Mare Nostrum II

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2016-02-26
kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

longplayrecenzje.blox.pl:
Kiedy w 2007 roku sardyński trębacz Paolo Fresu, francuski akordeonista Richard Galliano i szwedzki pianista Jan Lundgren nakładem wytwórni ACT opublikowali album zatytułowany "Mare Nostrum", zarówno krytycy jak odbiorcy uznali go za płytę zjawiskową. To muzyka w wyjątkowo liryczny sposób łącząca tradycje kultur każdego z instrumentalistów, a zarazem jawiąca się jako rodzaj ponadczasowego dźwiękowego piękna.
Trudno uwierzyć, iż po sześciu latach doczekaliśmy się kontynuacji tego zjawiska pod postacią albumu w niczym nie ustępującemu poprzednikowi, a wręcz odkrywającemu kolejne niuanse zaklęte w potencjale tego składu.

Od czasu wydania "Mare Nostrum" trio zagrało ponad 150 koncertów w 20 krajach, każdorazowo zachwycając zgromadzonych słuchaczy wyjątkowością muzyki wygenerowanej dzięki niespotykanej symbiozie łączącej tych troje artystów.
Każdy z muzyków tworzących projekt legitymuje się ogromnym dorobkiem artystycznym, wynikającym z wszechstronności i muzycznego otwarcia na rozmaite nurty. Paolo Fresu jest artystą szeroko zaangażowanym zarówno w zakresie muzyki filmowej i teatralnej, jak i biorącym udział w projektach takich wykonawców jak choćby Nguyen Le, Ralph Towner, Uri Caine i Omar Sosa. Richard Galliano niemal niezauważalnie balansuje pomiędzy jazzem a muzyką klasyczną czego dowodem są choćby koncerty jakich świadkami byliśmy także w Polsce podczas występów z zespołem Sinfonietta Cracovia czy gitarzystą Rafałem Kuropaczewskim oraz Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego (patrz: 14.08.2015). Jan Ludgren z kolei jest jednym z najczęściej zapraszanych pianistów przez rozmaitych artystów w ostatnim czasie słyszeć go mogliśmy m.in. na albumach Wolfganga Haffnera "Kind of Cool" (2015) i wydanej miesiąc wcześniej niż omawiany w tym miejscu album: "some other time" (2016) Nilsa Landgrena.
Ci trzej wybitni i wszechstronni artyści ponownie stworzyli album wypełniony muzyką piękną, przejmującą i odwołującą się do rozmaitych uczuć. Tęsknota, żal, smutek, ale też nadzieja i radość, a wszystko to podane w ujmującej delikatnością subtelnej formie. Dźwiękowe kreacje każdego z instrumentalistów zachwycają zarówno podczas indywidualnych partii jak i tworząc rodzaj jednego, kojącego zmysły muzycznego organizmu. Grający na akordeonie i mu pochodnych: bandoneonie i accordinie, Richard Galliano doskonale reaguje na trąbkę bądź flugelhorn Paolo Fresu. Dla wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju Jana Lundgrena z kolei, wyrażenie się poprzez klawisze fortepianu zdaje się być jedyną właściwą formą doskonałego bytu.
Poszczególne kompozycje czarują podczas całych 55 minut, mimo iż nie połączone z sobą jako całość, to jednak kreujące wespół rodzaj jednej muzycznej opowieści. Zacierają się tym samym w świadomości słuchacza kilkusekundowe przerwy pomiędzy utworami, robiące raczej wrażenie oddechu przed kolejnym wątkiem opowieści. Niemal niedostrzegalnie pomiędzy utworami skomponowanymi przez troje wykonawców przechodzimy przez wplecioną w całość instrumentalną transkrypcję świeckiej pieśni ludowej "Kristallen den fina som solen mand skina" oraz utwory Erika Satie ("Gnossienne No. 1") i Claudio Monteverdiego: "Si dolce il tormento", które wieńczy całość.

Wyjątkowo szeroki uśmiech pojawia się w trakcie swawolnego tematu Jana Lundgrena: "Leklat", zdominowanego pierwszą linią melodyczną trąbki Paolo Fresu ujmującą swą barwną tonacją .
Słuchając nowej płyty stworzonej przez tych troje wszechstronnych artystów, odnosimy wrażenie iż tak jak dla nas słuchaczy i odbiorców dzieła tak i dla jego twórców, "Mare Nostrum" jest swego rodzaju przystanią oferującą bezpieczeństwo i oparcie. Miejmy nadzieję iż za jakiś czas dane nam będzie ponownie spotkać się w owej muzycznej opoce z Paolo Fresu, Richardem Galliano i Janem Lundgrenem.
autor: Robert Ratajczak

“Mare Nostrum II” jest dostępna na dwóch nośnikach:
CD w cenie 58,99 zł
Vinyl 2LP w cenie 99,99 zł
Editor's info:
The Long Wait is Over. Mare Nostrum presents 'The Sound of Europe'….. Part Two. Sardinian trumpeter Paolo Fresu, French accordionist Richard Galliano and Swedish pianist Jan Lundgren form the trio “Mare Nostrum”. This band forges connections between the discrete musical cultures of its three protagonists. This new CD marks the return to the studio of a European supergroup. And they're on top form.

muzycy:
Paolo Fresu: trumpet & fluegelhorn
Richard Galliano: accordion, bandoneon & accordina
Jan Lundgren: piano

utwory:
1. Apnea ( Fresu, Paolo) 05:05
2. Blue Silence ( Lundgren, Jan) 05:09
3. Aurore ( Galliano, Richard) 03:57
4. Christallen Den Fina ( trad., arr. by Lundgren, Jan) 05:49
5. Giselle ( Galliano, Richard) 05:09
6. E Varie Notti Tre Vie Notai ( Fresu, Paolo) 04:30
7. Farväl ( Lundgren, Jan) 04:47
8. Gnossienne No. 1 ( Satie, Erik, arr. by Galliano, Richard)) 04:47
9. Lili ( Galliano, Richard) 03:42
10. Leklat ( Lundgren, Jan) 04:02
11. Le Livre D’un Pere Sarde ( Fresu, Paolo) 04:11
12. Si Dolce E Il Tormento ( Monteverdi, Claudio, arr. by Fresu, Paolo) 06:11

wydano: 26.02.2016
nagrano: Recorded, mixed and mastered by Gérard de Haro at Studios La Buissonne, Pernes-les-Fontaines (France), February 23-26, 2014

more info: www.actmusic.com

ACT98122

Opis

Wydawca
ACT (DE)
Artysta
Paolo Fresu / Richard Galliano / Jan Lundgren
Nazwa
Mare Nostrum II
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.