search

David Shea: Classical Works II

79,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Współczesna Muzyka Klasyczna / Avant-Garde
premiera polska:
04.12.2002
seria wydawnicza: Composer Series
opakowanie: plastikowe etui
opis:

LAIF; 2004-05; ocena: ****1/2:
'…Każdy wie, że sampler we właściwych rękach to instrument niezwykle kreatywny. Najowocniej jego możliwości wykorzystała generacja techno. David Shea wpisuje się w poczet twórców, którzy próbują łączyć elektronikę z muzyką współczesną. Shea studiował kompozycję w Indianapolis, a w 1985 roku przybył do Nowego Jorku, gdzie robił muzykę również do teatru i filmu. Grał na gramofonach i samplerze u samego Johna Zorna, można go także usłyszeć na takich projektach jak 'Cobra', 'Film Works', czy 'Spillane/Godard'. Na swojej płycie 'Classical Works 2' łączy brzmienia samplera ze współczesną kameralistyką. (…)'Classical Works # 2' to doskonały przegląd możliwości samplera oraz dowód na to, że wątki mechaniczne i akustyczne potrafią wspaniale koegzystować….
Shea kojarzony jest głównie jako autor arcydzielnych dla estetyki nowojorskiej postmoderny samplerowych kolaży. Inspirowało go połączenie popowego kina akcji i buddyjskich eposów jakie istnieje w azjatyckiej kinematografii. Jako improwizator grywał - na samplerze i gramofonach - u boku Zorna. Od kilku lat wyraźnie koncentruje się na flirtach ze współczesną muzyka poważną - bazując na swym samplerowym warsztacie. Rdzeń tej płyty to kameralistyczna symfonia, w której autor włącza się z samplerem w klasyczne instrumentarium sekstetu. No, klasyczne w sensie muzyki XX wieku bo perkusjonalia odbijają już echa tak silnej u amerykańskich kompozytorów fascynacji muzyką Dalekiego Wschodu. Druga cześć materiału to utwory, gdzie sampler dialoguje z solowymi partiami wiolonczeli i fortepianu. W finale She pojawia się solo wykonując na elektronicznym warsztacie '8 scen dla komputera". Również na tym gruncie - akcentowana w tytule 'klasyczność" daje o sobie znać - bo kompozycja mimo, że wykorzystuje sampler i komputer odwołuje się do elektroakustycznej formuły lat 60. Całość płyty zaciekawia o tyle, iż zbliżając się do kameralistycznej formuły z samplerem, She podąża kompletnie wbrew współczesnej normie wplatania akustycznej kameralistyki w tkankę elektroniczną. W tym wypadku do mnie przemawia raczej norma. Najciekawszy wydał mi się utwór 'Solo/ Duo For Cello" gdzie najściślej przegryza się wątek akustyczny i mechaniczny - sampler nie tylko dialoguje, ale okala, zakorzenia w środowisku partie wiolonczeli.
autor: Rafał Księżyk

Editor's info:
In the 1990s David Shea was a regular on the downtown scene working with Anthony Coleman, John Zorn, Zeena Parkins, Shelly Hirsch and many others. Since 1998 he has been living and working in Brussels collaborating with some of Belgium's finest classical musicians, and performing his exciting solo concerts. Classical Works II, his third release on Tzadik, is the definitive document of Shea's new musical direction, bold integrating sampling technology into the classical concert music tradition. The compositions here range from interactive duets for soloist and sampler to a major new piece for chamber symphony. New music from a continually fascinating musical manipulator.

muzycy:
Jean Phillipe Collard: piano
Jean-Louis Votano: clarinet
Wilbert Aerts: violin
Sigrid Van den Bogaerde: cello
Louison Renault: percussion
Pierre Devos: oboe
David Shea: sampler, computer
Jean Paul Dessy: conductor, cello
utwory:
1. Chamber Symphony #2
2. Solo/Duo for Cello
3. Solo/Duo for Piano
4. 8 Scenes for Computer
total time - 68:10
wydano: 2002-09
more info: www.tzadik.com

TZ7079

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Kompozytor
David Shea
Artysta
David Shea
Nazwa
Classical Works II
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.