search

Marc Bolan - Great Jewish Culture

99,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jewish / Klezmer Music / Ethno Jazz
premiera polska:
01.05.1998
seria wydawnicza: Radical Jewish Culture
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Wcześniej pozostajacy pod wpływem punka (Ramones, Johhny Rotten) brytyjski pionier Marc Bolan ( Mark Feld) i jego grupa The Rex ukształtowali nową muzykę we wczesnych latach 70-tych, konfudując publiczność swym wyzywajacym stylem i dzikimi eksperymentami. Zaprezentowany album zawiera zbiór najlepszych i najbardziej twórczych rockersów.

EMD:
Niektórzy moi starsi koledzy pamiętają szczyt popularności Marca Bolana i jego formacji Tyrannosaurus Rex przekształconej po trzech latach działalności w T.Rex. Mnie to ominęło, ale pamiętam że Bolan został w Polsce wtłoczony przez prezenterów radiowych do jednego worka z wykonawcami typu Sweet, czy Slade. Dziś można dyskutować czy słusznie, wszak w radiu wszystko się miesza, a w polskim radiu tamtego okresu zwłaszcza. Fala glam rocka natomiast, którą Bolan z pewnością współtworzył dotarła nad Wisłę w mocno okrojonej, złagodzonej socjalistycznej wersji. Jej widoczny wpływ to moda i obowiązujące wtedy stroje estradowe wykonawców festiwalu piosenki w Opolu, czy w Sopocie. Muzycznych wątków było niewiele, bo rock był przecież czymś zbyt wywrotowym. Natomiast czy istniało coś takiego jak glam-rock dokładnie nie wiadomo.

Na początku 1999 roku na ekrany polskich kin wszedł film "Idol" opowiadający fikcyjną historię gwiazdy tego nurtu opartą jednak na prawdziwych wątkach z życia artystycznego Davida Bowie, Iggy Popa i Marca Bolana właśnie. Już wtedy w prasie pojawiły się spekulacje na temat zjawiska glam rocka. Nie trwało to długo, bo zainteresowanie tym tematem, jak i samym filmem było raczej średnie. Nie wiem jak ten temat "chwyta" gdzie indziej, a już zwłaszcza w Nowym Jorku, bo wciąż wydaje mi się, że była to moda głównie brytyjska. Może więc trochę dziwić decyzja Johna Zorna by w swej wytwórni Tzadik pod serią Radical Jewish Culture doprowadzić do sesji nagraniowej, podczas której wielu znanych nowojorskich muzyków gra największe bolanowskie hity. Kluczem może być tutaj żydowske pochodzenie Bolana.

Jeśli tak, to w powyższej serii możemy się wkrótce doczekać wielu zaskakujących propozycji muzycznych. Pomijając wątek żydowski, który w zestawieniu z japońskim kiczem okładki zaprojektowanej przez Ikue Mori wypada nieco groteskowo, to trzeba przyznać, że poza jednym wyjątkiem bardzo dobrze słucha się wszystkich 19-tu piosenek zamieszczonych na płycie. Znam opinię ortodoksyjnego fana Marca Bolana, z której jednoznacznie wynika, że całe przedsięwzięcie jest chybione, bo te wersje nigdy by go nie skłoniły do sięgnięcia po np. T. REX. Zrozumiałe jest jednak przyzwyczajenie do oryginałów. Pojawiają się zatem następujące pytania: czy nowe opracowania dały coś słuchaczowi znającemu twórczość Bolana, czy dają coś tym, którzy dotąd nie zetknęli się z nią?; kto tego słucha w Nowym Jorku i na świecie?; czy nie była to rozrywka bardziej dla wykonawców niż odbiorców? Wśród prawdziwych gwiazd sceny nowojorskiej zgłoszonych do projektu jest m.in.: trio Medeski Martin & Wood, A. Lindsay, M. Ribot, M. Gibbs, A. Coleman, D. Bowne, M. Patton, G. Lucas, J. Pugliese, V. Reid i Buckethead. Dodatkowo dziwny duet Sean Lennon & Yuka Honda, którzy niemal etatowo biorą udział w tego typu projektach, podobnie jak Lloyd Cole. Dobrze się słucha tych instrumentalistów często w nietypowych dla siebie rolach. Całość zaliczyłbym do ciekawostek muzycznych, lub dziwactw słynnego muzyka i producenta.
autor: Grzegorz Mucha

TV Sat Magazine:
Letni okres nie był bogaty w nowości płytowe, więc kiedy odsłuchamy wszystkich interesujących nas premier, można sięgnąć po płyty starsze, które być może umknęły nam w czasach, gdy premier było za dużo i po prostu nie udało się do wszystkich wtedy dotrzeć. O niezależnej wytwóni Tzadik wspominałem, omawiając ostatnią płytę Stevena Bernstaina, który gościł niedawno w Warszawie z grupą Sex Mob. Bardzo zdziwiłem się, gdy nakładem tej samej firmy ukazały się kompozycje Marca Bolana, znanego jkao lidera szalenie poularnej na początku lat sidemdziesiątych grupy T. Rex. nagrali je muzycy jazzowi (Mark Ribot oraz trio Medeski, Martin i Wood), a także przedstawiciele innych stylów (m.in. Sean Lennon, Lloyd Cole, Rebecca Moore). Wszystko natomiast w nieco zakręconym „tzadikowym” sosoe. W sumie potrawa znakomita przedde wszystkim dla fanów Bolana („Dajcie mi akord C-dur, a dam wam tysiąc melodii”), ale nie tylko. Elysian Fields z utworem Life’s A Gas” to po prostu bajka, jeszcze jeden dowód na to, że stary, dobry rock (w tym przypadku „glam rock”) również pod koniec dwudziestego wieku ma się dobrze.
autor: Grzegorz Walenda

www.t-mobile-music.pl:
W 1997 roku John Zorn wpadł na pomysł, by tzadikowską serię Radical Jewish Culture wzbogacić o składanki prezentujące dorobek popkulturowych ikon pochodzenia żydowskiego. Po Burcie Bacharachu i Serge'u Gainsbourgu awangardowi muzycy z różnych stron wzięli na warsztat piosenki Marca Bolana – herosa glam-rocka i lidera popularnego T. Rex. Efekt jest oczywiście dziwaczny. Z jednej strony zebrani artyści doskonale podchwycili pewne elementy Bolanowskiego stylu (drapieżną perwersyjność, romantyczne inklinacje, wokalna androgeniczność), z drugiej jednak – zostawili sobie sporo swobody. Mike Patton (tutaj na czele Fantômas) świetnie wpasowuje się w przydzieloną rolę. Wokalista uwodzi w zwrotkach, by w refrenach rozpędzać się tempem spikera na Wielkiej Pardubickiej i wybuchać w przerysowanym, niemal operowym refrenie. Udaje mu się przy tym poruszać stosunkowo blisko oryginału, więc melodia "Chariot Choogle" – potężna niczym garderoba Bolana – porywa w porywach serc. No i ta okładka!
autor: Jan Błaszczak

Editor's info:
New Jork Downtown Scene. "Give me a C-Major chord and I'll give you a thousand melodies." - Marc Bolan • • Highlighting music by some of the greatest Jewish composer in the past several decades, The Great Jewish Music series has paid tribute to first Burt Bacharach, Serge Gainsbourg and now British glam-rock pioneer Marc Bolan. Named as a primary influence by seminal punk rockers like the Ramones and Johnny Rotten, Marc Bolan and his group T. Rex forged a new music in the early 70's, confounding audiences and critics alike with his mercurial style changes and experimentations. Rejecting the complex time signatures and advanced harmonies in fashion at the time, Bolan went back to the basics, bringing a primitive raunchy edge to his colorful cast of fantasy characters. This compilation features a spectacular lineup of some of the most adventurous and creative rockers around, and is sure to be one of the most popular CD presented on the Tzadik label to date.

muzycy:
Arto Lindsay & Marc Ribot; Rebecca Moore; Kramer; Melvins; Medeski, Martin & Wood; Lo Galluccio; Fantomas / Mike Patton; Tall Dwarfs; Chris Cochrane; Gary Lucas; Eszter Balint; Vernon Reid; Danny Cohen; Oren Bloedow; Sean Lennon & Yuka Honda; Cake; Trey Spruance; Buckethead; Lloyd Cole
utwory:
1. Arto Lindsay & Marc Ribot - Children Of the Revolution
2. Rebecca Moore - Telegram Sam
3. Kramer - Get It On
4. Melvins - Buick MacKane
5. Medeski, Martin & Wood - Groove A Little
6. Lo Galluccio - Cosmic Dancer
7. Fantomas / Mike Patton - Chariot Choogle
8. Tall Dwarfs - Ride A White Swan
9. Chris Cochrane - Rip-Off
10. Gary Lucas - Deboraarobed
11. Eszter Balint - Mambo Sun
12. Vernon Reid - Jeepster
13. Danny Cohen - Lunacy's Back
14. Oren Bloedow - Life's A Gas
15. Sean Lennon & Yuka Honda - Would I Be The One
16. Cake Like Love Charm
17. Trey Spruance - Scenescof
18. Buckethead - 20th Century Boy
19. Lloyd Cole - Romany Soup

wydano: 1998
nagrano: 1998
more info: www.tzadik.com
więcej

TZ7126

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Kompozytor
Marc Bolan
Artysta
Różni Wykonawcy
Nazwa
Marc Bolan - Great Jewish Culture
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.