Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska: 2014-03-07,
Wydawnicto Audiofilskiekontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis: jazzpress.plUlfa Wakeniusa większość kojarzy z jednym z ostatnich kwartetów Oscara Petersona. Dla wielu fanów jazzu to nobilitacja podobna, jak fakt udziału w którymś z nagrań Milesa Davisa. Większość tekstów o Johnie Scofieldzie, czy Kenny Garrecie, zupełnie niesłusznie zaczyna się właśnie od wspomnienia ich gry z Milesem Davisem. Tymczasem obaj zrobili już w muzyce dużo, dużo więcej.
Tymczasem fakt udziału w zespole Oscara Petersona powinien być i de facto jest dużo większym wyróżnieniem. Po pierwsze dlatego, że muzyków, którzy na dłużej niż jakieś jedno przypadkowe nagranie zaistnieli w zwykle kameralnych zespołach Oscara Petersona jest zwyczajnie mniej. Po drugie dlatego, że oprócz zdolności wolnej improwizacji i podążaniem za dźwiękami wielkiego mistrza musieli mieć jeszcze opanowany niezwykle obszerny repertuar.
Ulf Wakenius to nie jest jednak jedynie ex gitarzysta z zespołu Oscara Petersona. Grał też z Rayem Charlesem. Uczestniczył w wielu nagraniach artystów z wytwórni ACT. Ma na swoim koncie wiele albumów, w których wystąpił w roli lidera. Nie jest jedynie europejskim muzykiem. Stworzył dla wielu legendarny zespół elektryczny między innymi z saksofonistami – Billem Evansem i Bobem Bergiem, Larsem Danielssonem na kontrabasie i Jackiem DeJohnette na bębnach.
Solowe nagranie zrealizowane w całości na akustycznych gitarach to jednak wielkie wyzwanie i pomysł dość ryzykowny. W szczególności jeśli nie chce się stworzyć wirtuozerskiej płyty, którą będą zachwycać się jedynie gitarzyści zazdroszcząc, że tak nie potrafią.
Ulf Wakenius nagrał wyśmienity album. Jednorodny stylistycznie, autorski,, a jednocześnie szalenie różnorodny. W zasadzie autorski komentarz muzyka zamieszczony na płycie wyjaśnia wszystko.
Znajdziecie tu utwory z pozoru skrajnie różne. Album otwiera „Ballad for E” – kompozycja Magnusa Ostroma poświęcona pamięci Esbjorna Svenssona. Jeśli jednak oczekujecie skandynawskiej powściągliwości – posłuchajcie dalej – „Momento Magico” Ulf Wakenius napisał i zagrał dla Youn Sun Nah. To utwór, który zagrali razem na płycie „Lento”. Klimat muzyki indyjskiej brzmi w „Hindustan Blues”, a chiński w „The Dragon”. To wszystko przy pomocy prostej akustycznej gitary. Jest też utwór w klimacie z Mali – inspirowany muzyką Vieux Farki Toure. Zaraz obok znajdziecie Erika Satie i Larsa Danielssona. Jest też „Sugar Man” – modnego ostatnio w związku z filmem Sixto Rodrigueza i wspomnienie Oscara Petersona i Wesa Montgomery w postaci kompozycji „Notes For OP And Wes”.
To wszystko proste, prawdziwe, spójne zupełnie pozbawione jakiś chwytów pod publiczkę, dla ludzi oczekujących jakiś gitarowych fajerwerków. Zupełnie zdumiewające i zachwycające. Mało dziś wytwórni, które zdecydowałyby się wydać taką płytę. Choć powinien mieć ją każdy, pewnie niewielu zaryzykuje. Jednak zdecydowanie warto, a wytwórni ACT Music należą się wielkie brawa za to, że wierzy w to, że muzyka jeszcze nie umarła i że ludzie to kupią.
autor: Rafał Garszczyński
Editor's info:
The unceasing quest for those magical moments in music is what drives jazz musicians to do what they do: “I was blessed to experience such moments in my work with wonderful artists like Oscar Peterson, Herbie Hancock, Pat Metheny, Youn Sun Nah and others,“ recounts guitarist Ulf Wakenius. And that is what the new album “Momento Magico“ is all about – those rare and extraordinary moments outside the bounds of time and space that stay with you throughout an entire musical life. In recent years, Wakenius has made the biggest impact at the side of vocalist Youn Sun Nah. Not many star guitarists would voluntarily cede into the inevitable role of accompanist to the “secret queen of jazz “ (Süddeutsche Zeitung), who is not only a star in her adopted homeland France: Wakenius dedicated the title track to her and the magical moments they shared...
muzycy:
Ulf Wakenius / steel string, nylon string & bass guitar (all acoustic)
utwory:
1. Ballad For E. (Östrom, Magnus) 04:46
2. Momento Magico (Wakenius, Ulf) 04:51
3. Liberetto (Danielsson, Lars) 03:36
4. Hindustan Blues (Wakenius, Ulf) 04:16
5. Requiem For A Lost Son (Wakenius, Ulf) 03:17
6. Mali On My Mind (Wakenius, Ulf) 02:28
7. Gnossienne (Satie, Eric) 03:02
8. The Dragon (Wakenius, Ulf) 02:13
9. Esperanto (Wakenius, Ulf) 03:54
10. Preludio (Wakenius, Ulf) 01:36
11. Notes For OP and Wes. (Wakenius, Ulf / Montgomery, Wes / Johnson, Bruce) 06:13
12. Sugar Man (Rodriguez, Sixto) 02:04
13. La Mer (Trenet, Charles) 04:18
nagrano: Recorded, mixed and mastered by Lars Nilsson at Nilento Studio, Gothenburg
more info:
www.actmusic.com