search

John Zorn / Yamataka Eye: Nani Nani II

79,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant rock / Muzyka alternatywna
premiera polska:
07.06.2005
seria wydawnicza: New Japan
kontynent: Azja
kraj: Japonia
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Glissando
Jan Topolski "69 paroksyzmów dla Johna Zorna'

(…) Étant donnés: 69 paroksyzmów dla Marcela Duchampa - to 'dzieło" oddaje całego Zorna. Rzeczy znalezione, bo nie: stworzone; gra znalezionym. 69, bo erotyka i seks odgrywają tu rolę więcej niż główną. Paroksyzmy, bo ta muzyka skowyczy, jęczy, wrzeszczy. Duchamp, bo Zorn to dada.

Muzyka Zorna przypomina wesołe miasteczko, splątany labirynt uliczek, skąd nie widać wyjścia. Karuzele z wielkimi powyginanymi łapami o rozczapierzonych pazurach. Gabinet krzywych luster. Wielka centryfuga obracająca siedzących w środku pasażerów do góry nogami aż do wymiotów. Bar Bahama ze słodkim muzakiem, ustrojony girlandami kwiatów. Tunel strachu. Wszystko spoczywa uśpione. Wystarczy jednak nacisnąć play…

To także cała galaktyka prawie wszystkich możliwych stylów, gatunków, konwencji uprawiania muzyki. A właściwie: gier z muzyką, zabaw w muzykę. I to do upadłego - liczba płyt sygnowanych przez Zorna i powstałych z jego udziałem sięga już ponad 250, wydanych w ciągu zaledwie 25 lat kariery! Dzięki temu, jakkolwiek byśmy Zorna nie oceniali, stanowi on dla wielu punkt wyjścia, a dla niektórych fanatyków (do których się jednak chyba nie zaliczam) punkt dojścia.

Taki człowiek nie mógłby żyć w izolacji, to nie typ samotnego eksperymentatora. On oddycha wielkomiejską atmosferą, delektuje się różnorodnością kultur, religii, estetyk, odżywia hałasem, czerpie energię z niekończących się spotkań z muzykami, których ciągle zestawia w nowe konstelacje. Zorn żyje Nowym Jorkiem. I jest artystą może najbardziej nowojorskim ze wszystkich. Wielkie Jabłko? Ugryźć, przełknąć, strawić!

Przy takiej rocznej produkcji płytowej, dziesiątkach koncertów i projektów, można mieć więcej niż uzasadnione podejrzenia. Jak jeden człowiek może to godzić i utrzymywać na wysokim poziomie? Oczywiście, że nie może, wszystko co robi, to buble, krzyki w próżni, które nic nie znaczą. To oszust! Albo geniusz. Innej możliwości nie ma.

Jeśli geniusz, to geniusz postmodernizmu. Muzyka Zorna to simulacrum, sztuczny świat istniejący sam dla siebie. Rzeczywistość ukryta pod nieskończenie licznymi warstwami tekstów? Wielość równorzędnych gier językowych bez metanarracji? Dekonstrukcje stylów? Baudrillard, Lyotard i Derrida (zza grobu) uśmiechają się szeroko. I jeszcze pytanie: czy słowo 'muzyka" nie pojawia tylko mocą przyzwyczajenia w liczbie pojedynczej?

Paradoksalnie jednak, Zorn jest nieuleczalnym awangardystą, z gatunku tych, co to niegdyś wprowadzali terror i tych, którzy ciągle poszerzają granice sztuki. A jeśli awangardysta, to jakiej orientacji? Staje Zorn w jednym szeregu z dadaistami i konceptualistami, od Duchampa, poprzez Tzarę, Schwittersa aż po Warhola, Cage'a i Kantora. To ciągle żywa tradycja sztuki jako formy komunikacji idei pomiędzy umysłami. Materia, czyli sama muzyka, jest, co ciekawe, nieważna, pozostaje tylko pretekstem, zaczepką - dla ruchu myśli u odbiorcy, dla odtworzenia (albo: stworzenia!) sensu.

(…)


Duetowe płyty Nani Nani z 1995 roku i Nani Nani II z 2004 roku to zaciekła walka saksofonu, gitary i fisharmonii przeciw bębnom i głosowi. (…)

Editor's info:
Eye and Zorn first met in Tokyo back in 1986. They have travelled together, toured, performed, laughed, cried, recorded and collectively been responsible for some of the strangest music ever conceived. In 1995, nine years after their first meeting, they went into the studio to create one of the first releases in the Tzadik New Japan series: Nani Nani. In 2003 they returned to the studio to create NANINANI II, a wild and crazy compendium of fragile screams and tender fire. After almost twenty years the telepathic rapport of these two kindred spirits is stronger than ever.

muzycy:
Yamataka Eye: Voice, Electronics, Organ, Banjo, Steel Guitar, Electric Fan, Objects, Percussion
John Zorn: Alto Sax, Piano, Tabla Machine, Tibetan Bells, Percussion
utwory:
1. Fuckxotica
2. Hilo Himo
3. Shiso Baba
4. UFOFF
5. Bar Time with Eno
6. Kiri Taki
7. 4AB
8. Fat Anarchy on Airtube
9. Espimo
10. Macabro Delicato
wydano: 2004-10
nagrano: 2004
more info: www.tzadik.com

TZ7250

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Artysta
John Zorn / Yamataka Eye
Nazwa
Nani Nani II
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.