search

GoGo Penguin: GoGo Penguin [Vinyl 2LP]

189,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Nu-Jazz/Acid jazz/Lounge Jazz
premiera polska:
2020-06-05
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

jazzsoul.pl
GoGo Penguin to brytyjskie trio, które z albumu na album zaskakuje coraz bardziej. Muzyka instrumentalna jednego wykonawcy jest dość charakterystyczna i przewidywalna patrząc na kolejne albumy takich formacji. GoGo Penguin na pewno ma już utarty szlak jeśli chodzi o własny styl, ale absolutnie nie znajduję tutaj przewidywalności i powtarzalności.

Ich muzyka to instrumentalny jazz zabarwiony elementami rodem z popularnej elektroniki jak i jakże zachowawczej muzyki klasycznej. Najnowszy album tytułowany po prostu nazwą zespołu to ich trzecia pozycja w barwach Blue Note Records. Jednocześnie to ich piąty finisz w dyskografii. Winowajcami tego jazzowego zamieszania są niezmiennie Chris Illingworth na fortepianie, Nick Blacka na kontrabasie i Rob Turner na perkusji. Od razu trzeba zaznaczyć, że każdy nich jest indywidualnie charyzmatyczny i niezwykle ambitny. Nie znajdziemy tu klasycznego lidera, który jest uzupełniany pozostałymi członkami zespołu i niesie wszystko na swoich barkach. Fortepian zachwyca prostotą i przepięknie melodyjnymi sekwencjami powtarzalnych fraz tworzących lekkość i przyjemność słuchania. Kontrabas jest tu chyba najbardziej niepokorny jeżeli chodzi o podejście do harmonii i improwizacji. Gęsty, mięsisty i niezwykle wyraźny. Perkusja natomiast niekiedy odchodzi od jazzowego zamysłu wprowadzając niejednokrotnie agresywne i progresywne solo nasiąknięte trip hopem. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych trio jakie istnieje na dzisiejszym rynku muzycznym.

Idealnym tego przykładem jest utwór „Open”. Dosadna perkusja, sentymentalne klawisze i gęsty kontrabas. Czyli sama esencja. Jeszcze lepszą kompozycją jest „Kora”, która jako pierwsza zapowiadała to wydawnictwo. Naszpikowany energią i wręcz niepohamowaną ekspresją utwór jak dla mnie jest jednym z najlepszych na tym albumie. Ilekroć go słucham to mam wrażenie, że jestem po innej stornie lustra. Fascynującym jest jak bardzo muzyka potrafi wpłynąć na postrzeganie chwili i czerpanie z niej większych bodźców. Dla mnie to świetlista petarda. Tak sobie myślę, że chyba jednak trochę niesprawiedliwe jest faworyzowanie jakiegokolwiek numery z albumu „GoGo Penguin”. Nie umiałbym powiedzieć, która pozycja zasługuje na bycie singlem, a która zdecydowanie odbiega od reszty. Gdyby nie było przerw pomiędzy nimi, to słuchałbym całego albumu z otwartą buzią nie wierząc, że istnieje dzisiaj jeszcze tak duże pole do popisu. Wszak co rusz powstają nowe tria, kwartety czy duety chcące podzielić się swoimi emocjami poprzez kompozycje, a i tak tych trzech Brytyjczyków jest ciągle ponad nimi. Zarówno „Totem” jak i „Atomised” bazują na ekstremum intensywności, a „Don’t go”, ”Embers” czy „Signal in the noise” pokazują bardziej liryczną i nostalgiczną stronę chłopaków.

Kiedy w zeszłym roku słuchałem ich EP „Ocean in a drop (music for film)” to wiedziałem, że najnowszy album będzie wyjątkowy. Już wtedy słychać było jak trio się rozwija w swoich utworach. Nie boją się eksperymentować i eksplorować. Nie jest to szablonowa muzyka, która przypomina 3/4 znanych nam już form i treści. Chris, Nick oraz Rob to Artyści zarówno osobno jak i wspólne. Tworzą rzetelny, charyzmatyczny, niesztampowy i zarazem wpisujący się w gatunek „środka” zespół pełen wartości. Zdecydowanie jest to ich najlepszy materiał jaki dotychczas nagrali. Rozwalają system.
By: Przemo Urbaniak

Editor's Info:
GoGo Penguin the instrumental trio from Manchester, England consisting of Chris Illingworth (piano), Rob Turner (drums) and Nick Blacka (bass) have fielded plaudits and rave reviews for inspiration and originality at every turn since 2013. Now back with their self-titled album out on June 12th, which signifies their conviction that they've struck upon the motherlode, hit the jackpot, stepped up and generally arrived at a point they've always striven for but never quite attained before.

muzycy:
Chris Illingworth: Piano
Nick Blacka: Bass
Rob Turner: Drums

utwory:
A1. 1_#
A2. Atomised
A3. Signal In The Noise
B1. Open
B2. F Maj Pixie
C1. Kora
C2. Totem
C3. Embers
D1. To The Nth
D2. Don't Go

wydano: 2020-06-05
nagrano: Recorded at The Chairworks, Castleford, 16th - 27th September 2019

more info: www.bluenote.com

878915

Opis

Wydawca
Blue Note (USA)
Artysta
GoGo Penguin
Nazwa
GoGo Penguin [Vinyl 2LP]
Zawiera
Vinyl 2LP
Data premiery
2020-06-05
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.