search

Lautari: Vol.67 - live 2014

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Opis wydawcy:
Na podstawie życia, muzyki, tańców, zwyczajów, guseł, zabaw, mowy ludu z dawnej guberni Kaliskiej przedstawił zespół
LAUTARI
Wydanie I z rycinami Anny Kaźmierak i Bereniki Kowalskiej
Muzykę zarejestrowano i wydano z pomocą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Płyta dofinansowana z Funduszu Promocyjnego Związku Artystów Wykonawców STOART
Poznań – Łódź – Lublin 2015

Inspiracją dla powstania nowego programu Lautari był Oskar Kolberg oraz przekaz, idee i zbiory zawarte w dziele jego życia „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Dziś, tak jak w czasach gdy działał Kolberg, aktualne są pytania o rolę muzyki tradycyjnej w polskiej kulturze narodowej,o możliwość jej funkcjonowania i oddziaływania - niegdyś w europejskich salonach, dziś na światowym rynku world music. Lautari zajmuje się w swej twórczości dziedzictwem tradycyjnej muzyki, a jednocześnie korzysta ze współczesnych brzmień. „Vol.67” nawiązuje do idei tomu 67 dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej.

Płyta zawiera motywy tradycyjne zapisane przez Kolberga (t. 23, „Kaliskie”), jak również nagrania archiwalne oraz własne nagrania terenowe. Cały repertuar pochodzi z okolic Sieradza i Kalisza.

Do dzieła Kolberga podchodzimy sprawdzając je i konfrontując ze znanymi nam dzisiaj możliwościami praktykowania i transmisji muzyki źródłowej. Intencją naszą jest by dawna muzyka, nie tracąc niczego ze swych podstawowych sensów: użyteczności, obrzędowości, magii – była równocześnie naszą aktualną wypowiedzią.
LAUTARI


Vol. 67 to projekt zespołu Lautari, który powraca do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. To pierwszy, w pełni poświęcony polskiej muzyce program grupy, po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę wcześniejszych Azaran i Muzica Lautareasca Nova, zwieńczonych płytami. Premierowe wykonanie odbyło się w ramach festiwalu Kolory Polski, organizowanego przez Filharmonię Łódzką, która jest też współproducentem projektu.?
?Projekt Vol.67 swoją ideą oraz nazwą nawiązuje do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznychOskara Kolberga - Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Tom 67 dzieł zebranych Kolberga zawiera opracowania fortepianowe muzyki ludowej.
Dziś, tak jak w czasach gdy O. Kolberg budował swoje dzieło, aktualne są pytania o rolę muzyki tradycyjnej w polskiej kulturze narodowej, o możliwość jej funkcjonowania - niegdyś w europejskich salonach, dziś na światowym rynku world music.
Jesteśmy muzykami od wielu lat zaangażowanymi w przywracanie świetności polskiej muzyki tradycyjnej. Robiąc to sięgamy do różnych środków, grywamy „in crudo”, do tańca, tak jak nasi wiejscy mistrzowie, a czasem bierzemy udział w awangardowych projektach artystycznych.
Grywaliśmy w wiejskich remizach, klubach jazzowych i wielkich salach koncertowych w Polsce i na świecie. W tej przygodzie niejednokrotnie przyszło nam sięgać do zbiorów Oskara Kolberga.
Oprócz wielkiej ilości zapisanych melodii, fascynujące u Kolberga jest to, jak szeroki kontekst kulturowy dla owej muzyki nakreśla.
Zawarte w każdym z tomów wiadomości geograficzne, gwarowe, zwyczajowe, wierzeniowe, umiejscowienie konkretnych utworów w kalendarzu obrzędowym pozwalają dziś dobrze zapoznać się z tą dawną kulturą muzyczną i nasycić nasze dzisiejsze interpretacje emocjami i wyobraźnią tamtego czasu.
Mając na uwadze jak ubogi i nieadekwatny dla wiejskiego wykonawstwa jest zapis muzyczny posiłkujemy się własną praktyką, zdobywaną w pracy terenowej, w nauce, graniu i byciu z wiejskimi muzykantami.
Nie inspirujemy się opracowaniami Kolberga, co innego jest tu ważne.
Ważne jest to, że zarówno w jego czasach jak i dziś potrzebny jest dialog z tradycją, potrzebne i aktualne są pytania o możliwość utożsamienia się z tą częścią naszej kultury, pytania o jakość tej muzyki, jej głębię i złożoność, bogactwo w pozornej prostocie, o to czy jej nie spłycamy, czy potrafimy kompetentnie ją kontynuować.
Wiemy, że nasze odpowiedzi będą ułomne tak jak niedoskonałe i krytykowane były opracowania Kolberga, mimo to widzimy sens, mamy potrzebę i determinację by mierzyć się z tym tematem wciąż na nowo, by napisać swój tom – Ludu, jego zwyczajów, guseł, mowy, zabaw, pieśni i tańców....


MACIEJ FILIPCZUK
Skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzyk grający w formie in crudo, do tańca (Dom Tańca. Poznań, Maciej Filipczuk i goście weselni) oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną, m.in. Lautari, Transkapela, Hałas Trio, Niewte.
Współpracował m.in. z: Andrzejem Bauerem, Cezarym Duchnowskim, Marcinem Pospieszalskim, Kubą Sucharem, Shlomo Barem, Kobym Israelite, zespołami Phonos ek Mechanes, Soundcheck, Zakariya, Małe Instrumenty, kapela Braci Dziobaków.
Współpracował z Teatrami: Pieśń Kozła, Teatrem Narodowym, Teatrem Studio.
Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i "Arche Vivum".

JACEK HAŁAS
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant (akordeon, lira korbowa, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, niespokojny duch. Współtwórca interesujących formacji muzycznych (Kapela Hałasów, Reportaż, Bractwo Ubogich, Ket Jo Barat, Muzykanci, Lautari, Kwartet Wiejski, Schola Węgajty), uczestnik międzynarodowych projektów artystycznych, teatralnych oraz filmowych (z A3Teatr, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Cinema, Dom Tańca, Tikkun, Azaran, Xięga, Vandrelyst, Nomadzi Kultury). Założyciel Domu Tańca Poznań oraz Domu Tańca Szczecin.
Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym i wirowym, muzyką tradycyjną Europy wschodniej, działalnością warsztatową i edukacyjną.
Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej. Tworzy muzykę dla teatru i filmu.
http://www.halas.art.pl/

MICHAŁ ŻAK
Michał Żak - instrumentalista, kompozytor, producent. Gra na instrumentach dętych (flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje). Od dekady zajmuje się muzyką polskiej wsi, praktykując u ludowych muzykantów i tworząc żywe sytuacje. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych oraz prowadzi działalność edukacyjną. Występował na najważniejszych scenach muzycznych i festiwalach w kraju i za granicą.
Laureat nagród w dziedzinie fonografii i kreacji scenicznej. Współtworzy: Janusz Prusinowski Kompania, Lautari, Indialucia, zespół Adama Struga, Tęgie Chłopy. Współproducent płyt "Adieu" Adama Struga i "Azaran" Lautari, nagrodzonych przez Polskie Radio, a także producent płyty "Wild Music From the Heart of Poland" - kompilacji muzyki tradycyjnej przygotowanej na WOMEX 2013.
Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Arturem Dutkiewiczem, Grażyną Auguścik, Yair Dalalem, oraz Polskim Radiem, Teatrem Narodowym, Instytutem Adama Mickiewicza, Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, Filharmonią Łódzką.
www.michalzak.pl

MARCIN POSPIESZALSKI
Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer.Współpracował między innymi z zespołami: Armia, Tie Break, Young Power, SBB, Soyka Yanina & Kompania, 2Tm2,3, Deus Meus,Arka Noego, Lidią Pospieszalską, New Life' m. Muzycy z którymi grał to cała plejada znanych nazwisk m. in. najwybitniejsi polscy jazzmani : Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, a także amerykańskie sławy jazzu ( Lenny White, Randy Brecker, Jim Beard, Alphonso Muzon, gitarzyści - Hiram Bullock i Frank Gambale -z tym ostatnim płyta "Absolutely live"). W dorobku dziesiątki płyt nagranych jako basista, aranżer i producent muzyczny. Producent muzyczny płyt takich artystów jak Anna Maria Jopek, Raz, Dwa trzy, Mieczysław Szcześniak. laureat 4 Fryderyków w kategorii "producent muzyczny". Autor muzyki do wielu filmów m.in. "Demony wojny wg Goi","Prawo ojca"( za te dwa filmy nominowany do nagrody Polskie Orły") , "Historia Kowalskich. Interesuje się polską muzyką źródłową. 3 razy przewodniczący jury konkursu Polskiego Radia "Nowa Tradycja”.

9788394251208

Opis

Wydawca
Wodzirej (PL)
Artysta
Lautari
Nazwa
Vol.67 - live 2014
Instrument
violin
Zawiera
Ksišżka + CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.