search

Things You Leave Behind

58,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Info dystrybutora:
OKeH Records zaprasza do wysłuchania pierwszego albumu nagranego dla tej wytwórni przez Rebekkę Bakken — norweską kompozytorkę, autorkę tekstów i piosenkarka jazzowa. Artystka mieszka i pracuje na stałe w Wiedniu. Wykonuje kompozycje jazzowe zabarwione folkiem, nieobce są jej także brzmienia rhytm & bluesowe, rockowe i funkowe. Gra na skrzypcach i instrumentach klawiszowych.

Wychowała się w muzykalnej rodzinie, w niewielkiej wiosce Lier, niedaleko Oslo. Już w dzieciństwie grała na skrzypcach, jednak od dziecka interesował ją śpiew, dlatego też sama nauczyła się grać na fortepianie po to, by móc sobie akompaniować. Po latach śpiewania norweskich utworów ludowych i pieśni kościelnych, jako nastolatka zainteresowała się muzyką funkową, soulem i rockiem, wtedy też zaczęła zbierać bezcenne doświadczenia na scenie, grając z lokalnymi zespołami.

Przez długi czas mieszkała i tworzyła w Nowym Jorku. “Nigdy nie miałam poczucia, że moje otoczenie, czy to w kraju, czy za granicą miało duży wpływ na to, co tworzę”. Ludzie słuchający jej muzyki wciąż starają się odnaleźć w jej utworach skandynawski krajobraz: długie zimy, krystalicznie czyste górskie powietrze, mistycyzm fiordów.

JazzSoul.pl:
Siódmy album Rebekki Bakken jest chyba najbardziej dojrzałym ze wszystkich jakie nagrała. Po 5 popowych, przepełnionych delikatnością i zmysłowością nastąpił przełom. Płyta „Little Drop Of Poison” z tekstami Toma Waitsa wydobyła z tej delikatnej i pięknej Norweżki drapieżnego, odrobinę niegrzecznego kocura. Album ciężki i trudny nie do końca przypadł do gustu fanom Rebekki. Z pomocą przychodzi najnowszy „Things You Leave Behind”. Jest tu nadal zadziornie, ale artystka powróciła do swojego największego atutu jakim są melodyjne kompozycje. Zresztą ja zawsze uważałem, że artystę w największym stopniu określa jego własny dorobek. Kiedy ma się talent do pisania piosenek, które przez 5 płyt z rzędu sieją zachwyt i uznanie, to nie można się z tego już wycofać.

Od pierwszego utworu („Closer”) słychać, że ona ciągle to ma. Zadymiony dramatyzmem, gospelowy kawałek o krytycznej miłości rozpoczyna ciekawą muzyczną podróż. Rebekka jest bardziej odważna, wręcz frywolna w sposobie śpiewania, co doskonale prezentuje tytułowy utwór. Dzika kompozycja z niebanalną historią scala nowy dorobek z poprzednim albumem. Nie do końca rozumiem koncepcję coveru „Time after time”… wiadomo, że to evergreen i przerabiać go to wielkie ryzyko. Nikt tu natomiast nie zaryzykował. Brzmi on w zasadzie tak, jak większość jego interpretacji nagranych przez innych. Wolę Rebekkę Bakken twórczą i zaskakującą. Nade wszystko najbardziej cenię w niej autentyczność, szczerość i oddanie samej siebie. Osiem z jedenastu utworów jest całkowitym dziełem artystki. Po 18 latach od debiutu jej piosenki nieustannie mają swoje odrębne miejsce tuż obok tych już powstałych. Są charakterystyczne dla własnego gatunku. Jest tu coś z pogranicza bluesa, country, popu i soulu. Leniwe „Shelter” z delikatnymi riffami gitary oraz majestatycznym hammondem w połączeniu z ciepłym, acz odrobinę ostrym wokalem doskonale do siebie pasują. Sporo na albumie akustycznych aranżacji, gitara i pianino to nieodzowne jej atrybuty.

Daremne szukać tu skocznych mainstreemowych produkcji, mających wypromować „Things You Leave Behind” na głębokie wody. Zdawałoby się, że tak być właśnie postanowiono, w końcu to debiut tej artystki w wytwórni Okeh (która ostatnio ma same znakomite nazwiska: Dee Dee Bridgewater, Silje Nergaard, Somi). Postawiono na autentyczność, co dla mnie jest największym walorem tej płyty. Prosta, przesycona emocjami i barwnymi tekstami. Lubię jak piosenki są opowieściami, a nie tylko zlepkiem zrymowanych słów. „Charlie” to taki właśnie kolorowy kawałek, chyba najjaśniejszy wśród reszty repertuaru. Nieco kabaretowy, ale nadal bluesowo-soulowy ma szansę namieszać w promocji tego materiału. Mnie natomiast totalnie oczarowała najmroczniejsza pozycja: „Hotel St Pauli”. Poezja wylewa się z tej kompozycji jak gęsta czekolada, oblewając wszystko dookoła. W końcu chodzi tu o sens, nie tylko o dźwięki. A największym sensem są zmiany, nieustająca rwąca rzeka płynąca przez nasze życie.

Rebekka dobrze wie co to znaczy. Zmieniła ostatnio niemal wszystko. Wróciła do Norwegii ze Stanów, znalazła nową miłość, której owocem jest jej pierwsze dziecko, pożegnała jednocześnie managera, który zmarł w nagłych okolicznościach. Wszystko to wywarło ogromny wpływ na ten album.
autor: Przemo Urbaniak
19075876372

Opis

Wydawca
Okeh Records (USA)
Artysta
Rebekka Bakken
Nazwa
Things You Leave Behind
Instrument
vocals
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.