search

Flunk: Morning Starr

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Indie Pop / Avant Pop / Muzyka alternatywna
premiera polska:
2006-07-27
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: plastikowe etui
opis:

uwolnijmuzyke.pl
[...]
W zespole Flunk zakochałam się półtora roku temu, kiedy to natknęłam się na nich po raz pierwszy przy okazji poszukiwań muzyki podobnej do dokonań grupy Archive. I choć Flunk i Archive to jak dwie strony tego samego medalu z napisem "trip hop", to postanowiłam na dłużej zatrzymać się przy dyskografii norweskiego bandu, ponieważ wydawała mi się bardzo interesująca. Teraz ponownie warto przyjrzeć się temu, co tworzy Anja Oyen Vister i panowie z zespołu, gdyż już 14 listopada będziemy mogli zobaczyć ich na żywo w ramach bydgoskiego Low Fi Festivalu.

Zespół Flunk zaczął kształtować się na przełomie 2000 i 2001 roku, jako pomysł Jo Bakke'a i Ulfa Nygaarda. Grupa początkowo bardziej instrumentalna niż nastawiona na wokal została zaproszona do nagrania kilku kawałków na kompilację wydawaną przez Beatservice Records i okazało się, że będą to dla nich drzwi do sukcesu. Wzięli się ostro za własną płytę, ale ujrzała ona światło dzienne dopiero w kwietniu 2002. Przed albumem "For Sleepyheads Only" wydali singiel z coverem New Order- "Blue Monday". Przyznam, że zastanowiło mnie to: New Order - zespół powstały po śmierci Iana Curtisa, lidera Joy Division i Flunk- zespół grający bardzo delikatnie i sennie brzmiący. W mojej percepcji powstała dziura, która na szczęście po przesłuchaniu całej płyty tylko dla śpiochów została przyjemnie wypełniona.
[...]
Debiutancki album został świetnie przyjęty nie tylko w Norwegii, ale i Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Europie, a w 2003 roku jego specjalne edycje zostały wydane w Rosji i Grecji. W tym samym roku wytwórnia Beatservice Records wypuściła też album z remixami utworów z "For Sleepyheads Only". Trzy kolejne płyty też nie przeszły przez światowe rynki bez echa. A były to kolejno: w 2004 roku "Morning Star", w 2005 - "American Play" i w 2007 - "Personal Stereo".

Co można powiedzieć o albumach, które kryją się pod szyldem Flunk? Pierwsze primo, że już od pierwszych dźwięków wiemy, pod jaką szerokością geograficzną znajdujemy się. Choć zespół pochodzi z Oslo, a nie z dalekiej północy, to chłodne połączenie gitary z elektroniką, dające bardzo charakterystyczne dla grupy brzmienie i spokojny, opanowany wokal Anji Oyen Vister od razu osadza nas w kraju, gdzie są rejony, w których śnieg nie topnieje cały rok. Brrr... Ale to tylko pierwsze primo, od którego w dodatku są wyjątki. Słuchając takich utworów jak "On My Balcony" z płyty "Morning Star" czy "I've Been Waiting All my Life to Leave You" z tego samego krążka, aż serce rośnie od dawki pozytywnych emocji, jakie ze sobą niosą (choć w przypadku tego drugiego utworu tytuł na to nie wskazuje; choć i to jest względne).

Ogólnie rzecz biorąc Flunk, czyli Anja Oyen Vister (wokal), Erik Ruud (perkusja), Jo Bakke (gitara) oraz Ulf Nygaard (producent, wokal), tworzy muzykę łagodnie kołyszącą, spokojną, której bardzo przyjemnie się słucha. Nie męczy zbyt natrętnym brzmieniem, które przewiercałoby mózg zostawiając z niego papkę. [...]
autorka: Sandra Kmieciak


www.nowamuzyka.pl
Pochodzą z Norwegii, ich płyty wydaje - słynna już chyba - wytwórnia BeatService [m.inn. Biosphere, Mind over Midi], i w zasadzie już te dwa fakty powinny jak najlepiej świadczyć o Flunk, wszak nowa muzyka norweska robi coraz więcej zamieszania na światowych 'nowobrzmieniowych' rynkach. Flunk idealnie wpisuje się w tą tendencję: płyt tego zespołu słucha się z wielką przyjemnością: charakterystyczny głos wokalistki w połączeniu z zimnym, gitarowo-elektronicznym graniem robią swoje.

W skład Flunk wchodzą cztery osoby - wokalista, producent i programista Ulf Nygaard, który jeszcze w latach '90 tworzył wspólny projekt z Beate Slettevoll Lech [znaną szerzej jako Beady Belle], grający na gitarze i basie Jo Bakke, który w latach '90 tworzył projekt the Happy Campers [materiał zespołu wydany został przez samą Ninja Tune], perkusista Erik Ruud, który wspiera zespół na koncertach oraz 'serce' zespołu - Anja Oyen Vister, wokalistka o głosie do złudzenia przypominającym momentami Emilianę Torrini czy Bjork. Występująca wcześniej w girl-bandzie, w 2001 uczestniczyła w jednej z pierwszych sesji Flunk, stając się wkrótce jedną z najważniejszych postaci w zespole.

Zespół powstał na przełomie lat 2000/2001, podczas wspólnych sesji Nygaarda i Bakke [panowie robią własny projekt Folk & Rovere], którzy chcieli stworzyć niezobowiązujący instrumentalno-samplowany materiał. W 2001 roku pracami muzyków zainteresował się reprezentujący BeatService Vidar Hanssen, który zaproponował duetowi kontrakt płytowy. Prace nad debiutanckim krążkiem Flunk ruszyły więc na wakacje roku 2001. Podczas sesji pojawiła się Anja, którą poproszono o zaimprowizowanie kilku linii melodycznych. W ten sposób powstały piosenki, które są siłą pierwszego krążka Flunk. Po roku prac zespół wydał swój pierwszy singiel - 'Bue Monday', będący jednocześnie coverem wielkiego przeboju grupy New Order. Wiosną 2002 przyszedł czas na album długogrający. 'For Sleepyheads Only' ukazał się w kwietniu. Melancholijna, trip-hopowa muzyka przyprawiona oryginalnym głosem wokalistki spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko w Norwegii. Zespół nagrał specjalną sesję dla londyńskiego radia BBC [słynna audycja 'Blue Room'], podpisał również umowę z amerykańskim Guidance Records [w Stanach 'For Sleepyheads Only' ukazał się w październiku].

Muzyka Flunk zyskała więc wielu fanów, a label BeatService, aby zdyskontować ten sukces, w roku 2003 wydał płytę 'Treat Me Like You Do - For Sleepyheads Only Remixed'. Sam zespół jeździł już w tym czasie z koncertami po Europie, a jego muzyka stała się powoli największym sukcesem komercyjnym norweskiej wytwórni. Podczas europejskich podróży zespół pracował nad nowym materiałem, którego szkic powstał podczas jednego tygodnia gdzieś w paryskim pokoju hotelowym. Po powrocie do Oslo kwintet przystąpił do rejestracji pomysłów. Efektem jest drugi krążek Flunk - 'Morning Star', mniej elektroniczny, bardziej gitarowy, choć wciąż tak samo melancholijny i piękny.


Editor's info:
Flunk's debut album 'For Sleepyheads Only' is one of the greatest successes so far on Beatservice Records. Spearheaded by a critically acclaimed downbeat version of New Order's 'Blue Monday', the album has received well deserved recognition around the world. Both 'Blue Monday' and other tracks have been featured on a more than 20 compilations around the globe, and the full album has been licensed to the US, Greece and Russia.

Last autumn Flunk - producer/vocalist Ulf Nygaard, singer Anja Řyen Vister, guitarist Jo Bakke and associated member, drummer Erik Ruud - booked in at the Hotel de Roubaix in Paris. The framework for the album was recorded during a busy week in the Paris hotel room (!), before being worked out and finished in their Oslo studio early this spring.

'Folk electronica' has been used by a.o. American press to describe Flunk, and on 'Morning Star' they have evolved this further. The new album is pure indie pop, less electronica - all tracks built around Jo's trademark guitar sound and the voice of Anja Řyen Vister. They even deliver a country song!

A cover song is included also this time: The Kinks' 'All Day and All Of The Night', performed as a duet by Anja and Ulf. The cover is the most up-tempo track on the album, capturing the energy of the original Kinks' classic in Flunk's slightly odd way. But most of all 'Morning Star' includes very strong original material. Both the title track 'Morning Star', the first single 'On My Balcony' and 'Blind My Mind' showcases the songwriting talents of Flunk. The album 'Morning Star' is an instantly tuneful pop injection.

muzycy:
Anja Oyen Vister: głos
Erik Ruud: perkusja
Jo Bakke: gitary
Ulf Nygaard: producent, głos

utwory:
1. Morning Star
2. On My Balcony
3. Spring To Kingdom Come
4. Six Seven Times
5. All Day And All Of The Night
6. I've Been Waiting All My Life To Leave You (Country Song)
7. Blind My Mind
8. Everything Is Ending Here
9. Kemikal Girl

wydano: 2004
more info: www.beatservice.no
more info2: www.flunkmusic.com

BS074CD

Opis

Wydawca
BeatService Records (NO)
Artysta
Flunk
Nazwa
Morning Starr
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.