search

Julien Gracq: Brzegi Syrtów (przekład Adam Wodnicki) [Książka]

60,00 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Kategoria: Eseje, Rozmowy, Biografie

Julien Gracq, właściwie Louis Poirier (1910–2007) – pisarz francuski. Studia ukończył w École normale supérieur w Paryżu. W czasie wojny, po klęsce Francji, był internowany na Śląsku.
W swojej twórczości posługiwał się pseudonimem. Jako pisarz zadebiutował w 1938 roku powieścią Au château d’Argol (W zamku Argol). Książka niezauważona przez krytykę, została sprzedana w ilości 150 egzemplarzy. Sławę przyniosła mu powieść Le Rivage des Syrtes (Brzegi Syrtów), za którą otrzymał nagrodę Goncourtów. Nagrody nie przyjął. Nie przyjął też nigdy innej nagrody ani żadnego z przyznanych mu wysokich odznaczeń. Przez całe życie pozostał samotnikiem, unikając kontaktów z prasą i jakiegokolwiek angażowania się w życie literackie. Wspólna wielu utworom pisarza jest mroczna, tajemnicza atmosfera i bohaterowie, wyjęci spod władzy czasu, trwający w jakiejś nieokreślonej przestrzeni.

W co wierzyć – pyta autor – gdy człowiek stając twarzą w twarz z losem staje się mimowolnym narzędziem nieuchronnej zagłady tego, czym jest i co kocha? To podstawowy wątek wielkich mitów ludzkości, zbudowanych z nadziei, tęsknoty i trwogi spełnienia. Wpisują się w nie także Brzegi Syrtów – jedno z najważniejszych dzieł literackich XX wieku.
Brzegi Syrtów są powieścią o powtarzalności historycznych cykli: można w niej odczytać echa upadku Cesarstwa Rzymskiego, czy zmierzchu Republiki Weneckiej. Ale to także powieść o granicach możliwości człowieka w oddziaływaniu na bieg przeznaczeń.

9788389129918

Opis

Wydawca
Austeria (PL)
Artysta
Julien Gracq
Nazwa
Julien Gracq
Zawiera
book / ksišżka
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.