Błogosławiony Jesteś Panie - Hymny Kościoła Prawosławnego IX-XX w.

35,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:


Chór Męski przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz chór Prawosławnego Ordynariatu WP przy Śląskim Okręgu Wojskowym

Chór męski 'Oktoich"- Był pierwszym w Polsce zespołem, - który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową.

Związane to było z oczekiwaniami i potrzebą ukazywania wschodniej - prawosławnej kultury i duchowości, mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i wszędzie tam, gdzie nigdy nie było obecności Cerkwi i jej Tradycji.

Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i Cerkwi Gruzińskiej.

Pokaźną częścią repertuaru- tworzona dla chórów męskich- jest muzyka powstała w Ławrach takich jak w: Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Poczajowie, i monasterach: Optyńskiej Pustelni, Siedmijezierskiej, Wallamskiego, a także Św. Góry Atos i wiele innych.Zespół złożony z 10 śpiewaków - wciąż czerpie swoje umiejętności z wszech obecnej muzyki wokalnej podczas nabożeństw w cerkwi, poznawanie i obcowanie z tą wielką spuścizną Prawosławnej Cerkwi - jest także doświadczeniem ekumenicznym i odzwierciedleniem rzeczywistości wyznaniowej w naszym Kraju, bowiem chórze śpiewają i prawosławni i katolicy.

Od pierwszych lat istnienia chór spotkał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem dla swojej działalności, tak Kościoła jak i środowisk świeckich, które to wciąż zapraszają ' Oktoich" do uświetnienia swych uroczystości.

W 1999 roku dekretem Ks. Bp. gen bryg. Mirona Chodakowskiego - chór został powołany również do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym.

W ramach tej właśnie działalności, chór daje dziesiątki koncertów dla społeczności kombatanckich, Sybirackich i wojskowych.

Chór uczestniczy w dziesiątkach 'Dniach Kultury Chrześcijańskiej" w całym Kraju, wystawach malarstwa Sakralnego, Spotkaniach ze Sztuką i Literaturą Kościelną, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Koncertach Edukacyjnych i dziesiątkach innych - nie wyłączając koncertów w Zakładach Karnych, czy Hospicjach.Sympatycznym epizodem w działalności chóru był kontakt nawiązany z zespołem przez 'Golec uOrkiestra", co zaowocowało wspólnym programem TV 'Stacja Milówka'"

i kilkoma wspólnymi koncertami m.in. Festiwal Sopot 2002 roku, a także teledyskami.W roku 2006 chór obchodził 15-lecie swojego istnienia. Z tej też okazji pierwsi chórzyści- współ założyciele 'Oktoichu" zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalami 'Zasłużony dla Kultury Polskiej", a dyrygent orderem 'Gloria Artis". Chórzyści są odznaczeni także medalami resortowymi MON i stowarzyszeń kombatanckich.

W roku 2006 chór zdobył I miejsce na MFMC w Hajnówce w kategorii chórów zawodowych.

W październiku 2006r. chór odbył tournée do Mołdawii i Rumunii w ramach Dni Polskich oraz gościł u patriarchy Teoktysta I.

W kwietniu tego roku chór gościł w Gruzji podczas wizyty Prezydenta RP i uświetnił otwarcie konferencji na Uniwersytecie w Tbilisi, a także wystąpił przed Patriarchą Eliaszem II.

Chór 'Oktoich"- cieszy się dużą popularnością wśród melomanów muzyki cerkiewnej. Dla samych chórzystów jest oczywistym to, iż są tylko jednymi z kilkudziesięciu znaczących chórów, działających przy cerkwiach w Polsce. Zatem wspólna 'misja i służba" ukazywania i przekazywania piękna śpiewu cerkiewnego, jest największą satysfakcją i celem samym w sobie.

Od początku zespół prowadzi ks. Protodiakon Grzegorz Cebulski.'W ciągu tego minionego okresu, chór 'Oktoich" stał się ambasadorem Polski i swego miasta Wrocławia, na płaszczyźnie kulturalnej, ekumenicznej, charytatywnej a także patriotycznej.

Jest 'wizytówką" tej najlepszej karty historii naszej Ojczyzny, Matki wielu narodów i ich spuścizny. Jako chór związany z Kościołem, - głosi prawdy ewangeliczne zawarte w pięknie muzycznych kompozycji, jako chór związany z Wojskiem Polskim i Synowie Rzeczpospolitej wielu Narodów,- modlitewnie wspomina tych wszystkich przodków, którzy mimo różnic co do wiary, czy narodowości potrafili być ze sobą i wzajemnie się przenikać i obdarowywać tym co mają najlepszego."

( z laudacji prof. Zduniakowej, podczas wręczenia nagrody im. św. Brata Alberta )

Oktoich (scs - gr. oktoechos) - nazwa księgi liturgicznej (w Kościele Zachodnim - kancjonał). Nazwa pochodzi od zawartych w niej tekstów liturgicznych wg ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji (scs - głasy). Księga zawiera materiał liturgiczny w postaci kanonów, kantyków, stichir, itp. przeznaczonych dla nabożeństw w ciągu tygodnia typu jutrznia, nieszpory, kompleta, nokturn, podzielony na osiem tonów powtarzających się co osiem tygodni. Oktoich ułożony został przez św. Jana Damasceńskiego (VIII w.), św. Józefa Hymnografa i Teofana (IX w.). Nabożeństwa wg Oktoichu odprawiane są od drugiej niedzieli po święcie Zesłania Ducha Św., do niedzieli o Faryzeuszu i Celniku, czyli niedziel przygotowujących do Wielkiego Postu, kiedy to Oktoich zostaje zastąpiony Triodionem Postnym, a następnie Triodionem Kwietnym (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Św.).
SSP011

Opis

Wydawca
Studio S Production (PL)
Kompozytor
Anonim IX-XX w.
Artysta
Chór Męski OKTOICH
Nazwa
Błogosławiony Jesteś Panie - Hymny Kościoła Prawosławnego IX-XX w.
Instrument
vocals
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.