Dietrich Buxtehude, Heinrich Schutz, Ludert Dijkman: Septem Verba & Membra Jesu Nostri [2CD]
multikulti.com * * * * *
Dietrich Buxtehude to bodaj najwybitniejszy niemiecki twórca kantatowy przed Janem Sebastianem Bachem.
Membra Jesu Nostri to cykl siedmiu kantat, będący medytacją na temat umęczonych na krzyżu stóp, kolan, rąk, boku, piersi, serca i twarzy Chrystusa.
Kompozytor napisał je z myślą o Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą. Wewnątrz tych kantat, przeznaczonych na pięć głosów, dwoje skrzypiec z wiolonczelą i basso continuo, obsada zmienia się tak często, jak w koncercie. Króciutkie odcinki solowe określone są tu już mianem arii, partii recytatywnych jeszcze brak.
... Trudno wyobrazić sobie dziś lepszych wykonawców głęboko poruszającej, momentami wręcz wstrząsającej, pasyjnej muzyki Buxtehudego i Schütza, niż Ensemble Correspondances
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Klasyczna Muzyka Barokowa
premiera polska: 2021-03-26
opakowanie: digipackowe etui
opis:
multikulti.com * * * * *
Dietrich Buxtehude to bodaj najwybitniejszy niemiecki twórca kantatowy przed Janem Sebastianem Bachem.
Membra Jesu Nostri BuxWV 75 to cykl siedmiu kantat, będący medytacją na temat umęczonych na krzyżu stóp, kolan, rąk, boku, piersi, serca i twarzy Chrystusa.
Kompozytor napisał je z myślą o Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą. Łaciński tekst przypisywany jest dwóm cystersom – Bernardowi z Clairvaux i Arnulfowi z Louvain. Wewnątrz tych kantat, przeznaczonych na pięć głosów, dwoje skrzypiec z wiolonczelą i basso continuo, obsada zmienia się tak często, jak w koncercie. Króciutkie odcinki solowe określone są tu już mianem arii, partii recytatywnych jeszcze brak.
Ensemble Correspondances pod kierunkiem Sébastiena Daucé, słynący z wysmakowanych interpretacji barokowej muzyki francuskiej, tym razem sięga po pasyjne arcydzieła Dietricha Buxtehudego i Heinricha Schütza. Trudno wyobrazić sobie dziś lepszych wykonawców głęboko poruszającej, momentami wręcz wstrząsającej, pasyjnej muzyki Buxtehudego i Schütza, niż Ensemble Correspondances. Grupa założona przez klawesynistę i organistę Sébastiena Daucé’a. Zaledwie kilka lat zajęło młodym muzykom wkroczenie do ścisłej światowej czołówki wykonawców specjalizujących się w muzyce barokowej.
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved
Ensemble Correspondances
Zespół wokalistów i instrumentalistów prowadzony przez klawesynistę i organistę Sébastiena Daucé. Swą nazwę czerpie z poezji Baudelaire’a, łącząc także muzykę z innymi sztukami pięknymi. Ansambl sięga po twórczość kompozytorów cieszących się zasłużoną sławą, jak Charpentier, ale też ożywia utwory mniej dzisiaj znane, choć wykonywane i doceniane w swoich czasach – jak dzieła Antoine’a Boësseta czy Etienne’a Moulinié’a – podkreślając wciąż aktualną nowoczesność ich brzmienia. Zespół ma na swoim koncie kilka płyt, z których każda spotkała się z entuzjastyczną reakcją krytyki, a wybrane zdobywały najbardziej prestiżowe nagrody fonograficzne. Występuje na najważniejszych festiwalach we Francji oraz w innych krajach europejskich czy Japonii, pojawia się w programach wiodących radiofonii europejskich.
Sébastien Daucé
Organista, klawesynista, założyciel i szef Ensemble Correspondances, którym dyryguje od instrumentu. Wraz ze swym zespołem, założonym w 2008 roku po ukończeniu studiów w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Lyonie, eksploruje repertuar francuski czasów Grand Siecle (XVII wiek), występując we Francji, w Europie, Azji i obu Amerykach oraz nagrywając płyty dla Harmonii Mundi. Równolegle zajmuje się dydaktyką (od 2012 roku w Le Pôle supérieur de Paris), a także prowadzi prace badawcze. Ponadto, wraz z Williamem Christie, przygotowuje publikację trzech oper Charpentiera w wydawnictwie Éditions des Abbesses. Ma też tytuł „artysty stowarzyszonego” Fundacji Royaumont.
Editor's info:
Since it's formation in 2008, the Ensemble Correspondances has devoted itself chiefly to French sacred music of the seventeenth century. Brought together by Sébastien Daucé during their studies at the Conservatoire National Supérieur de Musique (CNSM) de Lyon, the musicians of Correspondances pursue this work (focusing notably on Marc-Antoine Charpentier) with infectious enthusiasm today.
muzycy:
Ensemble Correspondances
Sébastien Daucé: direction
utwory:
CD1:
Buxtehude: Membra Jesu nostri, BuxWV 75 57:54
CD2:
Buxtehude: Fried- und Freudenreiche Hinfahrth, BuxWV 76 17:24
Schütz: Die sieben Worte Jesu Christ am Kreuz, SWV 478 17:30
Dijkman: Lamentum eller en Sorge Music 7:21
Buxtehude: Herzlich Lieb hab ich dich O Herr, BuxWV 41 18:18
wydano: 2021-03
more info: www.harmoniamundi.com
more info2: www.ensemblecorrespondances.com
Opis
- Wydawca
- Harmonia Mundi
- Kompozytor
- Dietrich Buxtehude [1637-1707], Heinrich Schutz [1585-1672], Ludert Dijkman (1645-1717)
- Artysta
- Ensemble Correspondances / Sébastien Daucé
- Zawiera
- 2CD