Straightahead / Mainstream Jazz premiera polska: 2020-02-21 kontynent: Europa kraj: Polska opakowanie: kartonowe etui opis: Opis wydawcy: „Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki” Tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. Zatem jest to płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty. Numer 20 w jego autorskiej dyskografii, wydana w przededniu 50 urodzin artysty. Jest to także jego pierwszy album w serii „Polish Jazz”! Język muzyczny, jakim się tu posługuje kompozytor, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. Dzieło „The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego mamy tu pięć klarnetów.
Gościem specjalnym na tym wyjątkowym albumie jest Rick Margitza – saksofonista należy do ścisłej światowej czołówki. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku studyjnych i koncertowych płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Wyjątkowa rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną, a być może najważniejszą wartość płyty.
Zacytowane osobiste przesłanie kompozytora znajduje swój wyraz w założonym planie estetycznym, będącym tak naprawdę – używając skrótu myślowego – odzwierciedleniem życia każdego z nas. Krzysztof Herdzin, snując opowieść o sobie, stawia bowiem w podtekście pytanie – na ile to o czym mówię jest uniwersalne? Próba poszukania odpowiedzi na to pytanie będzie wartością dodaną całego przedsięwzięcia. Pianista formułuje to tak: „Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji”.