search

Alfons Szczerbiński: Piano Works

42,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Romantyczna
premiera polska:
2012-10-11
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Po raz pierwszy na płycie komplet utworów fortepianowych zapomnianego kompozytora Alfonsa Szczerbińskiego (1858-1895), polskiego pianisty i kompozytora.

Alfons Szczerbiński
urodził się 2 kwietnia 1858 r. w Gostyniu. Był synem Franciszka, starszego sekretarza w miejscowym sądzie, i Julii z Kostrzewskich. Wczesną młodość spędził w Śremie, uczęszczając od 1870 roku do tamtejszego Gimnazjum. Pierwszym nauczycielem muzyki Alfonsa był prawdopodobnie organista o nazwisku Kraszkiewicz. Nauka trwała tylko pół roku, jednak już wtedy chłopiec objawiał talent twórczy. Mając siedem lat spisywał swoje pierwsze pomysły i z tych czasów pochodzi jedna z jego dziecięcych kompozycji pod tytułem „Fantazja”.

Zamiłowanie do muzyki w rodzinie i otoczenie, w którym wyrastał, wpłynęły pozytywnie na jego rozwój intelektualny. Jako gimnazjalista brał czynny udział w życiu muzycznym miasta, grając publicznie na organach i występując w roli akompaniatora na koncertach szkolnych. Ze względu na słabe zdrowie chłopca rodzice nie zezwolili mu jednak na dalszą edukację poza Śremem.

Dopiero po śmierci ojca w roku 1877 oraz po ukończeniu gimnazjum, Alfons mógł wyjechać na studia do Berlina. Niestety, ze względu na brak środków, naukę w konserwatorium przerwał po dwóch latach. Mając niespełna 22 lata, w 1880 roku, z powodzeniem zdał egzamin do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przed wysoką komisją, z dyrektorem Joachimem na czele, grał swoje własne kompozycje. W dowód uznania za znakomite wykonanie transponowanych w różnych tonacjach Fug z dzieła Johanna Sebastiana Bacha „Das Wohltemperierte Klavier”, komisja przyznała młodemu adeptowi sztuki stypendium w podwójnej wysokości, wróżąc mu przyszłość drugiego Beethovena.

Studia kompozytorskie Szczerbiński odbywał pod kierunkiem dwóch wybitnych wówczas nauczycieli, Edwarda Grella i Waldemara Bargiela. W roku 1883 uzyskał absolutorium.
Po powrocie do kraju podjął pracę jako nauczyciel muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu pod Radomiem. W tym pracowitym dla Szczerbińskiego okresie powstało wiele kompozycji: sonaty, dzieła kameralne, pieśni na głos i fortepian. Często też odwiedzał dom rodzinny w Śremie, dając przy okazji koncerty.
W 1893 roku wyjechał do Krakowa z myślą o podjęciu pracy nauczyciela muzyki dzieci z rodzin arystokratycznych. Uczniów miał wielu, jednak jego ambicje pianisty i kompozytora nie zostały nadal zaspokojone. Po odrzuceniu prośby o posadę w Konserwatorium Krakowskim, w obliczu narastających kłopotów finansowych Szczerbiński coraz częściej myślał o poświęceniu się całkowicie służbie Bożej. Przeor oo. redemptorystów – ojciec Łubieński kilkakrotnie namawiał go do przyjęcia ślubów zakonnych. Decydująca rozmowa miała się odbyć w Starym Sączu. Niestety, podczas pobytu w tamtejszym hotelu Szczerbiński uległ zaczadzeniu. Z pomocą przyszła mu jego siostra, która ciężko chorego Alfonsa zabrała do Śremu. Tam, nie odzyskawszy już zdrowia, Alfons Szczerbiński zmarł 25 marca 1895 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Christophe Alvarez urodził się we Francji w 1987 roku. Studia gry na fortepianie ukończył z wyróżnieniem w Conservatoire de Nice w Nicei.Następnie kontynuował naukę w dziedzinie teorii, kompozycji i muzyki kameralnej. Dyplom ukończenia studiów w klasie fortepianu otrzymał również w Ecole Normale de Musque Alfred Cartod oraz dyplom wydziału muzykologii la Sorbonie w Paryżu. Brał udział w festiwalach Carre D‘ AS w Kersaint Landuvez, Chopin 1810 – 2010 w Lesznie i Musiques Au Monastere. Jego ostatnie występy na festiwalach Noce Suquet i Menton odniosły duże sukcesy i spotkały się z uznaniem krytyki. Pisano o nim: „Objawienie Festiwalu” (Aurore Busser), „wielka subtelność i lekkość” (Magazyn Scene), „Płynność, elegancja i poetycka wirtuozeria” (Nice Matin).

Christophe Alvarez występował jako solista między innymi w takich salach koncertowych jak: Grimaldi Forum w Monako, Filharmonia w Warszawie, Tivoli Concert Hall w Kopenhadze, Teatro Civico z Vercelli, czy Salle Cortot w Paryżu.

Koncertował z Poznańską Orkiestrą Kameralną, Orkiestra Nova, Orkiestrą Symfoniczną Cannes PACA i CRR Nice Symphony Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami jak Philippe Bender, Marcin Sompolinski, Marius Derewecki i Philippe Dulat.

W październiku 2010 roku podczas koncertu na Zamku w Rydzynie artysta nagrał płytę z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Pianista na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera jako pierwszy zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Alfonsa Szczerbińskiego (1858-1895), gostyńskiego pianisty i kompozytora. Sesja nagraniowa miała miejsce w styczniu 2012 roku w Pałacu Myśliwskim Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie. Christopher Alvarez jest również twórcą muzyki do kilku pełnometrażowych francuskich filmów, m. in. Dark Soul, Code of Honor i Irina.

muzycy:
Christphe Alvarez: fortepian

utwory:
1. Polonez 4:52
2. Chanson sans Paroles op.5 nr 2 4:18
3. Chanson sans Paroles d-moll 1:36
4. Chanson sans Paroles op.12 nr 1 1:53
5. Chanson sans Paroles op.12 nr 2 2:15
6. Chanson sans Paroles op.12 nr 3 3:00
7. Chanson sans Paroles op.12 nr 4 2:33
8. Valse op. 17 3:49
9. Chanso sans Paroles e-moll nr3 1:14
10. Chanson sans Paroles op.14 nr 1 1:55
11. Chanson sans Paroles op.14 nr 2 1:51
12. Chanson sans Paroles op.14 nr 3 3:50
13. Chanson sans Paroles op.14 nr 4 1:53
14. Piesn bez Slow op.16 3:20
15. Mazurka 1:14
16. Chanson sans Paroles op.5 nr 1 2:24

total time - 42:35
wydano: 7 października 2012
nagrano: Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie 4,5,6 stycznia 2012 roku
more info2: www.christophealvarez.fr
2922335

Opis

Wydawca
S.M.M.Œ. im. J. Zeidlera
Kompozytor
Alfons Szczerbiński [1858-1895]
Artysta
Christphe Alvarez
Nazwa
Alfons Szczerbiński
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.