search

Stanisław Moniuszko: Hrabina [2CD]

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Opera
premiera polska:
2021-09-15
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
7 lutego 1860 roku Stanisław Moniuszko poprowadził w Teatrze Wielkim w Warszawie premierę ,,wypieszczonego dziecka swojej imaginacji" - jak pisał Józef Kenig na łamach „Gazety Warszawskiej'', notując: „Chociaż opera lekka z muzyką niezmiernej przystępności... Takie tam jednak są piękności... Że trzeba się w nich rozejrzeć dobrze, policzyć je, zasmakować”. Hrabina, dziś pozostająca w cieniu trzyaktowa opera z librettem Włodzimierza Wolskiego (Halka!), była entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność, doceniającą zarówno urodę muzyki, jak i wpisaną w dzieło celną krytykę społeczną, przede wszystkim zaś w lot chwytającą wszystkie zgrabnie ukryte przed cenzurą tak w tekście jak i w muzyce aluzje polityczne. „Hrabina miała powodzenie bezprzykładne'', pisał krótko po premierze w liście do Adama Zawadzkiego oszczędny zawsze w słowach na swój temat Moniuszko.
Warto, jak zachęcał cytowany na początku krytyk, rozsmakować się w jej wspaniałej muzyce, inteligentnym humorze (tak muzycznym jak i językowym, bo libretto, z dialogami włącznie,, jest znakomite), wszystkich kolorach i odcieniach emocji, po które z rozmysłem sięga Moniuszko. I, ciesząc się tym doświadczeniem, zastanowić, czy aby przypadkiem nie mamy do czynienia z najciekawszym, najbardziej barwnym i wieloaspektowym dziełem ojca polskiej opery narodowej…?
Autorka: Agnieszka Kłopocka

muzycy:
Karen Gardeazabal
Natalia Rubiś
Rafał Bartmiński
Mariusz Godlewski
Jan Martinik
Krystian Adam
Nicola Proksch
Danuta Stenka
Andrzej Seweryn
Joanna Pach-Żbikowska
Podlasie Opera and Philharmonic Choir
Europa Galante / Fabio Biondi

utwory:
Hrabina
Opera w 3 aktach. Światowa premiera na instrumentach historycznych
Libretto: Włodzimierz Wolski

wydano: wrzesień 2021
nagrano: Nagrania dokonano w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, 17–19 sierpnia 2020 roku, nagrania części mówionych libretta w Studio Teatru Polskiego Radia w Warszawie
NIFCCD089090

Opis

Wydawca
Fryderyk Chopin Institute
Kompozytor
Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Artysta
Podlasie Opera and Philharmonic Choir, Europa Galante / Fabio Biondi
Zawiera
2CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.