search

Details in the air - Vandermark, Górczyński, Trzaska: Totaal [Vinyl 1LP 180g]

77,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-10-09
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Drugi, koncertowy album tria Details In The Air, który pojawia się w katalogu Kilogram Records.
Chicagowskiego saksofonistę i klarnecistę Mikołaj Trzaska spotkał kilkanaście lat temu i wielokrotnie od tamtej pory spotykali się muzycznie w rozmaitych konfiguracjach, współtworząc m.in. zespół Reed Trio czy międzynarodową orkiestrę Resonance. Skład nowego tria uzupełnia jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków ostatnich dwóch dekad - klarnecista Michał Górczyński.
W tym składzie trio saksofonowo-klarnetowe, wykorzystuje oryginalne brzmienia saksofonu barytonowego, klarnetu basowego i klarnetu kontrabasowego. Dzięki unikalnemu instrumentarium zespół może eksplorować inne obszary muzyki, tworzyć nową jakość w muzyce improwizowanej.
Materiał na LP „TOTAAL” został zarejestrowany podczas koncertu, który odbył się 26 listopada w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

polish-jazz.blogspot.com:
To intrygujące, dęte trio znamy już z bardzo udanej, debiutanckiej płyty "Open Containers". Ich drugie podejście zdaje się osiągać już "totaalnie" wysoki poziom. W przeciwieństwie do debiutu album bardziej uporządkowany dramaturgicznie, świetnie brzmiący i pokazujący jeszcze lepiej skomunikowanych wzajemnie muzyków. Dodatkowo mamy wrażenie, iż trio, które swą przygodę osadzało dotychczas bardziej w tradycji free jazzu, teraz coraz chętniej zapuszcza się w rejony swobodnej kameralistyki. Niewątpliwe duża w tym zasługa obytego w tego rodzaju świecie muzycznym Michała Górczyńskiego. Wskażmy najbardziej udane fragmenty "totaalnej" improwizacji (bez wątpienia w pewnym stopniu predefiniowanej).

Już samo otwarcie płyty daje szansę tezie recenzenta o rosnącym posmaku kameralistyki w improwizacjach Details In The Air. Łagodnie frazy, klarnety, saksofon i dużo powietrza pomiędzy dźwiękami. Opowieść przypomina spacer po coraz gęstszym lesie. Emocje zdają się rosnąć z każdą sekundą, a masywne klarnety pięknie śpiewają w bardzo wysokich rejestrach. Druga opowieść pełna jest egzystencjalnej trwogi, metafizycznego wręcz smutku - zbudowana z samych klarnetowych fraz, które świetnie się uzupełniają, a sami artyści wciąż potrafią nas czymś zaskakiwać. Równie zmysłowe jest samo zakończenie, które konstruują dronowe ekspozycje wszystkich instrumentów.

Piąta improwizacja tkana jest niemal z samych drobiazgów. Na poły rytmiczne szumy, mikro frazy pijanych dysz saksofonu i masywna baza klarnetu kontrabasowego - świetnie skomunikowana opowieść, po czasie pełna dynamicznych szczegółów. Szósta część kipi free jazzem, to informacja ważna dla tych, którzy na tej płycie szukają nade wszystko ognia. Wreszcie sam "totaalny" finał, który znów zdaje się startować z samego dna ciszy. Dźwięki, które rodzą się w bólach, tworząc mgławice szeleszczących fonii, szumów i głębokich oddechów, z których po kilku narracyjnych pętlach zaczynają wykluwać się zadziorne i całkiem dynamiczne frazy.
By Andrzej Nowak

muzycy:
Ken Vandermark: clarinet, tenor saxophone, baritone saxophone
Mikołaj Trzaska: bass clarinet, alto saxophone, c-melody saxophone
Michał Górczyński: clarinet, bass clarinet, tarogato

utwory:
A1. Frame Missing
A2. Hieroglyph of Salt
A3. Memory Wave
B1. Tunnel to the Sea
B2. Cards without a Deck
B3. Winter Train in Summer
B4. All Sides to the PyramiD

total time - 37:29
wydano: 2019
nagrano: Recorded live at Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Poland, 26.11.2018

more info: www.kilogram.pl
1KG037

Opis

Wydawca
Kilogram Records (PL)
Kompozytor
Sylvano Busotti (b.1931)
Artysta
Details in the air - Vandermark, Górczyński, Trzaska
Nazwa
Totaal [Vinyl 1LP 180g]
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.