search

Heitor Villa-Lobos: Melodia Sentimental, Five Preludes for guitar solo, Concerto for guitar and orchestra

81,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Gitarowa
premiera polska:
2013-02-08
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

Najnowsza płyta Krzysztofa Meisingera nagrana wspólnie ze znakomitym dyrygentem Jose Maria Florencio i jedną z najlepszych orkiestr świata - Academy of St Martin in the Fields. Nagranie zostało zrealizowane w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie. Płyta jest w całości poświęcona muzyce Heitora Villi-Lobosa i nosi tytuł "Melodia Sentimental".

Grammophone
Krzysztof Meisinger jest bez wątpienia świetnym wykonawcą, dysponującym ciepłym dźwiękiem i techniką godną pozazdroszczenia. Sposób w jaki gra Preludia jest aktem miłości zatopionym w zmysłowości. (...) Koncert gitarowy nie jest najlepszym utworem Villi-Lobosa, ale Meisinger z ASMF robi dla tego utworu tyle dobrego co żaden inny wykonawca jakich pamiętam od czasu, no cóż, Romero i ASMF!

The Listener, Berlin
Z ręką na sercu: Kiedy mieliście Państwo możliwość usłyszeć wielką indywidualność i niepowtarzalnego artystę, gdy udaliście się na poszukiwanie nowych talentów po raz ostatni? Mi się udało, znalazłem i trzeba tutaj dodać, że nie pojawiają się słowa "jeśli pominąć to... że...". Ponawiam zatem pytanie: ile to trwało? Tydzień, rok, wiele lat?
Napotykając tak niesamowitego artystę tylko raz, staje się oczywiste, jak rzadko to rzeczywiście ma miejsce. Tak się stało podaczas mojego pierwszego zetknięcia się z polskim gitarzystą klasycznym Krzysztofem Meisingerem. Osobiście, chciałbym powiedzieć, że przez dekadę nie słyszałem tak wyrazistej i przekonującej muzycznej osobowości. Jego styl gry na gitarze jest wyjątkowy! Dysponując bezgranicznymi możliwościami dynamicznymi, Meisinger może w najkrótszym czasie od niesamowicie miękkiego, wręcz eterycznie brzmiącego dźwięku przejść w genialny wzlot energetyczny. Chciałbym tutaj dodać, że prawie nigdy nie słyszałem, aby było to tak różnorodne i przekonujące u jakiegokolwiek innego gitarzysty koncertowego.
Po wysłuchaniu sztuki Krzysztofa Meisingera, mamy wrażenie, że został otwarty przed nami zupełnie nowy świat dźwięku. Może to być spowodowane po prostu tym, że nie wywodzi się on ze szkoły hiszpańskiej czy latynoamerykańskiej. Meisinger jest Polakiem. Może ma tak fascynującą i wyzwoloną indywidualność? Czy czasem nie pojawiają się w jego grze elementy które powstały pod wpływem wielkich nazwisk ze świata gitary rockowej? Czy momentami jego musujący, niefrasobliwy i szeroko brzmiący styl nie przypomina uderzająco sztuki gitarzystów takich jak David Gilmour, Snowy White czy Eric Clapton? Fascynująca mieszanka!
Czasem można szybko zadać pytanie, czy to rzeczywiście "poprawne", skoro jest to jedna rewolucyjna indywidualność która na nowo interpretuje muzykę i jest przekonana o tym, że jest to dobra droga, mimo iż radykalnie różna od innych: to jest po prostu tak piękne i atrakcyjne, że nie można inaczej niż bezkompromisowo poddać się dźwiękowi Meisingera.
Pięć Preludiów na gitarę solo Heitora Villi-Lobosa jest nie tylko cyklem otwierającym album wydawnictwa Fuga Libera, ale także prezentuje on wyjatkowe umiejętności Meisingera. Co się tutaj dzieje z dynamiką! WOW! W następującym po nich Koncercie gitarowym Villi-Lobosa granym wspólnie z Academy z St. Martin-in-the-Fields Meisinger znalazł doskonałego partnera muzycznego w postaci Maestro Jose Marii Florencio, który z wielką kulturą, znakomicie i wyraźnie dostosował grę orkiestry do fascynującego dźwięku solisty.
Ta płyta to coś specjalnego i pojawi się na pewno w grudniu na naszej krótkiej liście "Płyty Roku". Od wieków nie słyszałem tak fascynujących indywidualności jak Krzysztof Meisinger i mam nadzieję, że na tego wyjątkowego gitarzystę czeka światowa kariera, a świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje!
Dźwięk został zrealizowany przez Arne Aklesberga, który przy okazji wielu nagrań jest chwalony na całym świecie. Akselberg, który pracował m.in. dla Da Capo i EMI jest jednym z najlepszych reżyserów dźwięku naszych czasów - i tutaj po raz kolejny to udowodnił.
Wniosek: nie mogło być lepszej płyty – nawet w kwestii rejestracji dźwięku!

ResMusica, Paris
Heitor Villa-Lobos: oryginalne dzieło, uniwersalne przesłanie? Taka koncepcja muzyki absolutnie niekonwencjonalna i odmienna, zasługuje na podkreślenie. Dzieło pięknie wydane i ilustrowane w nagraniu zrealizowanym przez wytwórnię Fuga Libera.
Przede wszystkim należy podkreślić, że interpretacja Pięciu preludiów na gitarę solo (1940) jest jednym z najlepszych wykonań w historii.
Krzysztof Meisinger wydobywa wspaniałą interpretacją całą doskonałość dzieła.
Gra, jasna i czysta, analityczna, dotyk, rzadko spotykana precyzja, sam odbiór dźwięków delikatnie rozbrzmiewających, wypełniających całą przestrzeń przyczynia się do wzmocnienia percepcji ponad dotychczasowe poznanie.
Wykonanie Anders Miolin dla BIS (Records) w 1991 roku otrzymało podobne recenzje, ale nawet początkujący słuchacz rozpozna różnicę interpretacji w pierwszych dwóch Preludiach.
Meisinger potwierdza swój sukces interpretacyjny w Koncercie na gitarę i orkiestrę (1951), co czyni, że ten jeden z mniej popularnych do tej pory utworów Villi-Lobosa trafia do międzynarodowego repertuaru.
Gra solisty jest genialna z wyrafinowanym wsparciem Academy St Martin in the Fields, długo prowadzonej przez Sir Neuville Marriner, którą poprowadził José Maria Florencio, (urodzony w Brazylii) dyrygent związany z Polską, tak jak solista.
Ostatni punkt programu, Melodia Sentimental (1953), pojawia się jako aranżacja na gitarę, skrzypce i orkiestrę, gdzie ponownie błyszczy brzmienie wielkich muzyków. Melodia Sentimental jest częścią suity orkiestrowej Floresta do Amazonas (1958).
Talent Krzysztofa Meisinger z pewnością sprawi, że każdego roku twórczość Brazylijczyka Heitor’a Villa-Lobosa będzie miała szersze grono wielbicieli.

Karknet, Amsterdam
Nawet jeśli sentymentalizm nie jest już modny, rzadko udaje nam się słyszeć tak przejmujące i gorące nagrania gitarowe. To wszystko dzięki talentowi młodego polskiego gitarzysty Krzysztofa Meisingera i słynnej orkiestrze Academy St Martin in the Fields. Płyta zaczyna się od pięciu preludiów na gitarę solo, wyjątkowych arcydzieł pełnych wigoru i ciszy, które Heitor Villa-Lobos napisał w roku 1940. Następnie słyszymy wyjątkowy koncert na gitarę i orkiestrę z 1952 roku. Instrument solisty śpiewa ukazując zmysł kompozytora który odnalazł drzemiącą w gitarze siłę jako w instrumencie koncertowym.
Album kończy się zgrabną interpretacją utworu "Melodia Sentimental" tu w opracowaniu na gitarę, skrzypce i orkiestrę.
Płyta ukazuje nam różne aspekty gry na gitarze często bardzo skomplikowane. Jednocześnie należy dodać, że ta muzyka jest ogromnym wyzwaniem, chyba że wykonawca jest niezwykle utalentowany. I na szczęście Krzysztof Meisinger taki jest. Wyróżnia się jako solista i w żadnym przypadku nie gubi się jego idea w dialogu z dużą orkiestrę. W skrócie, wykonanie charakteryzuje się wyrafinowaną i zrównoważoną interpretacją.
Spontaniczność emanuje z każdego dźwięku i nas zachwyca. Młody Meisinger podąża za kompozytorem i zawiera jego idee w tym nagraniu w którym wielobarwna muzyka Villi-Lobosa jawi się niczym powitalna rewia magicznych fajerwerków na otwartym niebie po zmierzchu.

Verlgaelen, Amsterdam
Oto debiutancki album w wytwórni Fuga Libera urodzonego w Polsce gitarzysty Krzysztofa Meisingera który zawiera wybór wyjątkowych utworów na gitarę Heitora Villi-Lobosa. Pięć preludiów i Melodia Sentimental ilustrują barwny świat muzyki tego kompozytora. A tymczasem jego koncert na gitarę i orkiestrę, powstał na zamówienie wielkiego Andresa Segovii.
Gra Krzysztofa Meisingera jest doskonała, spontaniczna i pełna temperamentu.
Płyta zawiera m.in. Koncert wykonany ze znaną Academy of St Martin in the Fields, tutaj prowadzoną przez urodzonego w Brazylii Jose Maria Florêncio. Orkiestra gra doskonale i znakomicie zgrywa się z solistą. Balans brzmieniowy jest idealny, a Krzysztof Meisinger jest charakterystycznym solistą, doskonale prezentującym kolory i nastroje tej muzyki.
Tęskna "Melodia Sentimental", miły bonus na płycie, tutaj w aranżacji Bernarda Chmielarza na gitarę, skrzypce i orkiestrę, wydaje się pochodzić prosto ze ścieżki dźwiękowej z filmu Pedro Almodovara.

KlassiekenZaken, Brussel
Villa-Lobos w nie tylko ukazał nowy gitarowy świat, ale on również wzbogacił ten instrument nieznanymi dotychczas technikami. Tak bardzo nieznanymi, że Segovia miał trudności z wykonaniem zwłaszcza etiud i koncertu gitarowego. Obecnie te kompozycje należą do standardowego repertuaru gitarzystów i są często nagrywane. Wybitny polski gitarzysta Krzysztof Meisinger teraz przedstawia swą własną interpretację jego dzieł. Ukazuje swój geniusz przy wsparciu wspaniałej Academy St Martin in the Fields. Jego wybór utworów jest niezwykły, a jego wirtuozowska interpretacja jest aktem miłości. Co więcej, zachwyca mniej znany utwór, równie piękny co krótki "Melodia Sentimental", przeznaczony na gitarę, skrzypce i orkiestrę i mam nadzieję, że będzie należał do tych najczęściej granych utworów Villi-Lobosa.

Pizzicato, Luxemburg
Właściwości muzyki Lobosa Krzysztof Meisinger bardzo pięknie oddaje zarówno w Preludiach jak i w Koncercie oraz w Melodii Sentimental. Zawsze olśniewa sentymentalizmem, który osnuty jest w subtelne odcienie impresjonizmu. Tchnął w tą muzyką nowe życie i wzniósł na piedestał, wspierany przez Academy of St Martin in the Fields, która nie tylko kładzie nacisk na warstwę rytmiczną, ale także skrupulatnie dba o przejrzystość brzmienia.
Editor's info:
The young Polish musician Krzysztof Meisinger (b. 1984) is one of the most fascinating and charismatic guitarists of his generation. With the legendary Academy of St Martin in the Fields under the direction of the Brazilian conductor José Maria Florêncio, he has recorded the famous Guitar Concerto of Heitor Villa-Lobos. In this work of 1951, Villa-Lobos paid eloquent homage to the guitar’s qualities as a concert instrument. The recording also includes the Five Preludes for solo guitar, and an arrangement of Melodia Sentimental for guitar, violin, and string orchestra. This programme – recorded at Abbey Road Studios in London! – ideally displays the flexibility of a young soloist ready to conquer the world with his bewitching playing.

muzycy:
Krzysztof Meisinger - gitara
Andrew Haveron - skrzypce (9)
Academy of St Martin in the Fields
Jose Maria Florencio - dyrygent

Producent - Kazimiera Meisinger
Reżyser nagrania - Arne Akselberg
Asystent reżysera - John Barrett and Seb Truman
Montaż - Ewa Tublewicz-Guziołek
Projekt graficzny - Semafor

utwory:
Heitor Villa-Lobos: Five Preludes for guitar solo, W419
1. Prelude No. 1 in E minor. Lyric melody - Homage to the Brazilian sertanejo
2. Prelude No. 2 in E major. Capadocia and capoeira melody - Homage to the carioca Hustler
3. Prelude No. 3 in A minor. Homage to Bach
4. Prelude No. 4 in E minor. Homage to the Brazilian Indian
5. Prelude No. 5 in D major. Homage to social life - To the young teenagers who frequent Rio's concerts and theatres

Heitor Villa-Lobos: Concerto for guitar and orchestra, W502
6. Allegro preciso
7. Andantino e andante: cadenza
8. Allegretto non troppo
9. Melodia Sentimental, W555

total time - 50:32
wydano: 2013
more info: www.fugalibera.com
more info2: www.meisinger.pl

FUG599

Opis

Wydawca
Fuga Libera (B)
Kompozytor
Heitor Villa-Lobos [1887-1959]
Artysta
Krzysztof Meisinger / Academy of St Martin in the Fields / José Maria Florencio
Nazwa
Heitor Villa-Lobos
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.