search

Fabio Bonizzoni / Ryo Terakado - J.S.Bach: The Sonatas for Violin and Cembalo obbligato Vol. 2

63,99 zł
Brutto

multikulti.com *****
Terakado i Bonizzoni, prezentują wykonanie pełne namysłu, ale też frywolności, pełne pasji konwersowania, ale też akademickiej refleksji, dlatego ich interpretacja budzi emocje słuchacza...
Zapraszamy Państwa do kojącej lektury drugiej części "Sonatas for Violin and Cembalo obbligato", przemyślanej i dopracowanej w najmniejszym szczególe, w każdym ozdobniku - swoją pełnię ukazującą w odczytaniu Ryo Terakado - jednego z najlepszych obecnie skrzypków barokowych i Bonizzoniego-jednego z czołowych klawesynistów i organistów swojego pokolenia
Fabio Bonizzoni
Wykonanie wszystkich sonat na skrzypce i klawesyn to jak wyruszenie w długą wędrówkę, która będzie wymagająca, trudna, czasem niebezpieczna. To zajęcie nie dla ludzi leniwych, trzeba czerpać przyjemność z tego wysiłku...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Barokowa
premiera polska:
2023-06-02
kontynent: Europa
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *
Fabio Bonizzoni - włoski klawesynista, organista, dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza. Współpracując przez lata z najważniejszymi współczesnymi orkiestrami barokowymi (Amsterdam Baroque Orchestra Tona Koopmana, Le Concert des Nations Jordiego Savalla, Europa Galante Fabio Biondiego) zdobył wszechstronne doświadczenie. Z czasem poświęcił się wyłącznie działalności solisty i dyrygenta powołanej przez siebie orkiestry – La Risonanza.
Wydana w 2022 roku pierwsza część "The Sonatas for Violin and Cembalo obbligato" zdobyła wiele wyróżnień.
Tak pisałem o niej na łamach multikulti.com
"… Ryo Terakado i Fabio Bonizzoni, prezentują wykonanie pełne namysłu, ale też frywolności, pełne pasji konwersowania, ale też akademickiej refleksji, dlatego właśnie ich interpretacja budzi emocje słuchacza. Już nie mogę doczekać się drugiej części tego zbioru!"
I właśnie Challenge Classics uraczył nas drugą częścią. Ryo Terakado gra tutaj na historycznym instrumencie Andrea Guarneriego (1665 Cremona), Fabio Bonizzoni z kolei na klawesynie Willema Kroesbergena (Utrecht, after Couchet). Sonata jest w twórczości lipskiego kantora reprezentowana bogato i różnorodnie, a wśród dzieł tego rodzaju najważniejsze miejsce zajmują sonaty z udziałem skrzypiec - dwie sonaty napisane z basso continuo i sześć z klawesynem obbligato. Wśród tych utworów w szczególności sześć sonat pomyślano, jako zestaw, o spójnym stylu i przemyślanym rozkładzie tonacji. Ten zbiór jest jednym z najważniejszych elementów w katalogu kameralnej muzyki Bacha. Syn Bacha, Carl Philippe Emmanuel Bach, tak je określił w pierwszej biografii Bacha z 1774 roku, pióra Johanna Nikolausa Forkela - " The Sonatas for Violin and Cembalo obbligato to jedne z najlepszych dzieł mojego ukochanego ojca. Nawet teraz brzmią bardzo dobrze i dają mi wiele rozkoszy, niezależnie od tego, że mają ponad pięćdziesiąt lat.”

Tak o przedsięwzięciu zarejestrowania kompletu sonat pisze sam Fabio Bonizzoni:
"Wykonanie wszystkich sonat na skrzypce i klawesyn to jak wyruszenie w długą wędrówkę, która będzie bardzo wymagająca, ciężka, trudna, czasem niebezpieczna. Wykonywanie ich nie jest zajęciem dla ludzi leniwych: trzeba czerpać przyjemność z tego wysiłku. Jak w trudnym, górskim terenie, każdy krok wymaga skupienia, równowagi, umiejętności wyczucia niebezpieczeństwa, które czyha nie tylko na niestabilnym podłożu. Cały cykl jest jak długa wędrówka, taka, która pozostawia nogi zmęczone i obolałe następnego dnia. Ale jednocześnie wzbogaca nas ciągle zmieniającym się krajobrazem. To tak, jakby wyruszyć z zielonej doliny wyściełanej miękką trawą i powoli, krok po kroku, wspinając się, dotrzeć do lasu, obserwując zmieniający się drzewostan. W końcu las zostaje w tyle i znowu jesteśmy na trawie, ale teraz rzadszej, a pierwsze skały są coraz bliżej. Śnieg też niedaleko… Nie ma chwili ani widoku, który nie zapadłby głęboko w pamięć, który nie pozostawiłby znaczącego śladu w naszej pamięci - odnaleziony klejnot, ukryty kwiat, nieoczekiwana harmonia, brawurowy kontrapunkt, melancholijna melodia. I tak jak nie trzeba być geologiem ani botanikiem, aby wzruszyć się pięknem gór, tak nie trzeba być muzykiem, aby z pasją słuchać bachowskich sonat na skrzypce i klawesyn".

Zapraszamy Państwa do kojącej lektury zamykającej cykl, drugiej części "Sonatas for Violin and Cembalo obbligato", przemyślanej i dopracowanej w najmniejszym szczególe, w każdym ozdobniku - swoją pełnię ukazującą w odczytaniu Ryo Terakado - jednego z najlepszych obecnie skrzypków barokowych i jednego z czołowych klawesynistów i organistów swojego pokolenia Fabio Bonizzoniego.
autor: Andrzej Matysiak
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Fabio Bonizzoni: Performing the complete sonatas for violin and harpsichord is like embarking on a long hike; heavy, difficult, sometimes dangerous. Playing them is not an activity for lazy people: you need to enjoy making an effort. As in the mountains on difficult terrain, every step needs concentration, good balance, the ability to sense danger, to foresee the unstable stone. The complete cycle is like a long hike; one that leaves your legs tired and maybe painful the next day but at the same time one that enriches your eyes and soul with the beauty of ever-changing landscapes. It is like starting from a valley on soft grass and starting to ascend slowly, step by step, reaching the woods, seeing the type of trees changing. Eventually the forest is left behind and we are again on the grass, but more sparse now, and the first rocks are looming closer and closer. The snow is not far away either… There is not a moment or a view that is not memorable, that will not leave a significant imprint in our memory; a gem, a hidden flower, an unexpected harmony, a daring counterpoint, a melancholic melody. And as one does not need to be a geologist or a botanist to be moved by the beauties of the mountains, similarly one does not need to be a musician to listen passionately to these sonatas.

muzycy:
Ryo Terakado, violin
Fabio Bonizzoni, harpsichord

Violin: Andrea Guarneri 1665 Cremona; Harpsichord: Willem Kroesbergen, Utrecht, after Couchet

utwory:
1. Sonata in C Minor BWV 1017 - Largo (Siciliano) (04:32)
2. Sonata in C Minor BWV 1017 - Allegro (04:39)
3. Sonata in C Minor BWV 1017 - Adagio (03:32)
4. Sonata in C Minor BWV 1017 - Allegro (04:50)
5. Sonata in F Minor BWV 1018 - [no indication] (06:18)
6. Sonata in F Minor BWV 1018 - Allegro (04:34)
7. Sonata in F Minor BWV 1018 - Adagio (03:33)
8. Sonata in F Minor BWV 1018 - Vivace (02:34)
9. Sonata in G Major BWV 1019 - Allegro (03:49)
10. Sonata in G Major BWV 1019 - Largo (01:31)
11. Sonata in G Major BWV 1019 - Allegro (Cembalo solo) (04:59)
12. Sonata in G Major BWV 1019 - Adagio (03:04)
13. Sonata in G Major BWV 1019 - Allegro (03:39)
14. Sonata in G Major BWV 1019 - Corrente (Cembalo solo) (05:22)
15. Sonata in G Major BWV 1019 - Tempo di Gavotta (02:15)
16. Sonata in G Major BWV 1019 - Adagio (02:00)
17. Sonata in G Major BWV 1019 - Adagio e cantabile (05:48)

wydano: 2023-02
more info: www.challenge.nl

CC72929

Opis

Wydawca
Challenge Classics
Kompozytor
Johann Sebastian Bach [1685-1750]
Artysta
Fabio Bonizzoni / Ryo Terakado
Nazwa
J.S.Bach: The Sonatas for Violin and Cembalo obbligato Vol. 2
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-06-02
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.