search

John Zorn's Olympiad - volume 1: Dither Plays Zorn - The Early Game Pieces

79,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-10-30
seria wydawnicza: Archival Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com - ocena: * * * * 1/2
Dither to nowojorski kwartet eksperymentujących gitarzystów, dla których naturalnym środowiskiem muzycznym jest współczesna muzyka komponowana, improwizacja i awangardowa elektronika. Powołany do życia w 2007 roku zjeździł z koncertami spory kawałek świata. Od powstania kwartet tworzą Gyan Riley (znany w Polsce z płyty "Green Light" kwartetu Ziporyn / Zimpel / Zemler / Riley), Taylor Levine, Joshua Lopes i James Moore. Są zapraszani do współpracy przez znakomitych współczesnych kompozytorów/instrumentalistów jak Eve Beglarian, Elliott Sharp, David Lang, John Zorn, Fred Frith, Lois V. Vierk, James Tenney, Larry Polansky czy Bryce Dessner.
5 sierpnia tego roku w nowojorskim Lincoln Center z towarzyszeniem Lee Ranaldo (Sonic Youth), Yo La Tengo, Marka Stewarta i zespołu Matmos zaprezentowali m.in. epokowe dzieło Steve'a Reicha "Electric Counterpoint".

Metoda zespolenia krótkich motywów w jeden utwór jest charakterystyczna dla kompozycji Zorna do dziś. Swoją koncepcję rozwijał w idei tzw. Game Pieces, której zresztą jest pomysłodawcą. Game Pieces to najprościej mówiąc utwory oparte na schematach kompozycyjnych zgodnie z teorią gier. Utwór rozwijał się według sygnałów podawanych poprzez system znaków ustalonych przez kompozytora. Sekwencje sygnałów nigdy nie były identyczne, a w dodatku umożliwiały jedynie ograniczoną inwencję muzyków. Ale dzięki temu utwór nigdy nie był wykonywany tak samo, a w dodatku nie dało się przewidzieć, w jakim kierunku podąży muzyczna narracja. Ta technika kompozytorska zakłada udział w powstawaniu utworu każdego wykonawcy, ale role rozdziela „dyrygent”, to on rozdaje karty. Nigdy nie istnieją takie same wykonania utworu skomponowanego w technice „Game Pieces”. John Zorn zrealizował swój pomysł w kilku seriach, z których najsłynniejsza jest „Cobra”, gdzie kompozycje były grane przez przeróżne składy instrumentalne.

Kwartet Dither sięgnął do wczesnych "Game Pieces" Johna Zorna, tych nawiązujących w swoich nazwach do dyscyplin sportowych, naszpikowanych cytatami z kultury masowej, oczywiście podanych nie wprost. Porwana i poszarpana struktura, w niemałej części łagodna i zaskakująco relaksacyjna, konsekwentnie zrywająca z jakimikolwiek przyzwyczajeniami i nawykami uderza swoją intensywnością, ale także wielką swobodą, chwilami z wręcz niespotykaną frenetycznością.

To muzyka dla wyrafinowanego słuchacza, obeznanego z free jazzem i niebojącego się łamania zasad i schematów.
autor: Mariusz Zawiślak

Editor's info:
In the late ’70s and early ’80s Zorn presented yearly retrospectives of his game pieces at various Downtown venues. He called these events his Olympiads. This long awaited CD presents three of his classic pre-Cobra game pieces in multiple versions by the fabulous Brooklyn-based guitar quartet Dither. Here you will find the building blocks of Zorn’s trademark musical language—virtuosic extended techniques, surprising contrasts, fast group interaction and razor sharp changes. Featuring the first recording of Zorn’s legendary compositions Fencing and Curling, these fabulous realizations will keep you on the edge of your seat from first note to last!

muzycy:
Gyan Riley: Electric Guitar, Acoustic Guitar, Banjo
Taylor Levine: Electric Guitar, Acoustic Guitar
Joshua Lopes: Electric Guitar, Acoustic Guitar, Bajo Sexto, Zhong Ruan
James Moore: Electric Guitar, Acoustic Guitar, Banjo, Mandolin

utwory:
01. Curling (electric short)
02. Hockey (acoustic dry)
03. Fencing (electric)
04. Curling (acoustic)
05. Hockey (electric wet)
06. Fencing (acoustic)
07. Hockey (electric dry)
08. Curling (electric long)

total time - 01:18:02
wydano: 2015-01-20
more info: www.tzadik.com
more info2: ditherquartet.com
więcej

TZ8327

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Kompozytor
John Zorn
Artysta
Gyan Riley / Taylor Levine / Joshua Lopes / James Moore
Nazwa
John Zorn's Olympiad - volume 1
Instrument
guitar
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.