search

Georges Bizet: Carmen

54,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Kameralna
premiera polska:
2016-06-03
kontynent: Europa
kraj: Łotwa
opakowanie: plastikowe etui
opis:

onet.pl:
"Hipsterska" gwiazda akordeonu z Łotwy dowodzi, że nieprawdą jest, iż operowe przeboje są zbyt zużyte, by móc wykrzesać z nich coś świeżego.


Nazywana przez krytyków księżniczką akordeonu Ksenija Sidorova, wirtuozka tego instrumentu, słynąca z umiejętności przekraczania granic stylistycznych, podpisała kontrakt z legendarną wytwórnią Deutsche Grammophone. Właśnie tam niedawno pojawiła się płyta "Carmen", jej hołd dla bohaterki z opery Bizeta. Niełatwo jest znaleźć drugą kompozycję równie często graną, aranżowaną, przerabianą i wykorzystywaną w najrozmaitszych miejscach, sytuacjach czy produkcjach, co "Carmen" Bizeta. Słynne tematy z opery doczekały się przeróbek na wszystkie możliwe instrumenty, składy i brzmienia. A jednak udało się pokazać Carmen z jeszcze innej strony i perspektywy. Wszystko za sprawą naturalnej lekkości z jaką Sidorova porusza się po różnych, pozornie odległych od siebie, stylistykach i technikach. Oraz akordeonu, z którego Łotyszka zdejmuje odium instrumentu weselno-chałturniczego. Brytyjski Independent nazywa jej pracę "hipsterskim odkrywaniem akordeonu". Do tej pory polegało ono w dużej mierze na eksplorowaniu popowych kompozycji za pomocą dziewiętnastowiecznego pudła z mieszkiem, Sidorova grała m.in. ze Stingiem. Tym razem jednak, zupełnie na poważnie, Łotyszka sięga po repertuar romantyczny i postać dla niej szczególnie ponoć ważną.

Chodzi o Carmen, cygańską femme fatale, która zmieniła oblicze operowej sceny na zawsze. "Carmen mnie fascynuje" - mówiła artystka przed wydaniem płyty - "Oczywiście chciałam wnieść coś nowego do muzyki Bizeta, by pozwolić Carmen mówić innym głosem. Akordeon nie musi oddychać, jak człowiek, więc nie ma żadnych ograniczeń w tym, co można zrobić z muzyką". Ten brak ograniczeń poskutkował wprowadzeniem tragicznej historii heroiny Bizeta na rzeczywiście nowe poziomy percepcji. Do muzyki świata, latynoskiej, azjatyckiej i południowoamerykańskiej. Wypełnionej rytmem, pulsacją i mieniącymi się brzmieniami instrumentów. Od gitary i instrumentów dętych solo po całą orkiestrę. Akordeon nie zawsze odgrywa tu pierwszoplanową rolę, co zdradza subtelne wyczucie estetyki Kseniji Sidorovej.

W "Sunrise Over Seville" akordeon Sidorovej śpiewa niekończącą się melodią - w końcu, faktycznie, instrument nie potrzebuje przerwy na oddech. W innych miejscach, jak np. "In The Cards", artystka szuka otwartej formy muzyki pozostawionej przez Bizeta. I znajduje w niej sporo niewykorzystanej przestrzeni. Właśnie na to, by wzbogacić ją wzmocnioną rytmiką, perkusyjnymi solówkami, skomplikowaniem metrum. W takich momentach solistka chowa się za zasłoną brzmienia swojego zespołu, pozostawiając muzykom miejsce na pierwszym planie. Carmen w interpretacji łotewskiej gwiazdy akordeonu bywa bezgranicznie liryczna i uczuciowa, melancholijna ("La Fiesta"), ale też zwiewna, lekka, pełna energii, pełna pasji. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy te wszystkie cechy postać z opery Bizeta wnosi w akordeon, czy właśnie ten instrument takimi emocjami ożywia postać Carmen.

Pewne jest natomiast to, że "Carmen" Kseniji Sidorovej bynajmniej nie jest jedną z wielu, kolejną, miałką interpretacją operowego przeboju. To w pełni autorska i oryginalna wizja tej kompozycji, będąca jednocześnie niezwykle przystępną dla szerokiego grona odbiorców. Sidorova mówi, że chce by akordeon miał szansę trafić do większej publiczności, stać się instrumentem bardziej popularnym. Ma na to wielkie szanse, jeśli będzie kontynuować drogę obraną na "Carmen".
autorka: Kaśka Paluch

muzycy:
Ksenija Sidorova: accordion

Nuevo Mundo:
Itamar Doari: percussion
Reentko Dirks: guitar
Michael Abramovitch: piano, musical direction

Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra
Sascha Goetzel: conductor

utwory:
1. Carmen's Walk
2. Seguidillas
3. La Siesta
4. Chanson boheme
5. Love Song
6. Soir mélancolique
7. Sunrise Over Seville
8. In The Cards
9. La Fiesta
10. The Other Woman
11. Spanish Pride
12. ? la bohemienne
13. Date With Destiny
14. Reflections
15. Daybreak
16. Toreador (Los Toreros)
17. Carmen's Shadow

more info: www.dgclassics.com


4795224

Opis

Wydawca
Deutsche Grammophon
Kompozytor
Georges Bizet
Artysta
Ksenija Sidorova / Nuevo Mundo / Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra / Sascha Goetzel
Nazwa
Georges Bizet
Instrument
accordion
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.