search

Philharmonics

58,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

opis dystrybutora
Wyjątkowy i rozbrajający debiut - BBC
Melodie przywołujące echa Erica Satie'go, Debussy'ego, Joanny Newsom i Feist. Album słuchany z należytą uwagą zachwyca bogactwem odkryć - Independent

Po wspólnych koncertach z Jonsim (Sigur Ros) Agnes Obel zyskała opinie jednej z najciekawszych młodych artystek na europejskiej scenie. Jej debiutancki krążek "Philharmonics' nie zawodzi - to cicha eksplozja niezwykłego wokalnego i lirycznego talentu. Piękny kobiecy głos, pianino i liryczne piosenki dla fanów Cocorosie, Tori Amos czy Soap And Skin.

"Philharmonics" przynosi liryczne, niezwykle kruche popowe piosenki zaśpiewane zazwyczaj z towarzyszeniem pianina czy delikatnych dźwięków wiolonczeli, harfy i perkusji. Prosta i surowa fotografia z okładki budzi jednoznaczne skojarzenia - Agnes Obel wygląda tu jak Liv Ulmann w "Personie" Bergmana. Tak rozumiana skandynawskość to wyznacznik jej wrażliwości - debiut młodej Dunki to płyta głęboka, choć równocześnie subtelnie piękna.
Krytycy pisali o niej:"Philharmonics" przez swą subtelną delikatność nasuwa skojarzenia z krążkiem "Under The Pink" Tori Amos. Na albumie Agnes czuć napięcie między tęsknotą za wiejskim spokojem, i w kontraście, znużeniem obrazami miejskiego szaleństwa. Fuzja sielskich wspomnień i niepokoju w tym przypadku owocuje jednak pięknymi, refleksyjnymi, angażującymi piosenkami."

Tori Amos nie jest jednak jedynym punktem odniesienia młodej Obel. Agnes chętnie przyznaje się do fascynacji twórczością Roya Orbisona i inspiracji czerpanych z dzieł Hitchcocka, które uczyły ją budowania nastroju i napięcia. Jej piosenki świetnie sprawdziły się zresztą w filmie "Submarino" Thomasa Vinterberga , wraz z Larsem Von Trierem współtwórcy manifestu Dogma 95. Słuchając "Philharmonics" trudno nie pomyśleć też o melancholii pianistycznych kompozycji Erika Satie czy Claude'a Debussy'ego. "Pianino i śpiew to dla mnie równorzędne rzeczy - niemal nierozdzielne, bardzo blisko połączone" - mówi Obel.

Na płytę Obel trafiła też medytacyjna wersja piosenki Johna Cale'a "I Keep A Close Watch" zatytułowana tu prosto "Close Watch". Na "Philharmonics" nie brakuje jednak odniesień współczesnych. "Beast" budzi skojarzenia z dokonaniami Joanny Newsom, nowofolkowe echa słuchać także w "Just So" wybrzmiewającym melodyką Cocorosie. Z kolei "Avenue" to wspomnienia wirujące w niespiesznym rytmie walca, piękny singlowy "Riverside" brzmi jak stara folkowa piosenka, ktorej refren powraca w pięknym śnie. Niebezpodstawne są też odniesienia do PJ Harvey i jej "White Chalk". Pierwsze słowa Agnes na "Philharmonics" - "zgadnij, kto dziś umarł" wprowadzają w podobny "cmentarny", mroczny klimat ewokujący jednak piękne poetyckie doznania. Wszystkie kulturowe asocjacje nie przeszkadzają w docenieniu artystki z Kopenhagi jako osobnego, oryginalnego głosu na światowej scenie.


formusic.blog.onet.pl, ocena: 9.5/10
[. . .] Czym mnie urzeka "Philharmonics"?
Klimatem. Cudnie wyczarowanym. Takim trochę bajkowym. Ciężko w ogóle go opisać... choć pozornie sprawa jest prosta jak kłębek drutu. Dziewczyna śpiewa, kruchym, smutnym głosem, piękne, liryczne, bardzo minimalistyczne piosenki - za akompaniament mając głównie fortepian. Wielkie mi rzeczy pomyślicie - takie tematy już dobrze znamy - Tori Amos, Joanna Newsom, PJ Harvey, Coco Rosie itd.
I wszystko się zgadza, bo jak ktoś pilnie przyłoży ucho do "Philharmonics", to tu i ówdzie usłyszy mniejsze lub większe echa wykonów wyżej wymienionych artystek. Ale Obel nie jest czystą kopią żadnej z nich, a i żadna z powyższych nie jest taka jak Agnes. Rozchodzi się mianowicie o ten cholerny, nieopisywalny klimat właśnie. To jest coś takiego magicznego wręcz, co niesamowicie przykuwa uwagę, co potrafi ukoić, przenieść w jakiś inny wymiar, w jakiś lepszy bajkowy właśnie, nierealny, sielski świat - tam gdzie jest miejsce jedynie na spokój, ciszę, zadumę i relaks. Kiedy myślę o tym albumie przychodzą mi do głowy następujące określenia - subtelny, urzekający, skromny, wysmakowany, senny, wzruszający, słoneczny, ulotny, smutny, liryczny, refleksyjny, romantyczny, delikatny, melancholijny, poetycki, emocjonalny. [. . .]
autor: majkols
PIASR195CD

Opis

Wydawca
Play It Again Sam (UK)
Artysta
Agnes Obel
Nazwa
Philharmonics
Instrument
vocals
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.