opis: Opis Wydawcy: Audiowizualny projekt Macieja Ożoga i Pawła Cieślaka istniejący od 2005 roku.
Muzyka Ben Zeen to połączenie analogowego syntezatora modularnego, kontrolowanego przy pomocy anten Theremina i kontrolera wstęgowego, laptopów stanowiących źródło poddanych dekonstrukcji, zniszczonych, przetworzonych pętli i sampli różnego pochodzenia i używanych równocześnie jako centrala efektów dla innych, zewnętrznych źródeł dźwięku, instrumentów preparowanych oraz field recordings. Laptopy wyposażone są w liczne sterowniki - gałkowe, dotykowe, świetlne.
Ben Zeen koncentruje się na tworzeniu kolaży dźwiękowych o ekstremanie otwartej strukturze, tworzonych w trakcie improwizacji. Ben Zeen używa, przekracza i zderza ze sobą metody, formy, konwencje i klisze charakterystyczne dla różnych nurtów muzyki współczenej. Elementy minimalizmu, muzyki repetytywnej, konkretnej czy noise'u tworzą eklektyczne, niezdeterminowane i zaskakujące formy. Ben Zeen skupia uwagę na fizycznych/materialnych aspektach dźwięku wprowadzając i akcentując w muzyce elektronicznej fizyczną/cielesną kontrolę nad elektronicznymi i analogowymi/preparowanymi instrumentami. Z tego powodu performatywny wymiar muzyki stanowi istotny element postawy Ben Zeen.
Ben Zeen nie jest projektem laboratoryjnym i studyjnym, jego celem nie jest tworzenie dopracowanych, skończonych form. Przeciwnie, postawa Ben Zeen może być opisana w kategoriach improwizacji, intuicji, niezdeterminowania, zaś tworzone struktury posiadają charakter kaleidoskopowy, labiryntowy, czy raczej rhizomatyczny.
Paweł Cieślak Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa klarnetu, dyplom z wyróżnieniem), laureat międzynarodowych (Kopenhaga, Klingenthal, Poprad) i ogólnopolskich konkursów muzycznych (m.in. Nagroda Główna w Konkursie Wykonawstwa Muzyki Współczesnej w Warszawie/Radziejowicach), finalista Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokonał kilku nagrań dla Polskiego Radia (m.in. New York Counterpoint na klarnet i taśmę Steve'a Reicha - wersja koncertowa - dla II Programu PR). Jego muzyczna działalność koncentruje się na eksperymentalnej, elektronicznej muzyce improwizowanej, którą tworzy i wykonuje głównie w oparciu o analogowy syntezator modularny. Jako członek multimedialnego projektu Spear brał udział w międzynarodowych festiwalach muzyki eksperymentalnej. Jest współtwórcą i członkiem zespołu radiev.
Maciej Ożóg Muzyk, teoretyk mediów, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, Zakład Mediów Elektronicznych. Od końca lat 80-tych aktywny na scenie muzyki eksperymentalnej w Polsce. Założyciel i współzałożyciel licznych projektów muzycznych i multimedialnych, których spektrum poszukiwań wyznaczają Noise Dance Esthetics (multimedialny projekt łączący post-industrial z minimal techno - 1990-1993) i efemeryczny, skupiony na elektroakustycznych improwizacjach projekt What4? (Karolina i Paweł Cieślak, Bartek Quźniak, Ożóg, od 2004). W roku 1992 powołał do istnienia multimedialny projekt Spear, który wydał 4 płyty CD, uczestniczył w licznych kompilacjach, występował samodzielnie i podczas licznych festiwali (ponad 100 wystąpień). W 2005 roku wraz z Pawłem Cieślakiem założył projekt Ben Zeen. W 1998 roku założył wytwórnię Ignis Projekt poświęconą różnym odmianom elektronicznego eksperymetu. Ignis opublikował płyty takich wykonawców jak: Francisco Lopez, Ultra Milkmaids, Vance Orchestra, Indra Karmuka, Origami Arktika. Jako kurator organizował liczne koncerty i wystawy - dwie edycje multimedialnej wystawy 'Die Kunst Ist Toth', koncerty Coil, Noise-Maker's Fifes, Column One, Troum, Xavier Charles i wiele innych. Od roku 2005 jest kuratorem programu 'Poza horyzont' (muzyka eksperymentalna, nowe media) w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych Teatr 77 w Łodzi. Opublikował kilkadziesiąt artykułów poświęconych estetyce i historii filmu awangardowego, sztuki wideo i sztuki interaktywnej.
MONO010
Opis
Wydawca
MonotypeRec (PL)
Artysta
Ben Zeen
Nazwa
Sierść
Zawiera
CD
chat
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
error
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
feedback
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
check_circle
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.
error
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
check_circle
Recenzja została wysłana
Twój komentarz został dodany i będzie widoczny jak tylko zatwierdzi go moderator.