search

Reflections & Odysseys

65,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2019-02-20,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: kartonowe etui
opis:

opis wydawcy:
Dwóch z trójki muzyków tworzących e.s.t. Esbjorn Svensson Trio, plus jeden z najbardziej wpływowych europejskich pianistów - Bugge Wesseltoft prezentują zespół RYMDEN, który juz został okrzyknięty wielkim wydarzeniem w historii muzyki europejskiej.

Bugge Wesseltoft jest muzykiem ceniącym każdy rodzaj muzyki, niezależnie od jego pochodzenia, dostrzegającym jednoczącą siłę muzyki, która potrafi łączyć ludzi, traktuje muzykę, jako środek wyrażania swojej tożsamości. Jego działania ukierunkowane na promocję europejskiego jazzu, jako samodzielnej formy artystycznej doprowadziły do decyzji o powrocie na scenę w formie trio fortepianowego z sekcją rytmiczną złożoną z dwóch wybitnych szwedzkich muzyków: Magnusa Öströma oraz Dana Berglunda.

Zespoły New Conception of Jazz oraz e.s.t. (esbjorn svensson trio) poruszały się po różnych orbitach, okrążając tę samą muzyczną planetę i tworząc kilka spośród najlepszych nagranych utworów i zarejestrowanych koncertów na przestrzeni 90. lat XX wieku oraz pierwszych lat nowego tysiąclecia.

Wpływ obu zespołów na muzykę był naprawdę potężny, a jego ślady można dostrzec do dziś w muzyce nowych, młodych talentów ze Skandynawii i reszty świata, spośród których wielu znajduje oparcie i pomoc w wytwórni Jazzland Recordings, prowadzonej przez Wesseltofta.

Zespół e.s.t. do dziś jest niezmiennie uznawany za jeden z najlepszych zespołów występujących na żywo tej epoki, artyści utrzymują także wiodącą pozycję na liście zespołów, które odniosły największy sukces, prowadzonej przez wytwórnię muzyczną ACT z Monachium. Oba zespoły zajmowały się eksploracją, eksperymentowaniem i badaniem granic istniejących form, a także odkrywaniem form zupełnie nowych i dotychczas nieznanych. Fakt, że doszło do połączenia tych dwóch największych potęg świata europejskiego jazzu naszej epoki nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – choć wielu słuchaczy zapyta zapewne, dlaczego zajęło to aż tyle czasu.

Utworzenie zespołu RYMDEN, którego nazwa oznacza przestrzeń bądź wszechświat, pozwoli słuchaczom poznać muzykę charakteryzującą się skandynawskim nastrojem i nastawieniem. Nie chodzi tu oczywiście o „skandynawskie brzmienia” w stylu, w jakim wyobraża je sobie wiele osób. Muzyka zespołu RYMDEN to nie dźwięki, przy których można medytować patrząc na zamarznięte szczyty gór lub spokojne, majestatyczne fiordy – choć słuchacze mogą próbować, jeśli mają na to ochotę. Zamiast tego, muzycy stworzyli utwory odzwierciedlające wszystkie aspekty skandynawskich osiągnięć XXI wieku.


JazzPRESS 02/2019:
Nazwa Rymden (która w tłumaczeniu okazuje się swojskim Kosmosem) prawdopodobnie w pierwszym momencie nie będzie budzić wśród jazzfanów żadnych skojarzeń. Trudno się temu dziwić, bowiem to nagraniowy debiut tej grupy, a poza nielicznymi jak na razie koncertami muzyki zespołu nie można jeszcze było dobrze poznać. Jednak spojrzenie na skład inaugurującego swoją obecność w jazzowym świecie tria – bo mówimy tu o ortepianowym triu – sprawi, że serca większości fanów jazzu zabiją zapewne szybciej. Oto bowiem Dan Berglund i Magnus Öström, którzy koncentrowali się w ostatnich latach na działalności własnych zespołów, z początkiem roku spotykają się ponownie w klasycznej trzyosobowej jazzowej kapeli, a towarzyszy im pianista z równie niebagatelnym dorobkiem – Bugge Wesseltoft.

Wiadomo, że nazwiska tworzące sekcją rytmiczną rodzić będą pytania, porównania, może niekiedy wręcz oczekiwania związane z dawną obecnością
obu muzyków w kultowym e.s.t. Muzycy nie odżegnują się zresztą od takich nawiązań, przywołując tradycje i wpływy zarówno wspomnianego tria Esbjörna Svenssona, jak i Wesseltoftskiego New Conception of Jazz. Trzeba jednak zaznaczyć, że o kopii e.s.t. nie ma tu mowy. Echa tamtych czasów powracają w zasadzie tylko w aspektach pozamuzycznych. Jednoznaczne skojarzenia budzą charakterystyczne konstrukcje tytułów dwóch utworów i
można się domyślać, że stoi za nimi Magnus Öström. Mowa o spokojnych, nastrojowych The Lugubrious Youth of Lucky Luke oraz The Celestial
Dog and The Funeral Shipnależących do refleksyjnej części albumu.

Całość zaczyna się jednak dość dynamicznie, połączonymi ze sobą Rymden-Reflections (jednominutowa miniatura) i Rymden-The Odyssey. Takich ystępujących w duecie par kompozycji – składających się z krótszej, wyodrębnionej na liście tytułów introdukcji i drugiego, dłuższego utworu – jest zresztą na płycie więcej. Ciekawostką jest, że Wesseltoft w szybszych nagraniach – przykładem, obok wymienionych wcześniej, są także Pitter-Patter
oraz lekko futurystyczny Rak – śmiało korzysta z rhodesa.

Rymden oferuje słuchaczowi melodyjność i szczyptę eksperymentu, rockową ostrość i czysty jazzowy mainstream. Świetnie zbalansowaną różnorodność, która zdecydowanie się wyróżnia i zabiera nas w nowe rejony jazzowego wszechświata.
autor: Krzysztof Komorek

jazz.pl:
Bugge Wesseltoft jest norweskim muzykiem, pianistą, kompozytorem oraz producentem muzycznym, doskonale funkcjonującym zarówno w kręgu jazzowej pianistyki, jak i form nu jazzu. Już w latach 90-tych był ( obok z Nilsa Pettera Molvaera, Eivinda Aarseta i Terje Rypdala) jednym z głównych inicjatorów znamiennej, artystycznej „wolty”, która dokonała się w norweskiej muzyce jazzowej. Zainicjowali ciekawe, stylistyczne rozwiązanie artystyczne dla swoich projektów i zgrabnie przeszli z ortodoksyjnego, modern- jazzu do stylistyk niezwykle skomplikowanych i wręcz – jak na owe czasy- awangardowych. W ich muzyce pojawiać zaczęły się bogate w brzmienia elektroniczne oraz eksperymentalne, nagrania, które sami określali jako future jazz lub nu jazz. Dla realizacji takich, niezależnych projektów założył oficynę fonograficzną Jazzland Recordings.

Bugge Wesseltoft grywał także z Janem Garbarkiem, Nilsem Petterem Molvaerem, wokalistką Sidsel Endresen, free jazzowym perkusistą Paal Nilssen-Love a także Johnem Scofieldem. Pianista nie jest artystą, którego można jednoznacznie zaszufladkować. Chociaż jazz jest jego główną specjalizacją, to nie stroni on od różnorodnych eksperymentów muzycznych. Założył m.in. kontrowersyjny, awangardowy zespół blackmetalowy System Obscure ( wraz z rokowymi muzykami Tonym Laureano, Larsem „Balfori” Larsenem oraz Larsem Norbergiem). Poprzez takie ultranowoczesne projekty Bugge Wesseltoft nabiera szerszych perspektyw zarówno, jako producent jak i muzyk. W efekcie jego kolejne projekty są coraz bardziej ambitne oraz niosą ze sobą dużą dawkę nowatorstwa muzycznego. Już w połowie lat 90-tych Bugge Wesseltoft cieszył się sporym uznaniem w kregach norweskiej techno oraz dance. Doświadczenia z tzw. rynkiem „clubbingu” dały mu doskonały możliwości tworzenia nowej muzyki i realizację popularnych remixów, które wylansowały pianiste i producenta do roli idola nowych brzmień. Może właśnie dlatego jego formuła jazzu jest nierozerwalnie złączona z muzyką elektroniczną a sam Bugge Wesseltoft uwielbia eksperymentować z muzyką, starając się z niej wydobyć coraz to nowsze i bardziej wysublimowane brzmienia.

Nie ma żadnego muzyka ani artysty na świecie, który nie byłby inspirowany przez innych – mówi Bugge Wesseltoft o genezie albumu. Ważne jest jednak, aby rozwijać inspirację, aby znaleźć unikalny sposób osobistej ekspresji. To jest to, w co wierzę i jest to, co zawsze próbowałem osiągnąć … znaleźć własną rzecz, mój własny głos. Nie chcę być kolejną kopią żadnego wielkiego muzyka, przeszłego lub teraźniejszego: nie widzę sensu tego. W przeszłości było tak wiele dobrych rzeczy, ale trzeba znaleźć własny dźwięk”.

I z pewnością taki jest „Reflections & Odysseys”, kolejny ( w dyskografii obejmującej blisko dwa tuziny albumów) ciekawy album norweskiego pianisty, kompozytora i producenta. Tym razem zrealizowany w trio Rymden ( z basistą Danen Berglundem i perkusistą Magnusem Óstrómem) jest popisem wirtuozerii pianisty oraz niezwykle szerokim spektrum postrzegania nowego jazzu. Bugge Wesseltoft jest tutaj nie tylko liderem, ale przede wszystkim sprawcą budowania skomplikowanych brzmień i ciekawych, kreatywnych skojarzeń.
autor: Dionizy Piątkowski
Editor's info:
'Reflections & Odysseys' is the debut album by a veritable European jazz supergroup that sees pianist Bugge Wesseltoft return to the piano trio format with the Swedish rhythm section of Magnus Öström and Dan Berglund, who shot to fame as two-thirds of the Esbjörn Svensson Trio (e.s.t.).

Bugge's group the New Conception of Jazz and e.s.t. moved in different orbits around the same musical planet and produced some of the best recorded music and performances that spanned the '90s into the new millennium. The influence of both groups was profound and can still be seen and heard today in the emerging young talents from Scandinavia and beyond, many of whom have found encouragement and a home on Wesseltoft's Jazzland Recordings label. e.s.t. remain regarded as one of the best live acts of the era, and they hold their position as the most successful artist on the Munich-based ACT record label.

That a crossover between these two powerhouses of 21st century of European jazz should occur is not surprising, although perhaps long overdue. With the formation of Rymden (meaning "space" - as in "outer space" or "universe"), we are presented with a music that is innately Scandinavian in mood and attitude.

This is music that reflects all aspects of the Scandinavian milieu of the 21st century, filled with rugged dynamism, extended playing techniques, brooding or melancholic atmospheres. It offers cinematic and epic sounds, cascading drama, crashing and splashing, tension and release. It delivers melodic, high-octane unison riffs, Minimalism immersed in rich improvised tapestries, vocal doubling of melodies, and moments of growling menace. Rymden does this with minimal electronic trickery, with Wesseltoft moving between piano and Rhodes, and Berglund and Öström coaxing just about every possible sound from their instruments.



"Wesseltoft is really at home here, creatively shifting around sci-fi like synth-centred soundscapes, tastefully funky Fender Rhodes and meditative acoustic piano. The tunes are well-crafted with 'Rak' a highlight." - **** Jazzwise

"There's a heady sense of exploration here...a reminder of how good Öström and Berglund are together, marrying jazz with rock, electronica and dance grooves." - **** The Times


Audio - ocena - wykonanie * * * */ nagranie * * * *:
Tak trzech prominentnych skandynawskich muzyków utworzyło grupę Rymden, której nazwa oznacza przestrzeń lub wszechświat.

Muzycy wyznają zgodnie, że oparli swą twórczość na trzech elementach: melancholijnych kompozycjach, naładowanych dramatyzmem rytmach i wykonaniu wysokiej klasy. Z melancholią bym nie przesadzał. Choć wszyscy trzej mają wielkie zdolności do pisania chwytliwych, balladowych tematów, to chętnie wpadają w ekspresyjny trans, eksponując dynamikę swych instrumentów.

Trio e.s.t. nie poszło nigdy tak daleko w stronę fusion, jak teraz Rymden. Wesseltoft nie stroni od elektronicznych klawiatur, co czyni muzykę tria bardziej eklektyczną, otwartą na wpływy nu jazzu. Najważniejsze, że albumu słucha się z zaciekawieniem od pierwszego do ostatniego akordu. Z pewnością trafi do szerokiego kręgu słuchaczy nowoczesnego jazzu.
Autor: Marek Dusza

muzycy:
Bugge Wesseltoft (Piano)
Magnus Ostrom (Drums)
Dan Berglund (Bass)

utwory:
1. Reflections
2. The Odyssey
3. The Peacemaker
4. Pitter-Patter
5. The Lugubrious Youth Of Lucky Luke
6. The Celestial Dog And The Funeral Ship
7. Bergen
8. Rak-The Abyss
9. Rak
10. Orbiting
11. Homegrown

wydano: 2019-02-07
more info: www.jazzlandrec.com
more info2: www.rymden-music.com



779206

Opis

Wydawca
Jazzland (NO)
Artysta
Rymden - Bugge Wesseltoft, Magnus Ostrom, Dan Berglund
Nazwa
Reflections & Odysseys
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.