Małgorzata Sarbak: J.S. Bach: Partity Klawesynowe [3CD]
89,99 zł
Brutto
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
opis:
Opis wydawcy:
Debiutancki, trzypłytowy album młodej klawesynistki, Małgorzaty Sarbak, która nagrała komplet Partit klawesynowych Jana Sebastiana Bacha, 17 czerwca ukaże się nakładem Lado ABC we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA).
Komplet Partit klawesynowych Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Małgorzaty Sarbak, klawesynistki i pedagog młodego pokolenia, wyda warszawskie Lado ABC przy wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Będzie to pierwsze polskie kompletne wydanie Partit wykonanych na klawesynie. Premierę płyty zaplanowano na 17 czerwca, zaś premierę koncertową na 26 czerwca.
„Partity klawesynowe“ Jana Sebastiana Bacha to kunsztowny zbiór afektów ubranych w tańce, lamenty i popisy - zwiewne menuety, namiętne sarabandy, skoczne gigi i przekorne couranty. Wszystkie poukładane, bez przypadku i błędu w wyliczeniach, bo Bach był też naukowcem. Wszystkie rewolucyjne, wyznaczające nową jakość, bo Bach był też wynalazcą.- mówi Małgorzata Sarbak.
Bach skomponował Partity na przestrzeni kilku lat, uszeregował według tonacyjnego klucza i wydał jako Clavier Übung. Opus I powstał w 1731 roku w Lipsku, gdzie był kantorem u św. Tomasza. Tam właśnie co niedzielę komponował kantaty i animował życie kulturalne, koncertując z prowadzonym przez siebie Collegium Musicum w kawiarni Zimmermanna. Tam też słuchacze cotygodniowych koncertów mieli szczęście podziwiać Partity w wykonaniu samego autora.
Partity klawesynowe Bacha w wykonaniu Małgorzaty Sarbak zarejestrowane zostały w niewielkim kościółku w podwarszawskich Urlach. Wyjątkowa akustyka tego miejsca pozwoliła na uzyskanie nagrania przejrzystego, bogatego w niuanse i detale, charakteryzującego się jednak wyczuwalnym dystansem.
Partity, będące poważnym wyzwaniem dla każdego klawesynisty, to muzyczny traktat podsumowujący osiągnięcia Bacha w dziedzinie formy suitowej. Niezwykle wymagające, różnorodne i nade wszystko nowatorskie, zostały wydane przez samego kompozytora
i oznaczone jako opus 1 - pierwsze wydane dzieło. Ich ukazanie się w 1731 roku, jako pierwsza część cyklu Clavier Übung, wywołało sensację w świecie muzycznym. Nikolaus Forkel (pierwszy biograf Bacha) opisywał je następująco: Nigdy dotąd nie widziano i nie słyszano tak znakomitych kompozycji klawesynowch. I każdy, kto nauczył się dobrze kilku takich utworów, mógł z ich pomocą zrobić w świecie karierę.
Małgorzata Sarbak, klawesynistka, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina, studiowała również w Bostonie (New England Conservatory, J. Gibbons). Uczestniczyła w rozmaitych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich muzyków, jak H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. van Delft, R. Hill, W. Kłosiewicz. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, które wytypowało ją do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie EBU „New Talent” 2005 w Bratysławie. Jako solistka koncertowała i nagrywała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Morphing Chamber Orchestra (współpraca z Andreasem Schollem) podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą (m.in. Nantes, Bilbao, Tokio, Berlin). Oprócz typowego dla klawesynu repertuaru z XVII i XVIII wieku interpretuje również dzieła klawesynowej muzyki współczesnej. W 2010 roku dokonała światowej prapremiery utworu Pawła Szymańskiego na klawesyn solo “Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski”. Tworzy rówież muzykę do spektakli teatralnych i pracuje podczas Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie. Uwielbia koncertować także w miejscach nietypowych dla muzyki klasycznej, docierając w ten sposób do zupełnie innej publiczności i przekonując ją jednocześnie, że muzyka ta nie musi być poważna i nudna.
LADOC20
Opis
- Wydawca
- LADO ABC (PL)
- Artysta
- Małgorzata Sarbak
- Nazwa
- J.S. Bach
- Instrument
- klawesyn
- Zawiera
- 3CD
chat
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.