjnym 'białym' głosem Joanny Słowińskiej, (...) przynosi muzykę z rejonów 'krainy łagodności', polskiego folku (...) zaaranżowaną oszczędnie, akustycznie i jazzowo.


dada6 / 'etnoserpent.pl' - zapiski okołofolkowe, 03/2008 [Joanna Słowińska, Możesz być]
(...) doczekaliśmy się wydawnictwa, na jakie Joanna Słowińska w swym 'pomuzykantowym' wcieleniu zasługiwała już wcześniej. Jak wspomniałem na płycie jest dużo folku (...), dynamiczne aranżacje, zahaczające o jazzujące klimaty czy piosenkę poetycką. Ale obok tego widać wyraźnie, że muzyka ludowa staje się tylko jedną z inspiracji, nie ma ograniczać twórczości autorskiej - i to nie tylko polegającej na opracowaniu muzycznym utworów tradycyjnych, ale także komponowaniu nowych. W porównaniu do wcześniejszego wcielenia pani Joanny mamy tu także całkowicie nowe podejście - na pewno płyta jest spokojniej, mniej drapieżnie zaśpiewana i zagrana. (...) Właśnie piosenki zaaranżowane w sposób bardzo subtelny okazały się najpiękniejszymi momentami płyty. W pierwszym rzędzie 'Zaświeć' - ale w końcu to w mojej opinii jeden z piękniejszych polskich ludowych utworów (znany powszechnie choćby dzięki niesamowitemu wykonaniu Apolonii Nowak). Także 'Daleko wysoko' - utwór 'najoszczędniej' zaaranżowany na całej płycie, pięknemu śpiewu Joanny Słowińskiej towarzyszy jedynie genialna linia melodyczna, przygrywana na saksofonie przez Leszka Hefi Wiśniowskiego. No i 'Matulu', w którym także p. Joanna ograniczyła dawną ekspresję śpiewu, ale dzięki temu utwór zyskał większą sugestywność. A już niesamowity szept, towarzyszący 'z tyłu' śpiewowi, wywołuje wręcz mrowienie na plecach.
I tutaj dochodzimy do kolejnego plusa płyty - realizacja w studiu. Słychać, że wydawnictwo zostało 'dopieszczone' - nieprzypadkowo na płycie zawarto osobne podziękowania dla realizatora Darka Greli za 'twórczy udział w pracy nad płytą'.
'Możesz być' - jako pierwsza płyta p. Joanny - sygnowana jest jedynie nazwiskiem artystki (wcześniejsze wydawane były jako 'Joanna Słowińska z zespołem'). Mam wrażenie, że za tym rozwiązaniem przemawiały jedynie jakieś względy marketingowe - na pewno nie jest to płyta stricte solowa, gdzie udział muzyków ogranicza się jedynie do akompaniamentu. Mamy tu bowiem znany wcześniej zespół w pełnym składzie, z rolą równie ważną, tak jak na wcześniejszych płytach czy na koncertach. Ciągle pierwszoplanową postacią jest też Jan Słowiński - jako producent wykonawczy całej płyty, autor słów do pięciu utworów, muzyk i wokalista (zaśpiewana na dwa głosy piękna 'Rzeka'). A z tych pięciu nowych utworów KONIECZNIE wyróżnić trzeba niesamowity 'Znak' (tekst Jana Słowińskiego, muzyka Joanny Słowińskiej).
Na pewno po tej płycie Joannie Słowińskiej nie będzie łatwo 'przypiąć łatkę' bycia 'Ewą Demarczyk polskiego folku'. (...) Bo i bez porównań do 'Czarnego Anioła Polskiej Piosenki' Joanna Słowińska płytą 'Możesz być' utwierdziła swoją pozycję jednej z najbardziej charyzmatycznych oraz twórczych polskich wokalistek. Nie tylko folkowych.


Tomasz Janas, 'Gazeta Wyborcza' [Joanna Słowińska - Możesz być]
Joanna Słowińska jest jedną z największych osobowości polskiej sceny folkowej. Od lat osiągając znakomite artystyczne efekty swoich działań nie ustaje w poszukiwaniu nowych inspiracji, nowych form wyrazu. Znakomity głos i artystyczna charyzma sprawiają, że zazwyczaj bywają to próby bardzo udane. Nie inaczej jest tym razem. Słowińska pozostając ' jak od lat ' w kręgu fascynacji muzyką ludową pozwala sobie (i swoim muzykom) na swobodne żonglowanie tematami, nadając im własne, twórcze piętno. Nie dając się zamknąć ani w szufladce 'tradycja', ani 'piosenka literacka', ani 'piosenka pop' Słowińska wymyka się schematom. Powiedziałby ktoś, że wychodzi poza granice folku, ale może raczej poszerza pole oddziaływania tego terminu. Równie mocną stroną płyty, co interpretacje tradycyjnych pieśni, są autorskie kompozycje członków zespołu.


Witt Wilczyński, 'RadioWid' [Joanna Słowińska: Możesz być]
Nareszcie taka płyta ukazała się i w Polsce i śmiało (przy odpowiedniej promocji medialnej) może i powinna stanąć do walki o szerszego słuchacza, który lubi komercyjne brzmienie - ale to na poziomie. Czy tak się stanie? Bardzo chciałbym... To także doskonały moment w polskiej fonografii, żeby zaatakować środowiska słuchające, na co dzień muzyki pop i pokazania, że można inaczej, można ambitniej. Słowem dobry, komercyjny World Music z odrobiną jazzu, popu i szczypty rocka. Poza tym świetny eksperyment muzyczny łączący brzmienia miejskie (czy wręcz klubowe) z kulturą wsi.


Robert Kamyk, TVP Kultura [Joanna Słowińska: Możesz być]
Bardzo dobre kompozycje, współcześnie zaaranżowane, w interesujący i nowoczesny sposób wykorzystujące tradycyjne pieśni ludowe.


Justyna Ziółkowska, TVP Polonia [Joanna Słowińska: Możesz być]
(...) Konsekwentne promowanie polskiej muzyki ludowej w nowych aranżacjach. Joanna stale zaskakuje, poszukuje, rozwija się. Łączy style, gatunki i sposoby wykonania. Znakomita płyta do słuchania - nie tylko dla fanów folku...

utwory:
1. Możesz być
2. Teraz
3. U jeziora
4. Zaświeć
5. Kalina
6. Daleko wysoko
7. Jasio
8. Matulu
9. Znak
10. Tańcz
11. Rzeka
12. Lata ptaszek
13. Sztajerek
14. Ten drugi
15. Czekaj
16. Jeszcze nie
17. Zatrzymam czas

wydano: 2007-09-26
nagrano: 2006-2007
more info: www.slowinska.art.pl
more info2: www.slowinska.art.pl

1742982

Opis

Wydawca
QL Music (PL)
Artysta
Joanna Słowińska
Nazwa
Możesz Być
Instrument
vocals
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.