search

KingMaker

54,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2019-05-31
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Joel Ross to młody wibrafonista z pochodzący z Chicago. W 2018 roku mogliśmy go usłyszeć na docenianych przez krytyków płytach takich muzyków jak choćby James Francies, Makaya McCraven czy Matthew Stevens i Walter Smith III. Prawdziwy przełom przyniósł jednak rok 2019, bo zaledwie kilka dni temu, 3 maja, nakładem prestiżowej wytwórni Blue Note Records ukazała się jego debiutancka płyta „KingMaker”.

Na płycie znajdziemy 12 utworów, które Ross nagrał wspólnie z zespołem w składzie: Immanuel Wilkins (saksofon altowy), Jeremy Corren (fortepian), Benjamin Tiberio (kontrabas), Jeremy Dutton (perkusja) i Gretchen Parlato (wokal, gościnnie).

jazzarium.pl:
Niczym królik z kapelusza wyskakuje chicagowski wibrafonista Joel Ross i od razu zalicza debiut w Blue Note Records. Dziwne, nieprawdaż? A może tylko tak nam się wydaje, że mamy do czynienia z artystą nikomu nie znanym? Jeśli chwilę się zastanowić i sięgnąć po jedne z ciekawszych wydawnictw jazzowych zeszłego roku, to postać Amerykanina przestaje już być dla nas anonimowa. Joel Ross udzielał się na znakomitym “Universal Beings” perkusisty Makayi McCravena oraz na niezłym “Flight” pianisty Jamesa Franciesa i szczególnie na tej pierwszej płycie zdał swój egzamin. Teraz ma dużo poważniejsze zadanie do wykonania. Staje na czele kwintetu Good Vibes i jak się okazuje po wysłuchaniu “KingMaker”, przychodzi mu to z dużą lekkością i łatwością.

Dosyć szybko, bo już w otwierającym i wielowątkowym “Touched by an Angel” Joel Ross pokazuje się od dobrej strony zarówno jako wibrafonista, jak i lider zespołu. Zaczyna od wprowadzenia w postaci eterycznej solowej partii swojego instrumentu. Nie ulega jednak pokusie i nie zatraca się w indywidualnych popisach. Jeśli potem pojawiają się kolejne solowe partie, to są często krótkie i sugestywne.

Podobna idea przyświeca zresztą i całemu zespołowi, która polega na tym, aby grać tyle, ile trzeba. Immanuel Wilkins na saksofonie altowym, Jeremy Corren na fortepianie, Benjamin Tiberio na basie i Jeremy Dutton na perkusji pokazują swoje umiejętności, ale celem nadrzędnym jest zespołowe granie do jednej bramki. Swoje trzy grosze dokłada Gretchen Parlato, która w “Freda’s Disposition” prezentuje świeże podejście do soulowej wokalistyki.

Joel Ross dopiero zaczyna, a już udaje mu się nagrać jedną z bardziej interesujących jazzowych płyt tego roku. Przy tym nie opowiada się jednoznacznie po żadnej ze stron barykady. Ani to mainstream, ani free. Nie chodzi też o to, by bez przerwy kłaniać się w pas dorobkowi legendarnych wibrafonistów związanych z Blue Note, czyli Miltowi Jacksonowi i Bobby’emu Hutchersonowi.

Słychać, że dla Joela Rossa najbardziej liczy się kreatywne podejście do muzyki. Miejmy tylko nadzieję, że na kolejnych płytach będzie jednak mniej skromny i zaprezentuje umiejętności, które widać jak na dłoni w „Is It Love That Inspires You?”. To właśnie w tym utworze słychać go najlepiej, a towarzyszy mu tylko bas i perkusja.
Autor: Piotr Wojdat

Editor's info:
Impressive debut album from an incredible young artist who has been omnipresent on acclaimed recent albums by Makaya McCraven (Universal Beings), Walter Smith III (In Common), Marquis Hill (Modern Flows, Vol. 2), and James Francies (Flight). Milt Jackson was a formative influence, Bobby Hutcherson passed him some sage advice, and Stefon Harris was his mentor & teacher. Now Joel carries the Blue Note vibraphone legacy into the future on an album that finds him exploring the formative stuff that made him the man he is, first and foremost, family. The centerpiece and title track is dedicated to his mother, while other compositions pay homage to Ross’ twin brother, father, and niece.

muzycy:
Immanuel Wilkins - saksofon altowy
Benjamin Tiberio - kontrabas
Jeremy Dutton - perkusja
Jeremy Corren - fortepian
Joel Ross - wibrafon
Gretchen Parlato - wokal

utwory:
1. Touched By An Angel 10:53
2. Prince Lynn's Twin 7:03
3. The Grand Struggle Against Fear 6:00
4. Ill Relations 4:53
5. Is It Love That Inspires You? 4:12
6. Interlude (Bass Solo) 1:12
7. KingMaker 6:05
8. Freda's Disposition (feat. Gretchen Parlato) 7:03
9. With Whom Do You Learn Trust? 5:14
10. Grey 5:14
11. Yana 5:46
12. It's Already Too Late 3:26

total time - 01:06:55
wydano: 2019-05-31
more info: www.bluenote.com7755528

Opis

Wydawca
Blue Note (USA)
Artysta
Joel Ross
Nazwa
KingMaker
Instrument
vibes
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.